back to top
KezdőlapFormula 1Több, mint 50 éve nem történt olyan az F1-ben, mint ami most...

Több, mint 50 éve nem történt olyan az F1-ben, mint ami most következik

-

Katar és Szaúd-Arábia a soron következő két helyszín a Forma-1-ben. A két arab pályában közös, hogy mindketten először rendeznek versenyt a száguldó cirkuszban, ráadásul rögtön egymás után, amire legutóbb fél évszázada volt példa.

Noha a koronavírus-járvány is kellett hozzá, de a Forma-1 az idei és a tavalyi esztendőben is számtalan új helyszínre látogathatott el. A sok új helyszín miatt pedig nagy esély mutatkozott arra, ami végül meg is valósult, nevezetesen, hogy egymás utánra kerüljön a naptárban két új pálya.

Az évek során a Forma-1 folyamatosan terjeszkedett és látogatott el új helyekre, mégis 1970-ben fordult elő utoljára, amire most kerül sor, vagyis, hogy két új helyszín egymás után legyen a versenynaptárban. 51 évvel ezelőtt a Német és az Osztrák Nagydíjat rendezték egymás után, két új pályán. Előbbi a Hockenheimringen, utóbbi pedig a mai Red Bull Ring elődjén, az Österreichringen került megrendezésre.

Ezen kívül még egy olyan év volt, amikor több új helyszín egymás után debütált a száguldó cirkuszban – leszámítva az első, 1950-es évet -, 1959-ben a német futamot először és egyben utoljára rendezték a jellegzetes AVUS pályán, ami az egyik autópálya két oldalát kötötte össze döntött kanyarokkal. Őt követte a Portugál Nagydíj, amelyet Lisszabonban a Monsanto Park-ban rendeztek meg. Érdekesség, hogy az AVUS-hoz hasonlóan a monsanto-i pálya is csak egyetlen egyszer szerepelt a Forma-1-ben.

A számos új helyszín egyéb statisztikai érdekességet is tartogat. Az idei a 72. F1-es idény, de csupán a 19. olyan szezon, amikor legalább két, teljesen új pálya kap szerepet a naptárban. Idén Doha és Jeddah az új helyek, de volt olyan idény, ahol ez a szám kettőnél is több volt. 1959, 1967, 1973, 2004, 2008 és az első COVID-év, vagyis 2020.

Voltak azonban „új helyszín mentes periódusok” is a sorozat történetében. A legtöbb idő, ami eltelt két új pálya bemutatkozása között az négy és fél év volt, 1999-es maláj, és a 2004-es bahreini futamok között. Itt fontos megjegyezni, hogy 2000-ben került be Indianapolis az Amerikai Nagydíj helyszíneként a naptárba, mint „új” pálya, de a hivatalos statisztikák szerint 1950 és 1960 között volt már rajta F1-es verseny, hiszen az Indy500 akkoriban beleszámított az F1-es pontversenybe, hiába vett részt rajta teljesen eltérő mezőny. E rangsorban a második leghosszabb időszakhoz csupán egy évet kell visszautazni az időben, ugyanis Baku 2016-os bemutatkozása és Mugello tavalyi színrelépésre között eltelt 1547 napban nem avatott új pályát az F1.

Még pár apróság, amik az új aszfaltcsíkokhoz köthetőek:

Lewis Hamilton a legutóbbi öt új helyszín közül négyen is megnyerte az első futamot, míg az utolsó négy új pályán Mercedes pilóta diadalmaskodott a pole-pozícióból rajtolva.

2010 óta hét új helyszínt köszönhettünk a Forma-1-ben, és mind a hét pálya első futamán a pole-pozíciójából induló versenyző nyerte az az évi világbajnoki címet. Érdekesség, hogy az ezt megelőző 30 esetben csupán kétszer esett meg ez.

Forráswtf1.com