Charlie Martin arra készül, hogy ő legyen az első transznemű személy, aki részt vesz a komoly presztízzsel bíró Le Mans-i 24 órás versenyen.
Persze ehhez komoly tőkére is szükség van, a 38 éves Martin pedig abban bízik, hogy talál ehhez megfelelő támogatókat.
„Szeretném ezt jövőre megcsinálni.” – mondta a már nőként élő Charlie Martin a Thomson Reuters Foundationnek, telefonon.
„Abszolút ez a cél, amire törekszem.”
Jelenleg azonban a koronavírus-járvány miatt semmilyen futamot nem rendeznek, így Martin is csak virtuálisan tud készülni.
Tavaly is úgy volt már, hogy indulni fog Le Mans-ban, de a Brexit és a bizonytalan brit politikai helyzet miatt támogatói visszavonulót fújtak.
„Össze voltam törve, úgy éreztem, hogy kudarcot vallottam és cserben hagytam az embereket. A szállásom, az utazásom, minden le volt foglalva.” – mesélte Martin. „Ilyen közel lenni a célomhoz, hogy LGBT (magyarul LMBT = Leszbikusok, Melegek, Biszexuálisok, Transzneműek) történelmet írjak, majd az utolsó pillanatban elveszíteni azt, mikor már majd nem ott voltam és kézzel fogható volt, A legkegyetlenebb dolog volt, amit el lehet képzelni.”
Martin egy kis városban nőtt fel, és eleinte vadászgép pilóta akart lenni.
„A Top Gun volt a kedvenc filmem.” – mondta.
De a matek és fizika osztályzatai nem tették lehetővé számára ezt az irányt. A motorsportot egy gyerekkori barátja ismertette meg vele, mikor 9 éves volt.
Fiúként nevelkedett, hat évesen ismerte fel, hogy ő lány. Akkor döbbent meg igazán, mikor olvasott a transznemű Playboy modellről és James Bond színésznőről, Caroline Cossey-ről.
„Eldobtam az agyam.” – mondta. „Addig a pontig azon tűnődtem, hogy én vagyok-e egyedül a világon, aki így érez.”
11 évesen mondta el édesanyjának, aki támogatta őt, de még évekbe telt, mire felvállalta, ki is ő.
Viszonylag későn, 30 évesen kezdte meg az átalakulást, férfiból, nővé.
Szerte a világon heves vitákat szül a transzneműek (különösen a nőként élő transzneműek) részvétele a versenysportokban. Ez azonban csak még elszántabbá teszi Martint Le Mans kapcsán.
„A lehető legkorrektebbé kellene tenni a sportot.” – mondja Martin. „De az emberek gyakran azt kérdezik, hogy lehetsz meleg és autóversenyző egyszerre? Vagy transznemű? Miért számít ez?”
„De ha az ilyen gyerekek nem látják magukat képviselve, az igazán lekorlátozza azt, hogy mit tudnak elérni életük során.”