back to top
KezdőlapFormula 1A Ford gondolkodóba esett a Forma-1 népszerűsége miatt

A Ford gondolkodóba esett a Forma-1 népszerűsége miatt

-

A Ford motorsportfőnöke szerint az amerikai autóipari óriásnak butaság lenne nem gondolkodna a Forma-1-es visszatérésén, miközben a sportág népszerűsége gyorsan növekszik az Egyesült Államokban.

A legendás kék ovális márkája előrehaladott tárgyalásokat folytat a Red Bull-lal a csapat erőforrásainak „átmatricázásáról” a 2026-os szezon kezdetétől. Vannak olyan elképzelések is, hogy az üzlet még a következő idény kezdete előtt hivatalossá válhat. A Ford egyelőre hallgat a Red Bull-lal kapcsolatos ügyletéről. Azt azonban elismerték, hogy az F1 népszerűségének növekedése a Liberty Media hatalomátvétele óta megváltoztatta a felfogást, és ez azt jelenti, hogy a királykategóriába való visszatérésnek a radaron kell lennie.

Miután a Ford legutóbb 2000 és 2004 között a Jaguar csapatával vett részt a száguldó cirkuszban, és 2004-ig Cosworth motorokat is gyártott, azóta más versenykategóriákra, például a rali-világbajnokságra és a sportkocsikra összpontosította az erőfeszítéseit. Mark Rushbrook, a Ford Performance főnöke azonban arra utalt, hogy a gondolkodásmód megváltozik, és a közelmúltbeli növekedésnek köszönhetően az F1 is megfontolásra érdemes. Rushbrook a Motorsport.com-nak nyilatkozva ennyit mondott erről:

„A Forma-1 kétségtelenül erős és növekszik, mind az Egyesült Államokban, mind globálisan. Amit jól csináltak, az az, hogy nagyszerű futamokat és nagyszerű versengést hoztak létre. Még mindig ez a csúcs, de olyan megoldásokkal, mint a Drive to Survive, új közönséget tudtak elérni. Vállalatként az innováció, a technológiai transzfer és a tanulási lehetőség miatt megyünk versenyezni, de marketing okokból is. Ez egyértelműen az asztalra került, és mindenképpen megfontolást igényel.”

Rushbrookot konkrétan a 2026-os potenciális belépéssel kapcsolatos pletykákról is kérdezték:

„Nem véleményezzük a spekulációkat, de ugyanez a helyzet az összes ilyen sorozat esetében, ami létezik. A mi felelősségünk, hogy tanulmányozzuk és megértsük őket, és aztán határozzunk arról, hogy van-e értelme avagy nincs.”

Az F1 vonzerejét növeli a gyártóknak az is, hogy 2026-tól teljesen fenntartható üzemanyagokra térnek át, és ezt a tényezőt az Audi és a Cadillac is fontosnak nevezte az érdeklődésük felkeltésében. Rushbrook úgy véli, hogy komoly értéket képvisel, ha a kategóriák nem sietnek a teljesen elektromos üzemre való átállással:

„A fenntartható üzemanyag mindenképpen érdekel bennünket, és ezt már más sorozatokban is csináljuk. A WRC-ben van már ilyen tavaly óta, és ez nagyszerű része volt a történetnek és a tanulásnak számunkra. Az általunk értékesített járműveknél, egyes régiók gyorsabban térnek át a teljesen elektromosra, mint mások, mások pedig hosszabb ideig maradnak a belsőégésű motoroknál. De mi fenntarthatóak akarunk lenni abban, amit vállalatként csinálunk. Nem csak elektromos autókat gyártunk, hanem a belsőégésű motorokkal is fenntarthatóbbak akarunk lenni. Támogatjuk, hogy minden széria, akár részt veszünk benne, akár nem, fenntarthatóbb üzemanyagra álljon át.”

A Ford Forma-1 iránti érdeklődésének másik szikrája az lehet, ha a General Motors a Cadillac márkáján keresztül zöld utat kap, hogy az Andretti csapattal együtt csatlakozzanak a nagydíjversenyzés mezőnyéhez. Amennyiben az egyik fő piaci versenytársa versenyezne az F1-ben, az minden bizonnyal némi lendületet adna a Fordnak, hogy belevágjon. Rushbrook azonban úgy gondolja, hogy az, amit a GM tesz, nem fogja szigorúan diktálni a Ford terveit. Arra a kérdésre, hogy a General Motors részvétele változtatna-e valamit a Fordnál, így felelt:

„Nem feltétlenül, de érdekes lesz figyelni, miképp alakul ez a dolog, sikerül-e 11. csapatként csatlakozniuk.”

A Ford nem cáfolta a Red Bull-pletykát