back to top
KezdőlapFormula 1A Ferrari egykori tesztpilótája elmondta, mi készíti ki a csapat egyes alkalmazottait

A Ferrari egykori tesztpilótája elmondta, mi készíti ki a csapat egyes alkalmazottait

-

Pedro de la Rosa szerint az olasz sajtó hatalmas nyomást helyez a Ferrarira, amit olykor nehéz elviselni. A csapat egykori tesztpilótája úgy véli, a külföldiek könnyebben meg tudnak birkózni a helyzettel.

A Ferrari Forma-1-es csapata manapság egy külön intézménynek számít, és teljesen mindegy, hogy éppen hogyan szerepel, mindig is kitüntetett figyelmet kap. A csapat történelme miatt sokan gondolkodás nélkül elfogadnának egy ajánlatot Maranellóból, ám a hatalmas lehetőség mellett ott van az óriási nyomás is, amely az istálló alkalmazottaira nehezedik.

Ennek jelentős részét az olasz média okozza. A sajtó minden országban képes szélsőségesen viselkedni, de rájuk ez különösen igaz: az egyik pillanatban az egekig magasztalhatják a csapatot és annak munkatársait, a következő hétvége után pedig akár már földbe döngölés is érkezhet. Bár nem volt reflektorfényben, de két éven át Pedro de la Rosa is átélte mindezt.

„Emlékszem, hogy amikor a Ferrarinál voltam, egy rossz eredményt követő hétfőn reggel bementem a gyárba, valamint Stefano Domenicali [a Ferrari akkori csapatfőnöke – a szerk.] irodájába, és ott volt kinyitva a Gazzetta dello Sport, a levelei az íróasztalán, én pedig rájöttem, hogy bajban vagyunk – nyilatkozta a 2013 és 2014 között a Ferrari tesztpilótájaként tevékenykedő exversenyző az F1 Nation podcastban. – Ez amolyan röntgenkép arról, hogy milyen a Ferrari. Ez egy nehéz csapat. Hatalmas a nyomás a sajtó részéről, és abban a pillanatban, hogy az ember nem ért el jó eredményt az adott hétvégén, már vasárnap délután négykor tudja, hogy milyen lesz a következő hete.”

Embed from Getty Images

De la Rosa két évig volt a Ferrari tesztpilótája

Bár a Ferrari még jó ideig a sportág történetének legeredményesebb alakulata lesz, de a modern Forma-1-ben mindössze egyetlen nagy sikerkorszakuk volt. 2000 és 2004 között zsinórban ötször szerezték meg mind az egyéni, mind a konstruktőri bajnoki címet. Ekkoriban a csapat gerincét nem olasz anyanyelvűek alkották: a két pilóta német és brazil volt Michael Schumacher, illetve Rubens Barrichello személyében, Jean Todt, a csapatfőnök Franciaországból, Ross Brawn, a technikai igazgató az Egyesült Királyságból, Rory Byrne, a főtervező pedig Dél-Afrikából érkezett. De la Rosa szerint szerint ők ezt jobban kezelték.

„Szerintem ez az egyik oka annak, hogy a külföldiek olyan jól teljesítenek a Ferrarinál, nem annyira érinti meg őket az olasz sajtó – fogalmazott. – Ez a külföldieknek jó, de az olasz mérnökök, szerelők, a nap mint nap ott dolgozó emberek érzik a nyomást. Nem is magáról a nyelvről van szó, hanem a nevelésről is, arról, hogy mit jelent a Ferrari, és hogy mekkora nyomást tudnak kezelni.”

Bár mindez az akkori korszakra igaz volt, a közelmúltban azért nem ez volt a helyzet, legalábbis a versenyzők terén. Sebastian Vettelt az első hibák után kikezdte az olasz sajtó, és a négyszeres világbajnok nem is tudott kijönni a hullámvölgyből. Manapság pedig Charles Leclerc-t és Carlos Sainzot fenyegetheti ez a veszély.