Jock Clear úgy véli, Jenson Button azért győzte le Rubens Barrichellót a 2009-es F1-es szezonban, mert mentálisan felkészültebb volt.
A Brawn-csapat komoly előnyt kovácsolt a szabályváltoztatásokból. A csapat, amely az előző évben Hondaként a kilencedik helyen végzett a bajnokságban, a menedzsment kivásárlása előtt, sokkal jobban alkalmazkodott, mint bármelyik riválisuk, és Button az első hét futamból hatot megnyert.
Barrichello ezek közül három esetben második lett mögötte, és végül a harmadik helyen végzett a versenyzői pontversenyben. Közéjük Sebastian Vettel ékelődött be.
A 2009-es szezon kezdetén Barrichello 36 éves volt, kilenc futamgyőzelemmel a háta mögött, míg Button 29 volt, és még csak egyszer kóstolta meg a győzelem ízét az F1-ben, három évvel korábban, a Hungaroringen.
Clear, aki abban az idényben Barrichello versenymérnöke volt, úgy véli, hogy a puszta versenyzői tehetség helyett inkább a felkészültségen múlott, hogy Button gyorsan a brazil fölé tudott kerekedni.
„Amikor eljött az idő, azt hiszem, Jenson jobban készen állt. Azt hiszem, Rubens valószínűleg… nem volt olyan korán tudatában annak, mint talán Jenson, hogy minden nagyon jónak tűnik” – mondta Clear a Beyond the Grid podcastban.
„Ez a versenyzők pszichológiájára vezethető vissza. Ez valószínűleg a régi és az új gárda átfedése. Ha Maxról (Verstappen) és Lewisról (Hamilton) és Charlesról (Leclercről) beszélünk… ahol megint csak új szintre emelték ezt, ahogy Michael (Schumacher) is új szintre emelte a 90-es években.”
„Rubens volt valószínűleg az utolsó ilyen. Michael korszaka és a versenyzői pszichológia, a versenyzői felkészülés egyszerűen csak annyi volt, hogy ‘nos, elmegyek futni pár héttel Melbourne előtt, csinálok néhány felülést és rendben leszek’, ha értitek, mire gondolok.”
„A fittebb versenyzők egyre fittebbek lettek, de ez nem csak a fittségről szól, hanem az egész mentális felkészülésről. Az egészről, a fejed beindításáról: ‘Át kell gondolnom, hogyan közelítsem meg a szezont. Mik a rövid távú céljaim, mik a hosszú távú céljaim?’.”
„Ezt más sportágak már évek óta csinálják. Ha megnézed az amerikai sportokat, 20 éve csinálják, az atlétika 20 éve csinálja, az F1 pedig lemaradt ezekben a dolgokban, és fel kellett zárkóznia, így 2009-ben az idősebb versenyzők nem voltak hozzászokva ahhoz, hogy ez egy követelmény lett.”