back to top
KezdőlapTouring CarWTCRA FIA-nak nincs kedve újraindítani a túraautó világbajnokságot

A FIA-nak nincs kedve újraindítani a túraautó világbajnokságot

-

A FIA és a WTCC korábbi promótere az Eurosport Events megerősítette, hogy nincs érdeklődés a gyártók részéről arra, hogy magas szintű technikával újraindítsák a WTCC-t. Ez tehát azt is jelenti, hogy a privát csapatokon nyugvó WTCR marad középtávon is a top túraautós kategória.

A WTCC 2017-ben zárt be, az utolsó címeket a Volvo Polestar Racing nyerte meg Thed Björkkel a volánnál, ezt követően az Eurosport Events összefogott a TCR International Series promóterével, és megalapították a WTCR-t 2018-ra.

A tavalyi 25 autós mezőny immáron 2019-re 26 fős lett, de most már majdnem a teljes rajtrácson profi és gyári támogatott versenyzőkkel lett tele, akik ugyan privát üzemeltetésű csapatokkal küzdenek, de a technikai és pénzügyi támogatás hat gyártótól érkezik láthatóan a szériába, ezek a Hyundai, a Lynk & Co, a Honda, a Volkswagen, a Cupra és az Audi.

Ezen lépés előtt a WTCC megpróbálta megváltoztatni a technikai szabályzatát, hiszen az öt évet élt Super 2000 TC1 nem váltotta meg a világot, és még nagyobb, még erősebb autókat akartak látni, a DTM Class One szabályzásának megfelelően, de a gyártói érdeklődés igen alacsony volt. A WTCR promótere ma így látja a helyzetüket:

„A túraautózás sikeres volt, amikor globális volt világbajnokság szabályzása, ugyanakkor ez egy olyan hiba is volt, amelynek én is a részese voltam a TC1-gyel. Papíron a TC1 szabályrendszer egy első osztályú dolog, és tényleg remek munkát végzett vele a FIA. Ha belegondolunk, a rajtrácson volt a Volvo S60-as, a Honda Civic, a Citroen C-Elysée vagy a LADA Vesta, és Balance of Performance vagy egyebek nélkül ezeket az autókat egy másodpercen belülre tudtuk terelni, elfogadható áron, tehát ez egy kiváló technikai szabályzás volt. A probléma az volt, hogy ez már nemzeti és regionális szinten túl drágának bizonyult, de ahhoz meg nem volt elég drága, hogy olyan top legyen, mint például a DTM autói. Ha egymás mellé rakunk egy DTM autót és egy TC1-est, és megkérdezünk egy gyereket, hogy melyik tetszik neki jobban, mennyi választaná a TC1-es autót? Nem volt elég lenyűgöző. Túl drága álom volt ez a nemzeti bajnokságoknak, a gyártóknak meg nem volt üzlet a használt WTCC-s autóikat eladni. Itt hibáztunk, és ebből tanultunk.”

A FIA is megerősítette, hogy a kevés gyártó érdeklődő miatt több értelme volt eltörölni a leendő szabályzást a WTCC-ben, ami aztán végül ahhoz vezetett, hogy a TCR koncepcióját vették át. A FIA pályaautó bajnokságokért felelős igazgató, Frédéric Bertrand így nyilatkozott:

„Nem tudjuk megduplázni a világbajnokságok számát, ha nincs elég gyártó, akik egyébként meg érdekeltek tíz különféle bajnokságban is. Az ok amiért nincs egy magasabb kategóriánk a túraautózásban, hogy amibe kerülne egy ilyennek a befektetése, nem lenne épp eladható.”

Alan Gow, a FIA túraautó bizottságának az elnöke hozzátette:

„Olyasvalamit kerestünk, amibe bevásárolnák magukat a gyártók. Jelenleg nincs a részükről ilyen jellegű érdeklődés, jegelve lett a dolog addig amíg nem lesz ilyen támogatás, vagy örökre. Ha bevezettük volna, lett volna öt autónk a rajtrácson, és az egész egy katasztrófa lett volna. Pragmatikusnak kell lenni, és amikor felismertük, hogy nincs érdeklődés a gyártóktól egy ilyen drága programra, meghoztunk egy jó döntést, és töröltük, ahelyett, hogy megcsináltuk volna, és problémákat csináltunk volna magunknak.”

A WTCR 2019-ben már a második évét kezdi meg a kétéves szerződésből, amit a bajnokság promótereként kötött az Eurosport Events, és a TCR technikai szabályzásának a tulajdonosa, a WSC Group.

A TouringCarTimes úgy tudja, hogy az egyeztetések már zajlanak arról, hogy kiterjesszék a szerződést, de egyik fél sem akar nyilatkozni egyelőre konkrétumokról.