back to top
KezdőlapFormula 1Háborús szerepe miatt vizsgálták a Haas tulajdonosát

Háborús szerepe miatt vizsgálták a Haas tulajdonosát

-

A Forma-1-es csapat alapítójának fő cége, a gépeket gyártó Haas Automation az amerikai kormány gyanúja szerint szankciós listán lévő orosz cégekkel üzletel. Az iparágban ez az egyik legjelentősebb vállalat, akár kormányzati vizsgálat is várhat rájuk, de ők tagadják a vádakat.

2014 (a Krím-félsziget megszállása) óta sok orosz vállalat került fel erre a listára, ezek között megtalálható az Almaz-Antey is, amelynek egyik leányvállalata a légvédelmi rendszereket gyártó RATEP. Többek között itt továbbra is használják a Haas Automation által gyártott szerszámgépeket a tavaly kirobbant háború kezdete óta, legalábbis ezt állították az amerikai kereskedelmi és a pénzügyi minisztérium beadványára hivatkozva az amerikai közszolgálati PBS csatorna NewsHour című műsorában.

A dokumentum szerint a Haas egy másik cégen, a szankciókkal nem érintett Abameten keresztül szolgálja ki orosz hadiipari ügyfeleit, bár arról nincs információ, hogy a CNC-gépeket tudatosan ezeknek az ügyfeleknek szánták, vagy a tudtukon kívül az Abamet értékesítette őket tovább. Az ilyen gépek természetesen sokféle békés célra felhasználhatók, de némi átalakítással a hadiipar szolgálatába állíthatók.

A beadvány elkészítésében az ukrán gazdasági védelmi bizottság is részt vett, és ők úgy vélik, a Haas tudott, vagy tudnia kellett volna arról, hogy partnerük milyen célra értékesíti tovább a gépeket. Emellett azt állítják, a Haas a háború kitörése óta is gyártott tartalékalkatrészeket, illetve végzett szoftverfrissítéseket orosz cégeknek.

A Haas „csinált egy székfoglalót” és rengeteg pénzt spórolt vele

A Haas alelnöke, Peter Zierhut egy közleményben arról tájékoztatta a csatornát, hogy a cég 2022. március 3-án megszakította az együttműködést az Abamettel. „A Haas már nem szállít gépeket, tartalékalkatrészeket vagy bármilyen hasonló termékeket oroszországi vállalatoknak. Az ennek ellenkezőjére vonatkozó állítások hamisak” – áll a Haas közleményében.

A pénzügyi adatok alapján a csatorna viszont azt állítja, a Haas tavaly március elejétől októberig 2,8 millió dollár értékben exportált Oroszországba, legalább tizennyolc szállítási tétellel. Arról egyelőre nincs hír, hogy a tényfeltáró vizsgálatot hivatalos vizsgálat is követi-e az amerikai kormány részéről.

Az F1-es istálló a háború kitöréséig szoros kapcsolatot ápolt orosz cégekkel, hiszen a főszponzoruk az Uralkali volt, az egyik versenyzőjük pedig az orosz Nyikita Mazepin.