Sebastian Vettel azt állítja, hogy a Forma-1-be jutáshoz szükséges extrém pénzösszegek „elit sporttá” változtatták az alulról építkező motorsportot.
Az autóversenyzés mindig is drága volt, de az egyre növekvő költségeket figyelembe véve a négyszeres világbajnok Vettel elismerte, hogy nem valószínű, hogy most fiatal versenyzőként be tudna kerülni az F1-be.
A balesetekre vagy egyéb problémákra vonatkozó tartalékok nélkül egy F2-es ülés becslések szerint 3 millió dollárba (~ 1 milliárd forint) kerül egyetlen szezonra. Összességében az F1-be vezető út 8 millió dollár (~ 3 milliárd forint) körüli összegbe kerül.
Mivel a finanszírozás nagy része – legalábbis a gokartozás és a junior kategóriák korai szakaszában – családi kapcsolatokon keresztül történik, ez azt jelenti, hogy az F1-ben való versenyzés a legtöbbeknek elérhetetlen.
Arra a kérdésre, hogy 2023-ban lesz-e német pilóta a rajtrácson – mivel Vettel visszavonul, és benne van a pakliban, hogy Mick Schumachernek pedig nem marad hely, Vettel így válaszolt: „Talán a németek nagyon reálisak, és tudod, a motorsport egyre drágább lett.”
„Ha most kellene kezdenem, ha ma újra hétéves lennék [a fenti képen kb 15 éves], nem biztos, hogy sikerülne, már csak azért sem, mert nagyon-nagyon fiatalon kell az anyagi háttér.”
„Ez elit sportággá tette. Remélhetőleg megtesszük a megfelelő lépéseket, különösen a gokartozás terén, hogy megfizethetőbbé tegyük [az autósportot].”
Jóból is megárt a sok
Amióta a Liberty Media 2017-ben felvásárolta az F1-et, a sportág értéke drámaian megnőtt. Bár történtek kísérletek az alulról szerveződő motorsport költségeinek csökkentésére, a nagyobb jutalmak a csúcson, megnövelték a professzionalizmus szintjét még a ranglétra legalsó fokain is.
„Túl sok pénz van körülöttünk, és túl sok pénzt dobtak a gyártóknak, a különböző kereskedőknek és csapatoknak” – tette hozzá Vettel.
„Talán egy kicsit ez a baj, hogy összességében a motorsport túlságosan professzionálissá vált, és a professzionalizmussal együtt jár a pénzügyi szempont is.”
„Úgy értem, nézzük csak meg a Forma-1-et. Most van költségvetési sapka, hogy megpróbáljuk ezt ellensúlyozni, de mielőtt beléptünk ebbe a korszakba, nem volt limit. A csapatok több pénzt költöttek, mint amennyijük volt, és ez minden csapatra vonatkozik.”
„Nyilvánvaló, hogy azok, akiknek több van, még többet költenek. Ezt nem könnyű helyrehozni.”