Az FIA elmagyarázta, miért nem lehetett használni a verseny egy részén a DRS-t.
Szinte már 2010-ben érezhette magát a nagyérdemű és a Száguldó Cirkusz, miután megtiltották a versenyzőknek a rendszer használatát aminek köszönhetően kezdetét vette a masszív vonatozás. Normál esetben az állítható hátsó szárny működtetésére a harmadik körtől kapnak lehetőséget azok a pilóták, akik ellenfeleik mögött kevesebb, mint egy másodperces hátrányt jegyeznek, ám az idei szezonzáró versenyen egy tiltó üzenet jelent meg a képernyőn és a kormánykijelzőn.
Michael Masi elmondta, elszállt az egyik adatszerver, ez okozta a galibát. A javítás időigényesnek bizonyult, ezért döntöttek úgy, hogy nem engedik a DRS alkalmazását.
,, Egyszerűen leállt az adatszerver, sok kicsi probléma keletkezett egyszerre, ez okozta a bajt. Ahogy láthattuk az időmérő rendszer jól működött, ám a DRS összeomlott, ezért azonnal megtiltottuk a használatát, mindaddig, amíg nem győződtünk arról, hogy minden jól működik és a megfelelő adatokat továbbítjuk az autók felé.”
A versenyigazgató elárulta, ha nem korlátozzák az állítható hátsó szárny használatát, akkor a hiba miatt, nem csak bizonyos versenyzők működtethették volna az eszközt, hanem mindenkinek szabad lett volna a vásár.
,,Az autóknak küldött jelekkel kapcsolatban nem volt olyan visszajelzésünk amire teljes mértékben támaszkodhattunk volna, ezért úgy döntöttünk globálisan tiltjuk le, ugyanis ha ezt nem tesszük meg, akkor mindenki szabadon használhatta volna a DRS-t. Inkább bele se gondolok, milyen hatással volt ez a versenyre, ám ezt az intézkedést meg kellett lépnünk.”
Masi hozzátette, egyenként a 20 autót monitorozni és ellenőrizni, szinte lehetetlen a rendszer nélkül, főleg annak tükrében, hogy elméletileg a csapatok is vezérelhetik a DRS-t.
Természetesen a versenyzők sem hagyták szó nélküli a dolgot, Sebastian Vettel a megyei labdarúgó bajnokságokhoz hasonlította az esetet és szarkasztikusan utalt arra, hogy ennyi pénzből, amennyiből a sportág működik illene erre is felkészülni:
,,Egy kicsit olyan volt, mint a megyeiben. Nem tudom, hogy történhet meg ilyesmi. Talán azért fordulhat elő ilyen helyzet, mert alig van pénz ebben a sportban.”
Daniel Ricciardo szerint a hiba felhívta a figyelmet arra, mennyire fontos az állítható hátsószárny az F1-ben:
,,Ahogy azt láthattuk, a DRS bizonyos pályákon elengedhetetlen. Monzában meg vagyunk nélküle, és az emberek nevezhetik mesterkéltnek, ám szükségünk van rá. Isten óvja DRS-t! – tette hozzá viccesen az ausztrál.