Idén már a Formula 1: Drive to Survive második évada jelent meg a Netflixen, mely a 2019-es Forma-1-es szezont dolgozza fel.
Már megszokhattuk, hogy a Netflix maga kb garancia a minőségre és a sikerre. Nincs ez másként a Drive to Survive második évada esetén is. Filmművészetileg kiváló, minden vágás és hanghatás nagyban hat az érzelmekre. Pár éve még minden év végén közzétette az FIA a pár perces hivatalos év összefoglaló F1-es videót, melyet az FIA gálán mutattak meg, és amely mindig nagyon látványos és izgalmas volt, mindig nagyon várta a közönség.
Most ezt a várakozást és izgalmat szolgáltatja a Netflix sorozat, ráadásul jóval hosszabb kivitelben.
Eléri, hogy a korábban unalmasnak tartott eseményeket is úgy tálalja, hogy az kifejezetten felkeltse a néző érdeklődését, még úgy is, hogy ugyebár ismerjük a tavalyi történéseket. Meghozza a kedvet az új szezonhoz.
A tíz részes sorozat nem egészen időrendben halad, inkább csapatonként vagy személyenként mutatja be a szezon alakulását. A versenyhelyszíneken felvett jeleneteken túl egyes személyeket otthonukba is elkísértek, és otthoni körülmények között is megismerhetjük őket.
Kifejezetten fokozza a drámai hatást, hogy az egyéni interjúk esetében olyan fényekkel játszanak, hogy bizonyos szögekből olyan, mintha az alany egy gyóntatófülkében lenne.
Ezen interjúk mindenkivel úgy indulnak, hogy az interjúalany bemutatkozik és elmondja, hogy milyen csapatnál és mi a pozíciója. Némileg komikus, hogy sem Lewis Hamilton, sem Toto Wolff nem tudta pontosan mondani a csapatuk nevét (Mercedes AMG Petronas Motorsport)…
A tavalyi sorozat egyik fő témáját Daniel Ricciardo őrlődése szolgáltatta, azzal kapcsolatban, hogy maradjon-e a Red Bullnál, vagy váltson csapatot.
Ez a vonal is folytatódik most, bár jelentősen rövidebben. Ricciardo megállapítja, hogy bár már a Renault versenyzője, még ő még mindig jól néz ki. Később azonban felfedi azt is, hogy némileg bosszantja az, hogy nem hitt a McLarenben, pedig Carlos Sainz, akinek helyére érkezett a Renault-hoz, meglehetősen jól szerepelt tavaly a wokingi csapattal.
Ennek ellenére az ausztrál versenyző jól érzi magát új csapatánál, annak ellenére is, hogy a csapatfőnök, Cyril Abiteboul elismerte, hogy 2019-ben gyakorlatilag minden versenyhétvégére jutott nekik valami negatív…
Ricciardo Renault-hoz érkezése azonban Nico Hülkenberg életét is megnehezítette. A levegőben lógott már, hogy nem biztos, hogy maradhat a csapatnál 2020-ra is, mivel Esteban Ocon már „az ajtóban toporog”. Helyzetén pedig nem segített, hogy jócskán kikapott tavaly új csapattársától, pedig a szezon elején Ricciardo is eléggé szerencsétlenkedett.
A sorozatban látványossá válik a Ricciardo és Hülkenberg személyisége közti különbség is, ami nyilvánvalóan kivetítődik a pályán nyújtott teljesítményükre is. Míg Ricciardo állandóan viccel, és ez nála teljesen ad hoc jellegű, és természetes, addig bár Hülkenberg is próbál viccesnek tűnni, de nála ez görcsösnek és keserűnek hat. Ricciardo látszólag sokkal könnyedebben érezte magát a csapatnál, mint Hülkenberg, aki pedig már évek óta a csapat tagja volt. Lojalitása azonban kevésnek bizonyul a 2020-as maradáshoz.
Ricciardo a szezon során mindössze kétszer tört meg némileg: Mikor a szezonnyitón, hazai versenyén már a rajtnál megsérült az autója, később pedig ki is esett; illetve mikor Bakuban rátolatott Danyiil Kvjatra.
A Ferrari és Mercedes első alkalommal szerepel a sorozatban, mivel az első évadban nem kívántak részt venni, így korábban csak versenyjelenetekben mutatták őket, privátabb forgatásra nem adtak engedélyt. Tavaly, a második évad forgatása során ez némileg megváltozott, bár ezúttal is csak 1-1 versenyt jelöltek meg, noha mindkét csapatnak sikerült olyan futamot megjelölni erre, amint nem szerepeltek jól. A Mercedes a Német Nagydíjon, a Ferrari pedig Austinban engedte be a stábot a kulisszák mögé.
A mercedeses rész két fő témája a sorozatban a Niki Laudára való emlékezés, és az, hogy a Német Nagydíjon Hamilton épp beteg volt. Ezért a versenyző nem is akarta, hogy szerepeljen a sorozatban.
Végül pont ez a verseny volt az, mely tavaly az egyik legrosszabbul sikerült a Mercedes szempontjából. Wolff azonban ezzel kapcsolatban is Laudát idézi, aki korábban azt mondta, hogy mindig a legfájdalmasabb versenyekből lehet a legtöbbet tanulni.
Sok újdonság a Ferrari oldaláról sem derül ki, talán csak látványosabbá válnak a Charles Leclerc és Sebastian Vettel közti különbségek. Ahogy az is, hogy az olaszok stratégiai döntései gyakran a saját csapatukon belül okoznak feszültséget, melyet egyébként Leclerc talán magabiztosabban kezel, mint Vettel. Vettel egyértelműen nagy nyomásként éli meg Leclerc jelenlétét, aki bizonyos értelemben „olaszabb” is, mint ő, ami szintén a fiatal versenyző malmára hajthatja a vizet.
Az első évad sztárja nem várt módon a Haas csapatfőnöke, Günther Steiner lett, aki sosem rejtette véka alá véleményét, és határozottan kiosztott mindenkit, ha az indokolt volt. Már pedig sokszor indokolt volt, így az első évad Steiner káromkodásáról, „f*ck”-jairól lett híres. Talán nem túlzunk, ha azt mondjuk, hogy Steiner maga népszerűbb és kedveltebb lett a rajongók körében, mint maga a Haas csapat és versenyzőik…
A f*ck tendencia a második évadban sem hagyott alább, sőt! Több, mint 50 alkalommal hagyta el ez a szó Steiner száját, mindenféle módon és formában, sokszor egy mondatban is több alkalommal. Persze bőven volt ok a káromkodásra a Haasnál tavaly is…
Steiner már akkor oltogatta – nem sértően – Romain Grosjeant, mikor a csapattagoknak megmutatták a 2019-es autót, mely a Rich Energy miatt arany-fekete színezést kapott. Közölte a francia versenyzővel, hogy ő egy ilyen színű autóval már állt dobogón anno (2012-13, Lotus), utalva arra, hogy ezt nem ártana reprodukálni. Hozzátette azt is, hogy még jól állnak anyagilag, de hogy ez így marad-e, attól is függ, hogy ő (Grosjean) hányszor fogja összetörni az autót.
Végül azonban akadt ennél nagyobb gondjuk is. Ausztáliában, a szezonnyitón jól kezdett a csapat, de itt meg is rekedtek, míg az ellenfelek év közben is fejlődtek. Infografikával, hatásvadász módon jelenítik meg, ahogy pontversenyben az 5. helyről a Haas folyamatosan esik vissza az utolsó előtti helyig. Pedig év elején az volt a terv, hogy a 4. helyet megszerezzék. A legnagyobb gond pedig az volt, hogy maguk sem tudták, hogy mi a probléma.
Steinert is megismerhetjük otthoni körülmények között, felesége és kislánya társaságában, amint a konyhában serénykedik. Feleségével beszélgetve mondja el, hogy az egyik dolog, ami aggasztja, hogy versenyzőik csak magukkal foglalkoznak és nem veszik figyelembe a csapat érdekeit.
Mindezt pedig csak fokozta a Rich Energy által generált cirkusz, így aztán teljesen nyomasztóvá vált a helyzet a csapatnál…
A Red Bull Racing csapatfőnöke, Christian Horner a szezon elején izgatottan számolt be róla, hogy a csapat Honda erőforrásra váltott. Ez pedig azért nagyon kulcskérdés, mert ha nem alakul jól az együttműködés, akkor benne lehet a pakliban, hogy Max Verstappen elhagyja őket.
Azonban már a szezonnyitón is dobogón végeztek, majd a Red Bull Ringen az első Hondás győzelem is megszületett, amit később még kettő követett. Verstappen pedig egyelőre hosszabbított a Red Bullal.
Ha már Red Bull… Kiemelt szerepet kapott a sorozatban Pierre Gasly, aki a szezont úgy kezdte, hogy a Red Bull felemelte őt a fő csapatukba, Verstappen mellé. A teljesítménye azonban nem úgy alakult, ahogy azt a csapat elvárta. Horner úgy vélte, hogy a francia versenyző talán még éretlen ahhoz, hogy top csapatnál versenyezzen. Úgy vélte, hogy a 6-7. hely mondhatni teljesen jelentéktelen, annál az is jobb, ha a versenyző kiesik, de legalább addig értékelhető teljesítményt nyújt. Bár az is világossá válik, hogy Verstappen mellett senkinek nincs könnyű helyzete. Mindenesetre Gasly-nek vissza kellett mennie a Toro Rossóba, helyet cserélt Alex Albonnal.
Egészen gyászos érzetet keltenek a jelenetek, melyeken azt látni, ahogy a Red Bull mindenről lekapargatja Gasly nevét. Ahogy az is, hogy Albont első Red Bullos fotózásán arra kérik, hogy próbáljon pontosan olyan pózba állni, mint tette azt év elején Gasly, hogy könnyebb legyen kicserélgetni őket a mindenféle digitális és nyomtatott anyagon.
Albonnal is viszonylag hosszasan foglalkozik a sorozat. Ő és családja nyíltan beszélnek arról, hogy mikor a versenyző 15 éves volt, édesanyját csalás miatt börtönbe zárták…
Hornert is „hazakísérhetik” a nézők. Mókás jelenet, hogy mikor Christain megkérdezi a ház kislányait (felesége, Geri korábbi kapcsolatából a 13 éves Bluebellt, valamint Christian korábbi kapcsolatából a 6 éves Oliviát), hogy ki a kedvenc Forma-1-es versenyzőjük, akkor a lányok Hamiltont és Vettelt említik, tehát pont nem Red Bull versenyzőket.
A McLaren esetében éles kontrasztot állítottak Fernando Alonso korábbi panaszai és az új versenyzők 2019-es eredményes éve között. Mindezt egyébként Alonso honfitársára, Carlos Sainzra élezték ki. A szezonjukat mintegy megkoronázta Sainz interlagosi harmadik helyezése.
A Williams kapcsán leginkább leginkább Claire Williams lamentálását követhetjük végig, a csapat gyenge szereplése kapcsán, ám megoldás nemigen születik. Annyi azonban bizonyos, hogy Claire semmiképp nem akarja, hogy az édesapja által létrehozott csapat a süllyesztőbe kerüljön.
Lauda halálán túl sajnos egy másik súlyos eset is történt a szezon során mely meghatározó volt a sport számára: Anthoine Hubert F2-es versenyző halálesete Spában. A sorozatban több versenyző is feleleveníti a francia versenyzővel kapcsolatos emlékeit, főleg a fiatalabbak, Gasly és Albon, akikkel versenytársak és barátok is voltak.
A versenyzők reakcióit nézve a különféle helyzetekre, hangsúlyossá válik, hogy egytől-egyig érzékeny személyek. Kétség sem fér hozzá, hogy a mezőny minden tagja tehetséges és kellően rátermett, eredményességüket azonban az autójukon túl mindig az fogja meghatározni, hogy ki milyen hatékonysággal teszi túl magát a nehézségeken és mentálisan mennyire tud a toppon maradni, legyen szó akár egy balul elsült versenyről, vagy egy versenyzőtárs haláláról…
Amit azonban kifejezetten hiányosságnak tekintünk a második évad kapcsán az az, hogy nem szerepel benne mindenki, és nem azért, mert nem kívántak volna részt venni a sorozatban. Az Alfa Romeo Racing és a Racing Point teljesen kimaradt, nem szerepel benne Lando Norris sem – pedig mindent lehet rá mondani, csak azt nem, hogy ne lenne jó alany ilyesmire –, és a tavaly édesapává avanzsált Danyiil Kvjat sem.