Az F1 elnök-vezérigazgatója, Stefano Domenicali kizárólag a Sky Sports Newsnak nyilatkozott a 2022-es versenynaptárról és arról, hogy a formátum idei debütálása után hét vagy nyolc sprintkvalifikációs versenyhétvégét is rendezhetnek majd jövőre.
Elmondta, hogy a 2022-es versenynaptár 23 futamból áll majd, és november közepén ér véget – ez az elmúlt, több mint egy évtizedet tekintve a legkorábbi szezonzárás lesz.
A Sky Sports Newsnak Craig Slaterrel a sportág katari bejelentését követően beszélgetve az F1 vezérigazgatója elárulta a menetrenddel kapcsolatos legfontosabb részleteket.
Ahogy azt is elmondta, hogy a 2022-es versenynaptár hivatalos nyilvánosságra hozatala csak október 15-én lesz.
A téli labdarúgó-világbajnokságot elkerülve, ez lenne 2010 óta a legkorábbi szezonzáró.
„Előreláthatólag biztosan 23 futammal fog elkészülni a naptár” – mondta Domenicali.
„Természetesen nagy tekintettel leszünk a különböző kormányok által világszerte kiadott Covid-szabályokra. De ez a célunk, hogy az F1 meg tudja adni a reményt, és visszatérhessenek a dolgok a normális kerékvágásba.”
„Az elképzelés az, hogy a naptárnak megfelelő ritmusa legyen. Természetesen vannak az időszakokkal kapcsolatos megfontolások, hogy logisztikailag biztosítsuk, hogy az áramlásnak megfelelő legyen.”
„Egy dolgot mondhatok, anélkül, hogy túl sok mindent felfednék, hogy jövőre a szezon március közepén kezdődik majd és november közepén fejeződik be.”
Több sprintfutam lesz
Az új F1-es sprint formátumokat a 2022-re tervezett, 23 futamból álló naptár „egyharmadánál” alkalmazzák majd Domenicali szerint.
Azonban nem kívánt részletekbe bocsátkozni arról, hogy melyik futam hol lesz, bár az új Miami Nagydíjat már májusra megerősítették, míg a szezon várhatóan Bahreinben kezdődik majd és Abu Dhabiban ér véget. Mindemellett az imolai és a törökországi futamok is szóba kerültek.
Azt azonban elárulta, hogy több sprintverseny lesz, mint amennyit az idei szezonban láthattunk. Az F1 azt tervezi, hogy 2022-ben már akár hét vagy nyolc fordulón is alkalmazza ezt a formátumot.
„Az év elején azt mondtuk, hogy idén három teszt (sprintfutam) lesz, hogy biztosak lehessünk benne, hogy a jövőre nézve megvan a megfelelő tervünk” – mondta. „A hozzászólások túlnyomó többsége szuper pozitív volt. A promóterek szuper boldogok, mert pénteken, szombaton és vasárnap is van valami új és fontos történés.”
„Ilyen pozitív visszajelzéseket kapunk, ezért tudnunk kell, hogy jövőre egy nagyszerű tervünk van, amelyben figyelembe vesszük azokat a pontokat is, amelyeket azok emeltek ki, akiknek nem tetszett ez a formátum.”
„Azt mondhatom, hogy nem fogunk mindenhol a sprintkvalifikációs formátumot alkalmazni. Ez olyasvalami, amit többé-kevésbé a versenyek egyharmadában szeretnénk megtartani; a jutalmazást és a pontokat egy másfajta módhoz, valamint bizonyos pályákhoz szeretnénk kapcsolni, amelyek, mint tudjátok, a különbséget jelentenék.”
„Szóval van mit átgondolni. Minden érintettet be fogunk vonni: a műsorszolgáltatókat, a versenyzőket, a csapatokat, a promótereket és a szurkolókat. Nem fogjuk elfelejteni, hogy az a feladatunk, hogy a helyes döntést hozzuk meg, és hogy mindenki szempontjait és álláspontját figyelembe vegyük.”