Lewis Hamilton felszólította az F1-et, hogy tegyen többet azért, hogy felhívja a figyelmet a Szaúd-Arábiában zajló „elég rémisztő” LMBTQ+ üldöztetésre.
Az F1 a Jeddah Corniche Circuit versenypályán rendezi meg a királyság első versenyét, és a futam valószínűleg jelentős szerepet fog játszani a világbajnoki cím sorsában is.
Az F1 odalátogatását megelőzően aggályok merültek fel az arab versenyek etikai vonatkozásaival, valamint azzal kapcsolatban, hogy milyen kapcsolatokat alakít ki a sport egy olyan országgal, amelyet világszerte az emberi jogok megsértéséről ismernek, többek között a nők és az LMBTQ+ közösség tagjai kapcsán.
„Ahogy a legutóbbi (katari) futamon is mondtam, úgy érzem, hogy a sportnak és nekünk (versenyzőknek) is kötelességünk, hogy megpróbáljuk felhívni a figyelmet bizonyos kérdésekre, amelyeket látunk, különös tekintettel az emberi jogokra azokban az országokban, ahová ellátogatunk” – mondta Hamilton.
„A legnagyobb tisztelettel mindenki iránt itt, eddig meleg fogadtatásban részesültem az emberektől a helyszínen, nem tehetek úgy, mintha valaha is én lettem volna a leginformáltabbb, vagy a legmélyebb megértéssel rendelkeznék, szemben olyasvalakivel, aki az itteni közösségben nőtt fel, amelyet erősen érintenek bizonyos szabályok és rezsimek.”
„Jól érzem-e magam itt? Nem mondanám, hogy jól érzem magam, de nem az én választásom, hogy itt vagyok-e.”
„A sportág választotta, hogy itt legyen, és akár helyes, akár helytelen, azt hiszem, amíg itt vagyunk, ismétlem, fontosnak érzem, hogy megpróbáljuk felhívni a figyelmet (a problémákra).”
Hamilton Katarban egy szivárvány mintás sisakot viselt, hogy felhívja a figyelmet az ország emberi jogi problémáira. Ugyanezt a sisakot viseli majd Jeddah-ban is.
„A legutóbbi versenyen láthattuk a sisakot, amit viseltem, itt és a következő versenyen is ezt fogom viselni, mert van itt egy kérdés és egy törvény… ha valaki akar időt szánni arra, hogy elolvassa, mi a törvény az LMBTQ+ közösségre vonatkozóan, az elég ijesztő.”
„Vannak változások, amelyeket meg kell tenni, és akkor ezek a változások, például a nők jogai és az, hogy 2018-ban vezethetnek, az, hogy hogyan felügyelik őket. Ezek tényleg érvényben vannak?”
„Néhány nő még mindig börtönben van, mert sok-sok évvel ezelőtt vezettek, szóval sok változásra van szükség, és a sportunknak többet kell tennie.”