Az Amazonasra figyel most a világ, és sajnos nem épp pozitív okból. Az amazonasi erdőtüzek aggasztó képei bejárták a világot, és egyre többen fejezik ki aggodalmukat, mivel bolgyónk oxigénellátásának jelentős részét az Amazonas erdői termelik.
Egyesek szerint a téma felkapottsága indokolatlan, mert minden évben vannak ott erdőtüzek, és ez is csak egy közülük. Mások szerint azonban a probléma nagyobb ennél és politikai/gazdasági okokra vezetik vissza, mi szerint az új brazil elnök, Jair Bolsonaro kifejezetten támogatta, hogy földművesek, fafeldolgozók „tisztogassanak” egy „kicsit”.
Hogy jön mindez az autósporthoz?
Lewis Hamilton, aki gyakran szereti felhívni a figyelmet egy-egy globális problémára, tegnap a lángoló Amazonasról írt Instagramon. Erre pedig reagált a brazil Formula E bajnok Lucas di Grassi, aki azzal vádolta a ötszörös F1-es világbajnokot, hogy kamu híreket terjeszt.
„Borzasztó látni, hogy szenved a világunk.” – írta Hamilton. „Az amazonasi esőerdő rekord mértékben ég, és idén 80%-kal több volt az erdőtűz, mint tavaly. A tudósuk úgy nevezik az Amazonast, hogy a föld tüdeje, mivel ott termelődik a 20%-a az oxigénnek, amit belélegzünk. Egy focipálya méretű terület pusztul el minden nap, minden percben, a világnak össze kell fognia és segíteni kell. Ha még nem tetted meg, kérlek posztolj erről, fontos, hogy elkezdjünk cselekedni. @unitednations (magyarul: ENSZ), ha van bármi, amit tehetek, én készen állok segíteni, bárhogy, ahogy tudok.”
Erre di Grassi így reagált: „Az amazonasi esőerdő ugyanolyan mértékben ég, mint máskor az elmúlt 15 évben a száraz évszakokban, az adatok szerint. Hogy kell-e küzdenünk ellene? Igen. De hagyd abba a kamu hírek terjesztését és a káosz csinálást anélkül, hogy tudnád a tényeket.”
A történethez azonban az is hozzátartozik, hogy di Grassi támogatja a botrányos kijelentéseiről híres, szélső-jobboldali elnököt, legalábbis megválasztását elégedetten vette tudomásul múlt év végén.
Ugyanakkor az Espoerte FERA információ szerint a brazil Országos Űrkutatási Intézet arról számolt be, hogy az erdőtüzek mértéke 60%-kal nagyobb, mint az átlag az elmúlt három évben. Ezt részben az idén a szokásosnál tovább tartó szárazsággal, részben az erdőirtásokkal magyarázzák.