back to top
KezdőlapEnduranceMonzában kezdődik igazán a WEC új korszaka

Monzában kezdődik igazán a WEC új korszaka

-

Eddig egy nagyobb gyártó volt jelen a Hypercar kategóriában, a soron következő olasz versenyen azonban a WEC a Peugeot autóival gazdagodik.

2021-ben kezdődött el a Hypercar kategória, ami az LMP1-es autókat hivatott leváltani. A szabályalkotók célja a költségcsökkentés, az új technológiák bevezetése és több gyártó bevonzása volt. Az, hogy az IMSA-val közösen teszik ezt meg, arra is lehetőséget nyújt, hogy az endurance mezőny világszerte átjárható legyen.

Ez egyszerre azt is jelenti, hogy nem kell a két sorozatnak külön-külön meggyőznie három-négy gyártót, valamint a nagyobb mezőny Daytona és Le Mans presztízsét is növelni fogja.

A váltás – vagy egy új program elindítása – azonban eleinte nagy költségekkel jár, nem beszélve arról, hogy a koronavírus is hátráltatja az új autók fejlesztését. 2021-re csak a Toyota készült el az új autójával. Rajtuk kívül egy LMP1-es Alpine volt ott a WEC első Hypercar rajtrácsán.

Ugyan év közben csatlakozott hozzájuk a sportautókat gyártó amerikai Glickenhaus, a többi márka azt hangsúlyozta, inkább még kivárnak. A fő okok között az szerepelt, hogy az autókat amint egyszer indítják versenyen, utána jó ideig nem lehet rajtuk változtatni, így egy megbízhatatlan vagy lassabb alkatrész több évnyi teljesítményre nyomhatja rá a bélyegét.

Emiatt a legtöbb gyártó nem 2021-et hanem a jövő évet célozta meg, vagy még későbbre ígérték magukat.

Ez azonban csak az első lépcsőfok volt, az LMH autók első bevetésének lehetősége. 2023-ban kezdődik igazán a „Nagy Bumm”. Az egységesített hibrid hajtáslánccal rendelkező LMDh autók ekkor lépnek majd színre, ráadásul a WEC-ben és az IMSA-ban egyszerre.

Addig is, a kibővült Glickenhaus, illetve az eddig meghiúsult ByKolles/Vanwall projekt mellett volt egy gyártó, akik beígérték magukat: a Peugeot.

Sokan azt várják, ők vethetnek véget a Toyota egyeduralmának. Hiszen a Glickenhaus nem tömeggyártó, és nincs annyi tapasztalata a versenyzés terén, mint a japánoknak. Az eddigi másfél szezonban csak néha kapták el a fonalat, nem tűnt úgy, hogy igazi kihívást jelentenek a vetélytársaknak.

A Peugeot azonban szintén megcsúszott, és nem készült el az idei Le Mans-i 24 órás versenyre. A következő WEC versenyen, Monzában mutatkozik majd be egészen egyedi konstrukciójuk. A franciák Le Mans hosszú egyeneseire készülve ugyanis nem szereltek hátsó szárnyat az autójukra.

Peugeot 9X8, LMH, WEC, Hypercar
Fotó: Stellantis

A Sebesség Templomaként is emlegetett olasz pályán rögtön ki is derül, mennyire valós eséllyel rendelkeznek.

Bár Kevin Magnussen az F1-es visszatérés miatt távozott csapatukból, így sem gyenge a felállás. Az egyik autóban Paul di Resta (korábbi F1-es versenyző és 2020-as LMP2-es Le Mans-i győztes), Mikkel Jensen (ELMS és IMSA kategória-bajnok) és Jean-Éric Vergne (kétszeres Formula E bajnok) ül majd. A másik autó legénységét pedig James Rossiter (10 éves endurance tapasztalat), Gustavo Menezes (LMP2-es Le Mans-i győztes és WEC bajnok), valamint Loic Duval (Le Mans és a WEC abszolút győztese, valamint Super Formula és Super GT bajnok) alkotja majd.

A Hypercar autókkal való tapasztalat így is a Toyota mellett szól, az idei évben már betekintést kaphatunk abba, mi várható. Jövőre ugyanis a Peugeot mellett a Vanwall, a Ferrari és a Porsche is érkezik a WEC legmagasabb kategóriájába.