„Ha panaszt nyújtasz be, kirúgnak.” A Mercedes két pilótája kritikus az F1-et az utóbbi hónapokban marcangoló, átláthatatlan belviszályok kapcsán, Lewis Hamilton támogatja az FIA elnök ellen feljelentést tevő Susie Wolffot.
Az utóbbi időben sorjáznak a botrányok, titokzatos ügyletek a Forma-1 körül, a szálak pedig több esetben az FIA legfelső vezetéséhez vezetnek. Tavaly decemberben a Toto és Susie Wolff közötti állítólagos, a sport ügyeivel kapcsolatos információáramlás miatt kezdett vizsgálódni az FIA, aminek nyomán Susie éppen most jelentette be, hogy egy francia bíróságon eljárást indított az FIA-val szemben, miután az ügy magyarázat nélkül robbant ki és zárult le.
Éppen most zárt le az FIA egy belső vizsgálatot is, amelyben saját elnöke, Mohammed bin Szulajm érintettségét próbálta felfedni két tavalyi nagydíj körüli történések kapcsán. A közleményben tisztázták az elnököt, ismét anélkül, hogy a nyilvánosság bármi betekintést kaphatott volna abba, hogy hogyan zajlott az eljárás és milyen érvek merültek fel.
Hasonlóan átláthatatlan ügy, bár nem az FIA-hoz kapcsolódik a Red Bull belviszályba torkolló hatalmi harca, ami első számú beszédtémaként február eleje óta rátelepedett a Forma-1-re anélkül, hogy az érintettek közül bárki is elárulta volna, mi folyik valójában a háttérben, mennyire megalapozottak az egyes vádak és értesülések.
2024 első negyedévében bármerre nézünk az F1-ben (a pályán kívül), valamilyen balhéba botlunk, ám a paddockban is frusztrációt szül, hogy tulajdonképpen nagyon kevés konkrétumot lehet tudni mindegyik ügyben.
A Mercedes pilótái, Lewis Hamilton és George Russell a csütörtöki sajtótájékoztatón kiálltak Susie Wolff akciója mellett, és szintén elégedetlenségüket fejezték ki az FIA jelenlegi működésének átláthatatlansága miatt. Amikor Hamiltont megkérdezték, megvan-e még a bizalma Bin Szulajm FIA-elnökben, a hétszeres világbajnok súlyos szavakkal válaszolt.
„Sohasem volt.”
„Egy olyan világban, ahol az embereket gyakran elhallgattatják, nagyszerű üzenetet hordoz az ő kiállása. Örülök, hogy így tett, mert a sporton, az FIA-n belül híján vagyunk az elszámoltathatóságnak. Bizonyos dolgok zárt ajtók mögött történnek, amibe így nem láthatunk bele. Remélem, az ő kiállása változtatni tud ezen és pozitív hatása lesz. Különösen a nők számára, hiszen továbbra is egy férfiak által dominált sportban élünk.”
„Napjaink világának az a rémes üzenete, hogy ha panaszt nyújtasz be, kirúgnak. A sportunknak viszont, amely olyan sokat beszél az elfogadásról, ügyelnie kell arra, hogy hű maradjon az alapelveihez.”
Nincs itt semmi látnivaló: az FIA szerint nem manipulálta a saját elnöke Alonso versenyét
Russell bizalma szintén megingott a sport vezetőségében: elmondása szerint a tény, hogy az érintettek elhallgatják a részleteket, őt is arra engedi következtetni, hogy olyan dolgok folynak a háttérben, amelyek ha kiderülnének, csak még nagyobb vihart kavarnának.
„Bízunk abban, hogy a sport vezetői a szívükből jövő legjobb érdekből, nem pedig saját érdekükből cselekszenek. És itt megint az átláthatóságról van szó. Ha beleláthatunk a történésekbe, és aztán látjuk a végkifejletet, akkor a tények ismeretében mindannyian véleményt alkothatunk arról, hogy mi zajlik. De amikor nincs átláthatóság, nem kapunk tényeket, akkor óhatatlanul is azt gondoljuk, hogy rejtegetnek valamit. Emiatt fontos a Forma-1 támogatói, nézői, résztvevői számára, hogy ne söpörjünk dolgokat a szőnyeg alá” – fogalmazott Russell.