back to top
KezdőlapFormula 1Newey szerint az F1 is felelős azért, hogy autószörnyek lepték el a...

Newey szerint az F1 is felelős azért, hogy autószörnyek lepték el a közutakat

-

Egyre több F1-es bennfentes szerint volt hibás az az irány, amely mentén a versenyautók tömege az elmúlt 15 év alatt drasztikusan megnövekedett. Adrian Newey, a Red Bull technikai vezetője szerint azért is hasznos lenne megfordítani ezt a trendet, mert annak hatása a lakossági felhasználókban is lecsapódhat, ahogyan tették az F1 más fejlesztései.

Az F1-es autók minimumtömege 2009 óta 605 kg-ról 798 kg-ra módosult, amiben szerepe van a biztonság érdekében tett fejlesztéseknek, az összetettebb hajtásláncoknak és a nagyobb gumiknak is – az utóbbi időszak trendjei és új szabályai szélességben és hosszúságban is megnövelték az autók dimenzióit. A sport a 2026-os új szabályokkal igyekszik is valamelyest enyhíteni ezt a problémát, de kérdéses, hogy annak mértéke lesz-e olyan nagy, hogy az érezhető javulás hozzon a követési távolságban, az esőben való vezetésben vagy az autók lassú kanyarokban mutatott tempójában.

Leszavazták az egyik szabályváltozást, amitől jobb versenyeket remélt az F1

Newey nem szokványos nézőpontja szerint pedig a könnyebb autók nem is csak az F1-es versenyzés, hanem a mindennapi élet minőségét is javíthatnák, szerinte ugyanis az autóiparra és a felhasználói mentalitásra is hatással lenne, ha az autósportok csúcskategóriája a súlycsökkentés általi hatékonyságot hirdetné.

„Az autók bizonyára túl nagyokká váltak. Gyorsak, de nehezek is, ami szerintem egy kicsit kár, mert az évek során megfigyelhető volt, hogy amit az F1 képvisel, szélesebb körben is népszerűvé válik. Például a kormányváltó az F1-ből jött, ma pedig az utcai autóknál is egészen elterjedt. Amikor először a 80-as években megjelent az F1-ben a turbófeltöltés, egyre több ilyen autó került az utakra is. Vagy nézzük csak meg a szénszálas vezetőszárnyakat – az autópályákon látható legtöbb sportkocsin ma már van valamilyen szárnyelem” – idézi Newey-t az Autosport.

Miközben az autósportban és az autóiparban is arról zajlik a vita, hogy az elektromos hajtás, a hidrogénhajtás vagy a bioüzemanyagok jelentik-e a jövőt, a brit szakember szerint a járművek könnyebbé tétele a környezettudatosság tekintetében is fontosabb szempont, mint az, hogy mi hajtja meg őket.

„Én sokkal lényegesebbnek látom azt a kérdést, hogy mennyi energiát használ el egy autó. Ugyanis ez a kulcs: ha túl nagy az energiaigénye, akkor nem számít, hogy annak mi a forrása. Jöhet az akár szélerőműből is, de az sem történik szén-dioxid-kibocsátás nélkül.”

„Én azt javasolnám az F1-nek, ragadja meg a lehetőséget, és induljon el a kisebb, könnyebb, aerodinamikailag hatékonyabb autók irányába. Talán ezzel megfordíthatná a trendet, és nem tennék tönkre az útjainkat sem azok a háromtonnás szörnyek.”

Newey ez utóbbi mondatával a világszinten egyre népszerűbbé váló utcai terepjárókra, szabadidő-autókra célzott, amelyek mintegy státuszszimbólumnak számítanak a lakosság körében, ám képességeik kevéssé vannak kihasználva az aszfaltozott utakon, ráadásul fogyasztásuk is rendkívül magas.