Miután az F1 egyik kulcsfigurája belengette a változás lehetőségét az edzésidő csökkentéséről, a versenyzők beálltak az ötlet mögé. Ugyanakkor az alacsonyabb kategóriákban is ellentétes irányú változást sürgetnek.
A Forma-1-es nagydíjak gyakorlásainak lebonyolítása többször változott az évtizedek során, legutóbb 2021-től vezettek be változtatást azzal, hogy az első edzésnap tréningjeinek hosszát 90-ről 60 percre rövidítették, így összesen 3 órát tölthet a mezőny a pályán. Az üresjáratok ezzel csökkentek, mert a limitált gumikészlet általában megakadályozza, hogy nagyon sokat körözzenek a pilóták.
Stefano Domenicali, a Forma-1 vezérigazgatója nemrég a további kurtítás lehetőségét vetette fel, sőt, drasztikus ötletként megemlítette, hogy támogatja „a mérnökök számára nagy hasznot hozó, de a közönségnek nem tetsző edzések eltörlését.” Még ha e programpont totális kigyomlálása nem is fog bekövetkezni, a mezőny tagjai alapvetően egyetértenek abban, hogy a kevesebb bőven elegendő lenne.
„Egyértelműen nincs szükség háromra, legfeljebb kettő több mint elegendő lenne számunkra – jelentette ki Pierre Gasly. – Jó áttekinteni, hogy mit is csinálunk, és megnézni, hogyan tehetnénk jobbá a versenyhétvégék lebonyolítását.”
Teljesen felborítaná a futamhétvégék szokott menetrendjét az F1 vezére
Az ötödik szezonjukat futó brit pilóták, George Russell és Lando Norris rámutattak, hogy ha valahol, inkább az utánpótlás kategóriákban lenne szükség több pályán tölthető időre.
„Szerintem nem helyes, hogy a Forma-1-ben háromszor annyi az edzésidő, mint az F3-ban vagy az F2-ben. Az ottaniaknak kellene több gyakorlást biztosítani, hiszen bár kevesebb a versenyük, nem tesztelhetnek sokat” – mondta Russell, míg a McLaren sztárja az egyetértés mellett csak annyit említett meg, hogy az utánpótlás szériákban gyengék a gumik, így több edzésidő esetén sem bővülne jelentősen a hasznosan eltölthető idő.
Az idei mezőnynek a témában egyik leginkább érintett tagja, az újonc Logan Sargeant szintén azt mondta, hogy nem feltétlenül lenne szükség három szabadedzésre a nagydíjakon. Russell szerint egyetlen is elegendő volna.
Nagyot hibázott az F1 következő ígérete, óriási baleset lett a vége
Ötletként felmerült, hogy az edzéseket valamilyen formában tétre menővé tegyék, például pontok osztásával, de ez ellen számos érv felhozható.
Több riválisához hasonlóan Lewis Hamilton kiemelte, hogy kedveli a sprinthétvégék menetrendjét, amelyeken lényegében csak 60 percnyi edzés adott a felkészülésre (a pénteki időmérő után már szinte nem lehet változtatni az autókon a sprintre, így nem sok mód nyílik a kísérletezésre).
„Az egyetlen edzés nyomást helyez ránk, hogy ott mindent helyesen csináljunk és úgy vágjunk neki az időmérőnek. Ezt imádom és élvezem. Azt gondolom, hatékonyabban kihasználhatnánk az időt a nagydíjhétvégéken, mert a három napon sok idő telik el az edzések között – nyilatkozta a hétszeres bajnok. – Lerövidíthetnénk a nagydíjakat [a csütörtöki sajtónap miatt négyről] három napra, ez az emberek utazásait is rövidítené.”
Hozzá kell tenni, hogy míg régebben a pályán történő tesztelés adta a csapatok felkészülésének sava-borsát, manapság számtalan fejlett szimulációs eszköz segíti őket, így nagyrészt eredményesen rengeteg olyan dolgot el tudnak végezni és le tudnak ellenőrizni (például a futómű alapbeállítása) az első pályára gördülés előtt vagy néhány perc alatt, ami évtizedekkel ezelőtt nem volt lehetséges.