Nyck de Vries a kirúgás szélén áll, a jelek szerint az AlphaTauri kísérlete sem válik be: a hollandhoz hasonló idős korban debütáló újoncok a közelmúltban alig tettek le értékelhető eredményt az asztalra.
„A jövőjéért versenyzik, talán kicsit kétségbeesett szituációban van” – ezt mondta Kevin Magnussen az Osztrák Nagydíj után de Vries-ről, aki kiszorította őt a pályáról. Christian Horner ugyan megvédte a leváltásáról szóló pletykák közepette, Helmut Marko azonban a szokásához híven nem finomkodott és többször utalt rá, hogy sürgősen javulnia kell, különben kalap-kabát.
A holland versenyző tavaly bámulatosan szerepelt élete első F1-es versenyén: a szombati napon derült ki, hogy vezetnie kell a megbetegedő Alexander Albon helyén a Williamsnél, de nem illetődött meg, és a 9. helyen befutva pontot szerzett.
Az idill azonban hamar elmúlt, már a szezon közbeni leváltásáról is többször cikkeztek a sajtóban. Az eddigi kilenc futam tizenegy időmérőjén (kétszer tartottak kvalifikációt sprintfutamra is) de Vries csupán két alkalommal győzte le csapattársát, Cunoda Jukit, és vele ellentétben pontot még nem szerzett, ráadásul többször karambolozott.
Rezeg a léc az F1-es pilótánál, de azt állítja, nem érez szokatlanul nagy nyomást
Legutóbb pont a Red Bull lépte meg, hogy szezon közben pilótát cserél (bár itt kirúgás nem történt, mert 2019-ben házon belül váltott Pierre Gasly és Alexander Albon), s mivel akad megfelelőnek tűnő helyettesítés az AlphaTauri autójába, de Vries valóban a nyaktiló alatt érezheti magát.
Főleg úgy, hogy…
Az idős újoncok gyorsan kikopnak
Legalábbis mostanában. De Vries szokatlanul idősen, 28 évesen kezdte meg első teljes szezonját az F1-ben, és számításaink szerint az ezredforduló óta nyolc másik legalább ilyen korú pilóta volt – és nagyon hamar lefőtt nekik a kávé, a leghosszabb idő, két és fél szezon a híres Narain Karthikeyannak jutott. Pont az AlphaTaurihoz fűződik két ilyen próbálkozás, előbb Sébastien Bourdais, majd Brendon Hartley személyében, és főleg előbbi szenvedése volt meglepetés.
A japánok tisztelik a kort, többször nyúltak veterán újoncokhoz, de a más sorozatban már bizonyított (Cristiano da Matta és Allan McNish a Toyotánál), és a nemzetközi szinten teljesen ismeretlen (Ide Judzsi a Hondával kapcsolatban álló Supor Agurinál) pilóták sem váltak be, utóbbitól konkrétan néhány futam után megvonták az F1-es jogosítványát a balesetveszélyes vezetés miatt. A kis csapatoknál Giedo van der Garde (2013, Caterham) és Tiago Monteiro (2005, Jordan) sem vált be későn érő típusként.
De Vries esetében ugyanakkor enyhítő tényező, hogy a pályafutása korábbi szakaszában az azóta felszámolt renault-s versenysorozatok felé terelték, amivel éveket vesztett, és az autók műszaki színvonalát jelző létrán gyakorlatilag kétszer mászott végig. Így mire 2019-ben az F2 bajnoka lett, nem kapodtak utána két kézzel az F1-es csapatok, az előző két hasonlóan idős bajnokhoz, a svájci Fabio Leimerhez és az olasz Davide Valsecchihez.
Az először 25 éves kora fölött állandó F1-es ülést kapó további pilóták közül az ezredforduló óta csak Romain Grosjean és úgy-ahogy Pastor Maldonado futott értékelhető karriert (utóbbi azért csak nyert egy futamot), míg egy igazán sikeres versenyzőig Damon Hillig kell visszamenni az időben, aki 30 fölött debütált.
Az autó sem segít
A mérnöki stáb egyik vezető tagja, Jonathan Eddolls elismerte, hogy a legfontosabb eszköz alapvetően nem a legideálisabb a pilótának. „Ehhez az autóhoz nem könnyű hozzászoknia egy újoncnak. Egyes pilóták nehezebben alkalmazkodnak a kanyarok bejáratánál tapasztalható instabilitáshoz. Nyck nem szenved különösen ettől, de kemény dió olyan beállításokat találni neki, amivel illik a vezetési stílusához” – idézte az Autosport Eddollsot.
Ugyanakkor dicsérte, hogy de Vries hasznos visszajelzéseket ad az autóról, és közölte, hogy a műszaki újításokkal pont a kanyarok bejáratánál lévő instabilitást igyekeznek orvosolni, a Brit Nagydíjon érkező módosítások is fontos elemei lesznek ennek, miután Ausztriában egy új hátsó légterelőt vetettek be.
A kérdés az, de Vries él-e a lehetőséggel és hogy időben tud-e még szintet lépni.