back to top
2025. június 01. 21:12
Kezdőlap500milesSainz: Az F1 nem a világ közepe, más kategóriákban is lehet kiemelkedő...

Sainz: Az F1 nem a világ közepe, más kategóriákban is lehet kiemelkedő valaki (Interjú Mániára)

-

Az Osztrák Nagydíjon kaptunk egy lehetőséget a McLarentől és készíthettünk egy interjút az egyik pilótájukkal, Carlos Sainzzal. A késő délutáni órákban a brit csapata motorhome-jába és vendégszerető közegébe egy csésze hamisíthatatlan angol tea mellett kérdeztük a spanyol pilótát többek között a jelenlegi a szabályrendszerről, a gumi-gate-ről, a spanyol utánpótlásról és természetesen a FIFA-ról is szót ejtettünk.

(MM – Motorspot Mánia, Sainz – Carlos Sainz Jr.)

MM: Carlos, először beszélgessünk egy kicsit a szabályokról. Rengeteg versenyző és szurkoló panaszkodik a vitatható regulákra, a szabálykönyvre. Egyetértesz ezekkel a negatív hangokkal, és ha módodban állna, akkor te min változtatnál?

Sainz: Először is úgy vélem, nagyon nehéz megalkotni a szabályokat, főleg annak tükrében, mennyi regulával rendelkezik most a sport, ha megnézzük, régebben, több játéktér volt, mint idén, ott voltak a sóderágyak, és ha azok közelében nem tartottad be a pálya határait, akkor a hiba amit vétettél súlyos következményekkel járt. Szerintem az FIA csak megkönnyítette a helyzetét azzal, hogy olyan pályáink vannak, ahol túl nagy a bukótér, ahol a pilóták ki tudják hiba nélkül engedni az autóikat, ahol érzik azt, hogy bátran támadhatnak, és ahol nem kell félniük annyira az ütközéstől. A szabályok amiket ezen tények miatt hoztak nehezebbé teszik a versenyzést, és ezért szeretnénk le redukálni ezeket a paragrafusokat. Egyetértek-e a rendszerrel? Úgy vélem túl sok büntetést kapunk, viszont ha ezek nem lenének, akkor mindenki kénye-kedvére kiszélesíteni a pályát és ott menne, ahol akarna.

MM: Ha már a szabályoknál tartunk, nemrég volt egy értekezlet a Pirelli, az FIA és a csapatok között, ahol is szavazat egyenlőség keletkezett a 2018-as gumi komponensek visszahozatalával kapcsolatban. (szerk: 5-en szavaztak mellette, 5-en ellene) Mi a véleményed erről, a kialakult helyzetről?

Sainz: Nos, igen, ez egy másik iskolapéldája annak, hogy hogyan működik manapság a Formula 1. A csapatok a saját érdekeiket nézve szavaznak, és nem nézik azt, mire lenne szüksége a sportnak. Minden szabályozás, ha azt nézzük a csapatok nyomására alakult így, ők akarták önös érdekekből így megszavazni ezeket, ezért úgy vélem ezen a rendszeren is változtatni kell a jövőben. A csapatoknak túl nagy beleszólása van a szabályok kialakításában, ezért a végén, mikor dönteni kell, mindenki azt fogja előtérbe helyezni, hogy számára mi a legjobb.

MM: Romain Grosjean is és Bernie Ecclestone is azt nyilatkozta nemrég, hogy vissza kellene hozni a versenyen való kötelező tankolást, ugyanis ez az elem egy plusz taktikai és izgalom faktort adna a futamoknak. Egyetértesz velük, szükség van erre?

Sainz: Beszéltünk erről igen, mert úgy véljük az autók nagyon nehezek és ez nem segít a gumikezelésben és a versenyzésben sem, ugyanis a fékek is nagy terhelést kapnak, és emiatt gyorsan túlmelegednek, valamint az abroncsoknál is ez a helyzet áll fenn. Igen, gondolkodunk rajta, ugyanis tudod a versenyek jelenleg nem annyira izgalmasak kívülről nézve. Pont a GPDA megbeszéléséről jövök, és ilyenkor mikor összeülünk, azon tanakodunk, hogy tudnánk jobbá és élvezhetőbbé tenni a versenyzést, így kerül elő a tankolás visszahozatala is, mert talán ha ez az elem visszatérne, akkor a Pirelli abroncsokkal is jobban tudnánk bánni.

MM: Beszéljünk egy kicsit a jövő nemzedékéről, először is, Fernando (Alonso) és te vagy Spanyolország leghíresebb Formula 1-es pilótája, és jelenleg te képviseled a spanyolokat egyedüliként a mezőnyben. Látsz esetleg valakit a Junior Kategóriákban, aki spanyolként a jövőben esetlegesen ülést kaphat a Száguldó Cirkuszban?

Sainz: Igen, van egy két név, akire oda lehet figyelni. Ott van Alex Palou, David Vidales, ők nagyon jó munkát végeznek. Őszintén szólva nem tudom, mennyire lehetnek közel egy esetleges szerződéshez, vagy épp üléshez, viszont azt tudnám mondani, hogy a Formula 1 nem a világ közepe, rengeteg kategória létezik, ahol professzionális versenyző lehet valaki.

MM: Evezzünk egy kicsit könnyedebb témák felé, te és Lando gyakran ütitek el az időt azzal, hogy játszotok a FIFA nevű játékkal, megfordult-e már a fejetekben, hogy más játékokban is összemérjétek tudásotokat?

Sainz: Nem, jelenleg csak a FIFA-val játszunk, mi elégedettek vagyunk ezzel és szeretjük is.

MM: Ki a jobb játékos? Te vagy Lando?

Sainz: Jelenleg én, ehhez kétség sem fér! (nevet)

MM: Vasárnap láthattunk itt az Osztrák Nagydíjon pár különleges autót, amit ex-versenyzők hajtottak meg a Legends Parede nevű rendezvény keretein belül. Ha lehetőséged lenne rá, akármelyik szériából és érából választani egy legendás autót, akkor melyiket vinnéd el egy körre?

Sainz: Szeretném egyszer vezetni az 1992-es és az 1993-as McLareneket, az 1994-es Williamst, a 2004-es Ferrariba is szívesen bepattannék, de nem hagynám ki a 2007-es McLarent sem. Van tehát egy-két opció a fejemben azzal kapcsolatban, hogy mit próbálnék ki egyszer életem során.”

MM: Köszönjük szépen a lehetőséget, és sok sikert kívánunk a szezon hátralevő részére!

Sainz: Köszönöm!