Az Aston Martin – amely 109 éves története során nyolcszor került a csőd szélére – jövőjét egy hatalmas új szaúdi beruházás segíti.
Összesen 1,1 milliárd dollárt gyűjtöttek össze egy nagyszabású vállalati átszervezéssel, amelynek révén a Szaúd-Arábiai Állami Befektetési Alap 17 százalékos részesedést szerez az ikonikus brit sportautógyártó vállalatban.
A szaúdi befektetés ugyanakkor felhígítja a vállalat többségi tulajdonosának, a kanadai milliárdos üzletembernek, Lawrence Strollnak a részvénycsomagját, miközben növeli a Mercedes-Benz részesedését.
Stroll, aki 18,3 százalékot birtokol az Aston Martinban, most 16,3 százalékos partner a PIF (Public Investment Fund), míg a Mercedesnek mintegy 10 százalékos részesedése van.
Az új tőkeijekciót az Aston rendkívül magas adósságainak fedezésére és a jövőbeli modelltervek finanszírozására fordítják, beleértve a középmotoros, 1,8 millió dolláros Valhalla plug-in hibridet.
„Összességében ez egy olyan esemény, amely változást hoz az Aston Martinhoz, támogatja stratégiai terveink megvalósítását és felgyorsítja hosszú távú növekedési potenciálunkat” – mondta Stroll az új pénzügyi program bejelentésekor.
„Átalakítja a mérlegünket, a likviditási és cash-flow profilunkat, és nagyobb egyértelműséget biztosít azon az úton, amelyen fenntarthatóan szabaddá, cash-flow pozitívvá válunk, és jelentős részvényesi értéket teremtünk.”
Az Aston Martin különösen nehéz időket élt át az elmúlt években, annak ellenére, hogy műszaki kapcsolatban áll a Mercedes-Benzzel, amely magában foglalja a kulcsfontosságú alkatrészek, köztük az AMG teljesítményrészleg motorjainak szállítását. A Mercedes-AMG az Aston Martin technikai partnere a Forma-1-ben is.
Stroll a 2020-as katasztrofális londoni tőzsdei bevezetés után vásárolta meg az Astont, amelynek következtében az értékbecslése mintegy 90 százalékkal zuhant. Az AMG korábbi vezetőjét, Tobias Moers-t nevezte ki vezérigazgatónak, de az év elején menesztette őt és a Ferrari korábbi vezetőjét, Amedeo Felisa került a helyére.
Most egy óriási Forma-1-es „kampuszt” tervez, amely egy külön szélcsatornát is tartalmaz, valamint egy sor jövőbeli modellt, köztük a Valhallát és a DBX sikere után a SUV-k egyre növekvő sorát.
A Valhalla várhatóan a jövő év második felében kerül az utakra. A közelgő Vanquish szupersportautó mellé kerül, amelyet először 2019-ben mutattak be, és 2025-re ígérik teljes értékű szériaautónak, nem csak limitált szériásnak.
Az új szaúdi befektetés része a PIF agresszív terjeszkedésének, amely az Aramco üzemanyaggyártó cég anyavállalata, és amely az Aston Martin szponzora a Forma-1-ben, valamint versenypályák és versenyek egyik fő támogatója is.
A PIF emellett a McLaren Group egyik fő részvényese is, és olyan nagynevű vállalatokban is részesedéssel rendelkezik, mint a Boeing, a Disney, a Facebook és az Uber.