Marco Bezzecchi valósággal sokkolta a MotoGP közvéleményét, amikor a Cseh Nagydíj sprintjén megütött egy pályabírót. Ennek kapcsán felidézünk néhány emlékezetes pofont a motor- és autósport világából, különös tekintettel a csúcskategóriákra.
Ritkán látható jelenetsor játszódott le múlt szombaton Brnóban. A MotoGP listavezetője, Marco Bezzecchi bukott a Cseh Nagydíj sprintjén, majd amikor észlelte, hogy az egyik pályabíró meghúzta az Aprilia gázkarját, odarohant, és előbb meglökte, majd pofon is ütötte őt. A sportfelügyelők keményen megbüntették, hiszen eltiltották a másnapi főversenyről.
A közvélemény természetesen megütközött az olasz pilóta tettén, ám nyilvánvalóan nem ő volt az első – és jó eséllyel nem is az utolsó –, aki egy futamhétvégén annyira elveszítette a fejét, hogy megütött valakit. Ennek kapcsán felidézünk néhány emlékezetes pofont, elsősorban a két-, illetve a négykerekű versenyzés csúcskategóriájából.
A legutóbbi ilyen eset
A gyorsaságimotoros-világbajnokságon nagyon régen történt olyan legutóbb, hogy egy versenyző megütött egy pályabírót. Ehhez majdnem 40 évet kell visszamenni az időben, és nem is a királykategóriában, hanem a 250 köbcentiméteres géposztályban kell keresni az incidenst. A helyszín Silverstone, a főszereplő pedig Alan Carter.
A hazai pályán szereplő pilóta fordulatszámlálója egy ponton beragadt 7 ezernél, így a váltásoknál csak a motorblokk hangjára tudott hagyatkozni. Ennek ellenére az első helyért csatázott Dominique Sarronnal, ám miután néhányszor oda-vissza megelőzték egymást, a francia versenyző ellépett. Ellenfele viszont nem adta fel, és a hajrában újra megközelítette.
Cartert csak a győzelem érdekelte, és talán ez is közrejátszott abban, hogy a Club-kanyar kijáratánál túl korán adott gázt, ezért a hátsó kerék megcsúszott, ő pedig elesett. Ahogyan az ilyenkor lenni szokott, minél hamarabb vissza akart ülni a gépre, amelyen csak a kuplungkar károsodott, ám azt a lehetőségekhez mérten helyrehozta. Ekkor azonban még mindig veszélyes helyen volt, hiszen bárki más is kicsúszhatott volna, így egy pályabíró odament hozzá, meglökte a karját, aminek következtében a kuplungkar is elmozdult. Az akkor néhány hét híján 32 éves versenyző erre reagálva nemes egyszerűséggel behúzott egyet a beavatkozónak.
„Odamentem, megütöttem, és teljesen elvesztettem a fejem – idézte fel a ThePitcrewOnline-on. – Visszarohantam a motorhoz, és megpróbáltam újra beindítani, de nem vettem észre, hogy hatodik fokozatban próbálkozom, így nem mozdult. 50 métert futottam vele, de teljesen kimerültem. Már 45 perce tartott a nagydíj, ezért egyszerűen letettem a motort, és összeestem a pálya szélén, ennyi volt.”
A leghíresebb ütés, amelyet pályabíró kapott
A legismertebb olyan eset, amikor egy pilóta és egy pályabíró kerültek összetűzésbe, a Forma–1-hez kötődik. Az 1977-es Kanadai Nagydíjat James Hunt és Mario Andretti uralták, hiszen Jochen Masson kívül mindenkit leköröztek, ám végül egyikük sem ért célba. Előbbivel ráadásul pont csapattársa babrált ki, hiszen amikor őt is utolérte, nem értették meg egymást.
„Teljesen ott voltam a fenekében – nyilatkozta a történtek után az azt megelőző szezon világbajnoka. – Kénytelen voltam balra menni, de ő hirtelen [szintén] balra húzódott, fékezett, és intett, hogy jobbról menjek el mellette. Én viszont már elszántam magam, és nem tudtam kikerülni. Nekimentem a hátuljának.”
A brit pilóta ezután kiszállt az autójából, majd a pálya szélén elkezdett sétálni. Ekkor egy Ernie Strong nevű pályabíró úgy gondolta, hogy megpróbálja őt biztonságosabb helyre terelni, ezért megfogta a vállát. Ezt azonban alighanem rögtön megbánta, hiszen akkora ütést kapott a McLaren versenyzőjétől, hogy a földre esett.
Hunt vélhetően tudta, hogy nagy hibát követett el, hiszen azonnal elnézést kért áldozatától, akit egyébként később bevittek a pályakórházba, miután kollégája észrevette, hogy folyik a vér az állkapcsából. „Ha mondtam is neki valamit, már nem emlékszem rá – idézte fel. – Hunt annyit mondott, hogy »bocs, öreg«, aztán visszament a bokszba.”
A címvédő ráadásul később sem érezte szükségesnek, hogy beszéljen a pályabíróval, aki annyira megorrolt rá, hogy be is perelte, méghozzá sikerrel. Ami a sportfelügyelők által kiszabott büntetést illeti, Huntot 2 ezer dollár befizetésére kötelezték, ami mai szemmel megmosolyogtatóan kevés egy ilyen tettért, de akkoriban ez volt a maximum.
Amikor egymásnak estek a versenyzők
A pályabíró megütésénél valamivel gyakoribb, hogy két pilóta egymást püföli, vagy legalábbis az egyik a másikat. A legmagasabb szinten ilyesmire 2023-ban, a MotoGP Katari Nagydíjának második szabadedzésén volt példa legutóbb. Egy olyan eseményen, amelynek semmilyen tétje nem volt, mégis elcsattant a pofon.
Az esetet Álex Márquez bukása váltotta ki, amelyre reagálva többen is lelassítottak. Aleix Espargaró ekkor megelőzte Franco Morbidellit, de utóbbi nem sokkal később visszavette pozícióját. A spanyol versenyző ekkor úgy vetődött be a vele eleve rossz viszonyt ápoló ellenfele mellé, hogy akár mindketten eleshettek volna, majd elkezdett hevesen gesztikulálni.
A gyári Yamaha akkori motorosa próbálta őt nyugtatni, ám amikor ismét egymás mellé kerültek, Espargaró nemes egyszerűséggel lekevert Morbidellinek egy pofont. „A pályafutása során sokszor láttuk már, hogy túlreagálja a dolgokat – fogalmazott a sértett. – Sokkal több olyan epizód van [a karrierjében], amiért szégyenkeznie kell, mint olyan, amire büszke lehet. Kíváncsi vagyok, mit fog mondani a gyerekeinek.”
Utóbbi mondaton aztán Espargaró kapta fel a vizet, és jelezte, szerinte vetélytársa semmilyen tiszteletet nem érdemel, míg Morbidelli az Instagramon egy bohóc, valamint egy hányós emojival nyomatékosította véleményét. A vétkest 10 ezer euróra büntették, emellett hat hellyel hátrasorolták a rajtrácson, ám Morbidelli ezzel nem volt kibékülve, már csak azért sem, mert így egymás mellől indultak vasárnap.
Szűk huszonkét évvel korábban két jóval sikeresebb versenyző verekedett össze – legalábbis minden jel erre mutat. A 2001-es Katalán Nagydíjat Valentino Rossi nyerte Max Biaggi előtt, így mindkettőjüknek jelenése volt a dobogón. A két olasz versenyző finoman szólva nem volt jóban egymással, a kettőjük közötti feszültség pedig aznap a tetőfokára hágott.
A négyszeres világbajnok elmondása szerint az dühítette fel, hogy honfitársának kísérete a megengedett kettő helyett négy főből állt, ám az illetékesek semmit nem tettek. A gyári Yamaha akkori motorosa szóvá is tette ellenfele menedzserének, Gibo Badiolinak, hogy neki nem kellene ott lennie. A Doktor mindezt provokációnak vette.
„Sokan voltak a lépcsőnél, mindenkinek melege volt, és talán kicsit idegesek is voltak – fogalmazott, miután megkérdezték az előzményekről. – Mondtam Maxnak, hogy »mit csinálsz, te idióta?«. Aztán jött egy kis lökdösődés és dulakodás. Ekkor megragadott egy biztonsági őr, valaki pedig Maxot fogta meg.”
Mindkét fél hivatalos figyelmeztetésben részesült, de azóta sem ismerték el, hogy a dulakodás mellett esetleg ütés is volt. Olyannyira, hogy Biaggi a szeme alatt megjelent sebre annyit mondott, hogy „megcsípett egy szúnyog”. Azonban egy semleges szemtanú szerint igenis elcsattant a pofon. „Ez több volt egy cicaharcnál – állította egy neve elhallgatását kérő sportfelügyelő. – Rossi nagy ütést mért Biaggi arcára, miközben egyre feszültebbé vált a hangulat, majd szétválasztották őket.”
A gyorsaságimotoros-vb mellett természetesen az F1-ben is történtek ütésig fajuló incidensek. Ezek közül az egyik legismertebb eset az 1982-es Német Nagydíjon zajlott le Nelson Piquet és addigi barátja, Eliseo Salazar között. A futamot vezető címvédő utolérte az ATS pilótáját, és az Ostkurve-sikánban le is akarta őt körözni, ám összeütköztek.
Miután kiszállt, Piquet fittyet hányt a barátságukra, és előbb erősen meglökte vetélytársát, majd mindkét kezével ütött, hogy aztán még egy rúgómozdulatot is tegyen felé, bár ez utóbbi nem talált. Később, az autó szétszedése során kiderült, hogy a Brabham amúgy is megadta volna magát, így annak pilótája nemhogy bocsánatot kért Salazartól, de még hálás is volt neki, hogy a BMW hazai pályáján nem füstölt el alatta a motor.
Bő egy évtizeddel később honfitársa, egy másik háromszoros világbajnok is pofozkodott, bár azt nem rögzítette kamera, így csak a jelenlévők láthatták. Az 1993-as Japán Nagydíjon Eddie Irvine kifejezetten jó első F1-es futamot produkált, és végül pontot szerzett a Jordannel, Mindeközben viszont igencsak feldühítette Ayrton Sennát.
Miközben a brit újonc Damon Hill-lel csatázott, a McLaren pilótája utolérte őket. Az akkor a 28. életévének vége felé járó versenyző annak rendje és módja szerint elengedte az élen állót, ám aztán úgy ítélte meg, hogy túl lassan megy, ezért a 130R-ben visszaelőzte. Ezzel ráadásul még nem volt vége, hiszen azok után, hogy Senna még egyszer elment mellette, majd el is lépett tőle, Irvine később újra utolérte, majd megint visszavette a körét.
A győztes feldúltan nyilatkozott az esetről, de aztán kezdett lenyugodni. Később egykori csapattársával, a mókamester Gerhard Bergerrel iszogatott, aki felbujtotta őt, hogy menjen át a Jordan garázsához. Ezt meg is tette, és Irvine-t is megtalálta, aki annyira flegmán reagált a szavaira, hogy Sennánál egy ponton elszakadt a cérna, és szabályosan rávetette magát a debütánsra, majd addig püfölte, amíg szét nem választották őket.
Az elmúlt évek legnagyobb gokartos botránya
Persze nem csak a legmagasabb szinten fordul elő ilyesmi, sőt, alacsonyabb sorozatokban rendre kevésbé fegyelmezettek a résztvevők. A 2020-as, Lonatóban rendezett gokart-világbajnokságon azonban az egyik versenyző viselkedésére nem a „fegyelmezetlenség” a megfelelő szó, hiszen annyira elveszítette az önuralmát, hogy teljesen leszállt nála a vörös köd, és óriási botrányt okozott.
Az akkor 23 éves Luca Corberiről van szó, aki ütközött Paolo Ippolitóval, aminek következtében kiesett. Ezt követően a pálya szélén megvárta, hogy ellenfele ismét odaérjen, majd neki akarta dobni saját gépének első lökhárítóját, de szerencsére eltévesztette a célt. Ezután pedig a pályabírókra fittyet hányva sétálgatott, miközben keresztbe átment a pályán.
Ezzel azonban még nem volt vége, ugyanis a leintés után rátámadt a nála jóval fiatalabb ellenfelére, és szabályosan felöklelte, majd falhoz vágta őt. A tömegverekedésbe a pályát birtokló apja is becsatlakozott, ő nekifutásból rontott Ippolitónak. Corberi később bocsánatot kért, de a büntetést természetesen nem úszta meg: tizenöt évre eltiltották, és azt is rögzítették, hogy semmilyen tisztséget nem vállalhat az FIA-nál.
Van, ahol a verekedés népszerűséget hoz
A NASCAR nagyon más világ, mint amit az európai szurkolók megszoktak. Ezt legutóbb Kevin Magnussen is megtapasztalhatta, amikor előbb ütközött ellenfelével, majd a leintés után heves káromkodások közepette vitatkoztak egymással, mindezt a kamerák előtt. Fizikai erőszakba nem torkollott az eset, de korábban ez nem mindig volt így.
Olyannyira, hogy 1979-ben egy verekedés után robbant be a sorozat népszerűsége az Egyesült Államokban. Az első televíziós Daytona 500 utolsó körében Cale Yarborough és Donnie Allison csatáztak a győzelemért, ám összeütköztek, és mindketten kiestek. Az autóból kiszállva aztán egymásnak estek, és a verekedésbe még utóbbi bátyja, Bobby Allison is becsatlakozott.
Szintén emlékezetes volt a 2014-es texasi viadal, amelynek nagy részén Jeff Gordon vezetett. A hajrában azonban jött egy sárga zászló, az újraindítás után pedig Brad Kaselowski nekiment és kiforgatta, A négyszeres Cup Series-bajnok a leintés után számonkérte ellenfelét, és a két csapat között tömegverekedés alakult ki, amelyben mindkettőjüknek eleredt a vére. Gordon évekkel később elismerte, hogy elsősorban ő volt a felelős a balesetért, hiszen elrontotta az újraindítást, riválisa pedig azt tette, amit tennie kellett.

