Elképesztő eseménysoroknak lehettünk szemtanúi a Formula 3 melbourne-i hétvégéjének szabadedzésén. Az ART Grand Prix bolgár pilótája, Nikola Colov nemes egyszerűséggel a falba terelte Alex Dunne-t, és az eltiltás helyett csak egy három rajthelyes büntetést kapott.
Az Alpine-junior Colov gyorskörön volt, és elkezdett Dunne autója felé húzódni, aki nem sokkal előtte feltartotta őt. Azonban a Fernando Alonso menedzsmentjéhez tartozó bolgár fiatal végül nemcsak megközelítette, hanem neki is ment az MP Motorsport ír pilótájának, aki emiatt a falnak csapódott és össze is törte az autóját.
The incident that brought Practice to a premature end 🚩
Nikola Tsolov has received a three-place grid drop, with the Stewards determining that his actions, while unintended, caused a collision that was completely avoidable. #AusGP #F3 pic.twitter.com/z0AK7x6QMu
— Formula 3 (@Formula3) March 22, 2024
Colov – aki a három rajthelye mellé még két büntetőpontot is kapott – az esetet követően azonnal a kritikák kereszttüzébe került, és elmondta, hogy szerinte a tettében semmi szándékosság nem volt. A stewardok azonban másként látták, mert ők a beszámolójukban azt írták, hogy Colov a felvételek alapján a manőverével elégtételt vett versenytársán.
Ezek alapján úgy tűnt, hogy a versenybírák úgy ítélték meg ezt az esetet is, mint bármelyik ehhez hasonló ütközést. Emellett azt is hangsúlyozták, hogy az eset nem volt szándékos, annak ellenére, hogy elkerülhető lett volna.
Ez talán megmagyarázza a rajtbüntetés alkalmazását, mert állítólag az ítéletet a korábbi esetekkel összhangban hozták meg. Azonban ehhez hasonló baleset nem nagyon történt a sorozat 2019-es kezdete óta. Itt nem csak egy ütközésről volt szó, mert a szándékos kitérés egyáltalán nem normális, a megfelelő döntés azonban mégis elmaradt.
Az FIA Nemzetközi Sportszabályzata kimondja, hogy egy autót tilos kiszámíthatatlanul vagy olyan módon vezetni, hogy az más versenyzőkre potenciálisan veszélyt jelenthesen. A szándékot leszámítva azonban Colov minden kétséget kizáróan ezt tette, hacsak a stewardok nem azt gondolták, hogy a manőverében semmi kivetnivaló nem volt. Az FIA első számú feladata az lenne, hogy felszámolja az ehhez hasonló versenyzői viselkedéseket, még akkor is, hogyha azok a pillanat hevében kialakuló érzelmekkel megmagyarázhatók.
A Forma-1-ben legutóbb a 2017-es Azerbajdzsáni Nagydíjon történt egy hasonló eset Lewis Hamilton és Sebastian Vettel között. A német négyszeres világbajnok úgy érzékelte, hogy a brit riválisa féktesztelte őt a biztonsági autó mögött, ami miatt a Ferrarijával nekiment az akkor még csak háromszoros világbajnok Mercedesének. Vettel végül három büntetőpontot és egy 10 másodperces stop and go büntetést is kapott, utóbbi a kizárást leszámítva a legsúlyosabb büntetésnek számít a Forma-1-ben.
💥 The moment when two title rivals collided #AzerbaijanGP 🇦🇿 #F1 pic.twitter.com/0zT8BI4w1U
— Formula 1 (@F1) June 25, 2017
Ha valaki nagy sebességénél nekimegy egy versenytársának, és a falba teszi őt, akkor abban az esetben már az eltiltásnak is fel kellene merülnie, mint lehetséges büntetés. Ehelyett az enyhítés tényén van a súly, mert maga a sértett (Dunne) is megrovást kapott a feltartás miatt. A stewardok szerint ez azt mutatja meg, hogy az MP Motorsport versenyzőjének jobb ítélőképességre lenne szüksége és a pályán is tudatosabban kellene közlekednie.