back to top
KezdőlapFormula 1A legnagyobb bumeráng tér vissza az F1-be - mutatjuk a történelmét!

A legnagyobb bumeráng tér vissza az F1-be – mutatjuk a történelmét!

-

A Honda valójában most is részese a világbajnokságnak, csak épp nem hivatalos néven, hanem a Red Bull motorpartnereként, a Red Bull Powertrains-t támogatva. 2026-tól viszont ismét visszatér a nevük a sportágba, immár sokadszor.

Az Aston Martin lesz kvázi a gyári istállójuk, amely nagy babérokra tör, a célja a világbajnoki cím. A nyögvenyelős évek után a Honda végül csúcsra juttatta a Red Bullt 2021-ben, szóval nem árt komolyan venni a terveiket. A japán márkát ezúttal az csábította vissza az F1-be, hogy 2026-tól nagyobb szerepet kap a motorokban a fékenergiát hasznosító hibrid rendszer, és ezt az egyéb járműgyártásban is tudnák kamatoztatni.

Nehéz olyan nevet mondani a Forma-1-ben, amely ennyiszer mászkált ilyen sokszor oda-vissza a forgóajtón – talán csak Nigel Mansell esete fogható az övékéhez aki négyszer jelentette be a visszavonulását, ebből három alkalommal alakult úgy, hogy átmenetileg tényleg búcsúzott.

Aston Martin: Ez az utolsó hiányzó láncszem a sikerhez

A Hondának ez lesz ötödik periódusa, amikor hivatalosan része lesz a világbajnokságnak.

1964-1968

Friss autógyártóként 1964-ben léptek először a világbajnokság porondjára, és hamar szép sikereket értek el. A második szezonjuk végén az amerikai Richie Ginther megszerezte az első győzelmüket Mexikóban, 1967-ben és 1968-ban pedig már a korábbi világbajnok, John Surtees szállított nekik szép eredményeket, ő Monzában aratott győzelmet.

 

Embed from Getty Images
 

A Forma-1-ből egy szomorú esemény miatt vonultak ki: a francia Jo Schlesser (a dakaros legenda Jean-Louis nagybátyja) az 1968-as Francia Nagydíjon életét vesztette egy balesetben, amit az okozott, hogy a Honda a kisebb tömeg érdekében magnéziumból készítette el az új autóját, ám ez az anyag nagyon gyúlékony. Schlesser kicsúszott az egyik kanyarban és a lángba borult autóban nem volt esélye a túlélésre. A kocsi sajátossága volt még ezen túl, hogy víz helyett a levegőáramlást használták rajta hűtőközegként.

1983-1992

Másfél évtizedig volt távol a Honda a Forma-1-től, de a felfutó turbókorszaknak nem tudtak ellenállni. A kicsiny Spirit istállót megalapítva ismerkedtek meg újra a közeggel (Stefan Johansson többször villantott az időmérőkön, egyszer pontot is szerzett), majd igazi nagyfiúkkal szövetkeztek: előbb a Williams-t tették a legerősebb autóvá (bár ez csak 1987-re ért világbajnoki címet), aztán a Lotus, majd a McLaren lett a partnerük.

Williams 1985 Keke Rosberg Alain Prost McLaren
Fotó: Williams

1988-ban a McLaren minden idők egyik legkáprázatosabb szezonját rakta össze a hibrid rendszerek nélküli turbók utolsó évében, Ayrton Senna vagy Alain Prost 1991-ig besöpört minden vb-címet.

1992-ben a Williams fölénybe került, ugyanakkor nem ez, hanem a japán gazdasági válság fújt visszavonulót a márkának.

2000-2008

Ez az időszak minden idők egyik legnagyobb lebőgésével és legkellemetlenebb meglepetésével zárult az elköltött pénzmennyiséget tekintve. A Honda irtózatos összeget pumpált a sportágba, (a sokáig BAR néven futó) csapatának költségvetése rendre a mezőny első felébe tartozott, ehhez képest csak 2004-ben és 2006-ban szereztek folyamatosan értékelhető eredményeket.

Előbbi szezonban Jenson Button 3. lett az összetettben a Ferrari árnyékában, de első futamgyőzelmét csak két év múlva, a kaotikus Magyar Nagydíjon szerezte meg.

Honda
Fotó: Honda

Hozzá kell tenni, hogy a márka erőforrásait tuningoló Mugen cég révén a Honda neve 1993 és 2000 között sem tűnt el teljesen a világbajnokságból, a középmezőnyből Olivier Panis a Ligier-nek, Damon Hill és Heinz-Harald Frentzen a Jordannek szállított győzelmet velük.

2007 és 2008 a szép grafikájú, cserébe lassú autóról maradt emlékezetes, a gazdasági világválság pedig több más gyártóval együtt kisöpörte a Hondát az F1-ből. Bánhatják, hiszen az új szabályok évére, 2009-re fantasztikus autót alkottak, amellyel uralták a szezont első részét, amivel Button elvitorlázott a bajnoki címig – Mercedes motorral, Brawn GP nevű csapattal.

2015-2021

A McLaren nagy dérrel-dúrral harangozta be az újabb szövetséget, a régi sikerek ismétlését várták, de mint ismert, a Honda végül a Red Bull-lal ért fel újra a csúcsra. Mindennapos látvány volt 2015-től 2017-ig, ahogy a McLaren autói lerobbannak és pilótái sorba kapják a gigantikus rajtbüntetéseket a motorelem-keret túllépése miatt.

McLaren Honda

Az egzotikus motorkoncepció nem vált be, és a csapat azt sem mondhatta, hogy a megbízhatatlanság legalább sok lóerővel párosult. A felek útjai elváltak, a japánoknak a Toro Rossótól dobtak mentőövet, és a javulás meggyőzte a Red Bull vezetését, hogy az első számú csapatuknál is érdemes lecserélni a Renault erőforrásait.

Innentől ismert a történet, Max Verstappen 2021-ben felért a csúcsra.