Miként arról monacói előzetesünkben írtunk, a Monacói Nagydíj hétvégéjén egyedülálló módon nincs kijelölve egyenesbeli üzemmód használatára zóna a pályán, azaz a versenyzők nem használhatják majd az aktív aerodinamikát, tehát sem a hátsó, sem az első szárny nem állítható alacsony leszorítóerős üzemmódba. Ez a biztonsági megfontolásból született döntés pedig azt eredményezte, hogy több csapat is eléggé groteszk extra szárnyakat helyezett el az autója hátsó szárnyára.

A különböző konfigurációkat először a csütörtöki sajtónap alatt a garázsban készült fotókon lehetett látni, így ekkor bukkant fel a Mercedes és a Red Bull megoldása is, amelyek az eddig látottak közül kétségtelenül a legextrémebbek.

A Mercedes monacói hátsó szárnya:

brakeboosted@brakeboosted

No SM zones this weekend. No need for wing actuators.

Mercedes has replaced the rear wing actuator with an array of little wings. Honestly, I had no idea the rules left room for something like this. I'm so intrigued. Kudos.

A Red Bull monacói hátsó szárnya:

NE HASZNÁLD
Fotó: Eric Alonso / DPPI

A Mercedes és a Red Bull egyaránt azt használta ki, hogy Monacóban nincs szükség a szárny alacsony leszorítóerős állását aktiváló mechanizmusra – lévén a szárny a teljes hétvége során alapállásban van –, így ezt a területet újraalkotva apró kis szárnyakat helyeztek el, amelyek növelik a leszorítóerőt. A Red Bull a központi mechanizmus tetejére helyezett el két szárnyelemet, a Mercedes pedig összetett szárnyrendszert alkotott a mechanizmus helyére.

A The Race számolt be róla, hogy a McLaren is hasonlóval állhat elő, és kora este megérkeztek erről is az első képek. Az Audi a szárnyat mozgató mechanizmus burkolatát távolította el, de az alábbi gyűjtésben látható, hogy több istálló is módosításokat vetett be. A Racing Bulls például szintén kis szárnyelemmek rukkolt elő, noha ez korántsem olyan összetett, mint a Mercedes és a Red Bull megoldása, míg a Ferrari egy az egyben eltüntette a szárny mozgatómechanizmusát.

GP Racing Indonesia F1@gpri_f1

PARA TIM PASANG SAYAP PADA AKTUATOR ACTIVE AERO🤯

Menuju #MonacoGP akhir pekan ini, beberapa tim terlihat memasang flap aero di bagian atas aktuator active aero sayap belakang mereka.

Solusi ini pertama dikenalkan oleh Alpine pada GP Jepang lalu. Solusi ini memanfaatkan celah…

Fulvio Vigilante@FulvioVigilante

#Ferrari porta Reverse ipotizzo senza l'attuatore #F1 #F1Tech #MonacoGP

Xavier Gàzquez@xavigazquez

Hi guys,

From my camera 📸 in the #MonacoGP details from @mclarenf1 rear wing 😳🧐.#xaviimages #aeroporn #f1technicalphotographer 📸 #F1Tech.

 

Áramszedők újragondolva

Persze nem ez az első alkalom, hogy Monacóban apró szárnyelemek tűnnek fel F1-es autókon, hiszen a 90-es és 2000-es évek elején még teljesen általános volt például a felső légbeömlő mögé szerelt extra szárnyak használata. Olyan extrém megoldást viszont akkoriban is csak egyszer, a 2001-es versenyhétvégén lehetett látni, amilyennel a Jordan és az Arrows előállt.

Mindkét csapat a szabályok szövegezésének kiskapuját igyekezett kihasználni, így az Arrows A22-esen az orrkúpon, a Jordan EJ11-esen pedig közvetlenül a pilótafülke előtt jelent meg egy fura szárnyelem, amivel egy kis extra leszorítóerőhöz akartak jutni az év leglassabb pályáján.

Az Arrows és a Jordan 2001-es, végül versenyen nem használt megoldása:

NE HASZNÁLD
Fotó: THIERRY BOVY / DPPI
NE HASZNÁLD
Fotó: GILLES LEVENT / DPPI

Az FIA azonban közbelépett és rögtön elkaszálta a szárnyakat, mondván azok zavarják a pilóta kilátását, illetve biztonsági szempontból is aggályosak, hiszen ha bármelyik leszakad, fejbe találhatja a versenyzőt, de másokat is veszélyeztethet. Örökre azonban nem sikerült száműzni az autó orrán éktelenkedő szárnyacskákat, 2006-ban ugyanis a BMW-Sauber tett fel két függőleges vezérsíkot az első tengelyhez. Egy futamon, a Francia Nagydíjon használhatták a megoldást, de az FIA ezután itt is közbelépett, és az 5 évvel azelőtti indoklással ezeket is betiltotta. Az orrszárnyakat ezután 2008-ban a McLaren és a Honda hozta vissza némileg esztétikusabb, de azért szépnek nem nevezhető formában.