Még kimondani is elképesztő, hogy az utolsó Formula E hétvége előtt még matematikailag 18-an esélyesek a sorozat első világbajnoki címére.
Két versenyt rendeznek majd Berlinben, a másodikat ráadásul visszafelé. 60 pont a maximális mennyiség, amit még szerezni lehet. Ez azt jelenti, a 24-ből csak 6 pilóta nem lehet bajnok a második verseny végén.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A Forma-1-be nem kellett…
Elsőként persze könnyű lenne azt mondani, hogy Nyck de Vries érkezik a legnagyobb esélyekkel a fináléra. A három olyan pilóta egyike, akik két győzelmet szereztek idén, négy dobogója is megosztott rekord, a Mercedes pedig tavaly kettős győzelemmel zárt a német fővárosban.
A holland Formula 2-es bajnoki címe nem véletlen, egy esetleges F1-es üléssel is hírbe hozták, ő pedig mindent megtesz annak érdekében, hogy készen álljon, amint adódik egy lehetőség.
Mégis, egy elég nagy hátráltatója is van az ő bajnoki esélyeinek. Ez pedig a kiegyensúlyozottság. Az eddigi 13 versenyből kis túlzással mindig vagy dobogóra állt vagy nem szerzett pontot. Utóbbihoz persze hozzájárultak az ütközések, és az autó megbízhatósági hibái is.
Ha sikerül megint egy jó hétvégét kifognia, nehéz lesz megállítani.
Aki minden szezonban nyert…
Sam Bird átigazolása volt az egyik legnagyobb meglepetés az elmúlt évben, Diriyah-i győzelme után úgy tűnt, így végre esélye lehet a bajnoki címre. A Formula E-ben rajta kívül csak bajnokok szereztek 5-nél több győzelmet (neki 11 van), már csak az a kérdés, évi egy-két győzelem elég lesz-e neki a hőn áhított címhez?
Hiába a New York-i dominancia, Londonban mindkétszer kiesett, így elég eklektikus az ő idei teljesítménye is.
És ne feledjük, legutóbb három éve érkezett meg bajnokjelöltként a szezonzáróra. Akkor 23 ponttal állt Vergne mögött, most csak 14 választja el de Vriestől.
A címvédő
António Félix da Costa tavaly igencsak meggyőző teljesítménnyel lett bajnok, és már akkor kijelentette: mivel világbajnokság lesz a Formula E-ből, az új címet is szeretné elhódítani.
Tavaly pont a fordított menetirányú versenyeket nyerte meg Berlinben, így az egyik versenyen mindenképp számolni kell vele a futamgyőzelem szempontjából.
Kétségtelen, a tehetsége már megvan hozzá, ezt bizonyította, az autó szintén képes a győzelemre. Amíg nem esik ki véglegesen a harcból, nem szabad leírni.
A „másik” holland
A Virgin – bár csak az Audi ügyfélcsapataként érkeztek meg az idei rajtrácsra – jobban vették az akadályokat, mint maga a gyári csapat. Ennek legjobban a Sam Bird árnyékából kiszabaduló Robin Frijns örülhetett, aki szép csendben gyűjtögette a pontokat, míg a többiek kisebb-nagyobb drámák áldozatai lettek.
Ő az egyedüli a mezőnyben, aki minden versenyt be tudott fejezni – és ki sem zárták, mint Valenciában a mezőny felét.
A holland két éve, visszatérésekor ért el a győzelemig, azóta is szorgalmasan gyűjtögeti a dobogókat, DTM-es és WEC-es szerepvállalásai mellett.
Idén már kétszer lett második, de győznie még nem sikerült. Nem feltétlenül szükséges ezt megugornia Berlinben, mivel csak 6 pont a lemaradása honfitársától. De jó teljesítményt kell nyújtania, ha bajnok akar lenni.
Meglepetés egyszer, kétszer… háromszor?
Az újonc Jake Dennis talán maga sem számított arra, hogy ennyire hamar bajnoki cím közelébe kerül majd, mégis így történt.
Előtte a DTM-ben versenyzett a nem túl meggyőző Aston Martin próbálkozás részeként, a márka azonban bejuttatta őt a Red Bullhoz, akik néha meghívják egy-egy tesztre. Ez mindent elmond a tehetségéről.
Két domináns győzelme Valenciában és Londonban azt eredményezte, hogy negyedik helyen áll a tabellán. Az, hogy újoncként tette ezt meg, rekordnak számít a Formula E berkeiben.
És itt álljunk is meg, mind a 18 versenyzőt szinte fölösleges végig elemezni, hiszen nagy részük már az első verseny után esély nélkül marad majd. Az idei szezon váratlan eseményei után pedig nem is vállalkozunk arra, hogy megpróbáljuk megjósolni, mi fog történni.
Könnyen lehet, az itt felsorolt pilóták egyike sem emeli majd fel a Formula E első világbajnoki trófeáját.