Az amerikai határon nem mindig egyszerű átjutni, az ember ugyanakkor azt hinné, hogy a Las Vegas-i Nagydíj előtt legalább a Forma–1-es pilótákat nem vegzálják. De nem így van.
Közismert, hogy az Egyesült Államokba belépni nem mindig gyerekjáték, és az amerikai határőrség szigora bárkire lecsaphat, aki vagy illegálisan próbál meg átjutni az ellenőrzésen, vagy illegális dolgot próbál átvinni. Nehéz ugyanakkor elképzelni, hogy bármelyik lenne a helyzet egy Forma–1-es pilóta esetében, ezért is kissé érthetetlen, hogy miért hallgatták ki 2-3 órán át Cunoda Júkit, mielőtt bebocsátást nyerhetett az országba.
„Szerencsére egy kis beszélgetés után elengedtek. Vagyis, sok beszélgetés után, ami azt illeti. Igen, majdnem haza lettem küldve, de már minden rendben, itt vagyok” – idézi az RB japán versenyzőjét a RacingNews365.com.
Cunoda a Red Bull promóciós forgatása (Max Verstappennel karöltve filmeztek, a holland GTP-autót, Cunoda pedig IndyCart vezetett) miatt hamarabb érkezett meg az Amerikai Egyesült Államokba, mint normál esetben, de mivel az idén már Austinban és Miamiban is volt verseny, és egyik amerikai tartózkodásakor sem volt semmi gond a határon, úgy készült, hogy most sem lesz. De tévedett.
„Volt vízumom meg minden, ugyanaz volt, mint korábban. Simán bejutottam [az országba] az előző itten versenyekre, így most kissé furcsálltam, hogy megállítottak és kihallgattak. Szerencsére nem tartott tovább 2-3 óránál. Nem először jövünk ide az idén, és sok mindent hallottam, de remélhetőleg a jövőben minden rendben lesz és simán megy majd” – nyilatkozta a Las Vegas-i Nagydíj szerdai sajtónapján.
Mivel korábban érkezett, csak ő és fizioterapeutája jött, a csapat többi tagja így nem volt jelen. Ám lehet, hogy akkor is ez történik, ha a Red Bull teljes F1-es kontingense ott van, Cunoda szavaiból ugyanis az szűrhető le, hogy a határőrt nem érdekelte, hogy ő a 20 F1-es pilóta egyike, és a vegasi versenyre érkezett.
„Ott volt a fizióm, akivel utazom, de amikor átmész a vámon, akkor azt egyedül teszed. Aztán [a határőr] bedugott egy szobába és elbeszélgettünk – idézte fel, majd elárulta, nem engedték, hogy odahívja a fizioterapeutáját, aki tisztázhatta volna a személyazonosságát. – »Idehívhatom az embert, akivel utaztam? Talán ő segíthet elmagyarázni, hogy Forma–1-es pilóta vagyok«. De nem engedték. Sem azt, hogy odahívjam őt, sem azt, hogy bárkit felhívjak telefonon. A csapatot is akartam hívni vagy a Forma–1-et, hogy talán valaki segíthet, de abban a szobában semmit sem csinálhatsz.”
„Talán – mondta a felvetésre, hogy esetleg az amerikai határőrök ismerték fel. – Pizsamában voltam, aminek a színe… Nem tudom. Talán nem úgy néztem ki, mint egy F1-es pilóta. De biztos vagyok benne, hogy [a határőr] tudta. A beszélgetésünk alatt a fizetésemről is kérdezett meg minden egyébről. Kényelmetlen helyzet volt, úgy éreztem, hogy nagy nyomást helyeznek rám, és nem mondhattam semmit. Azt éreztem, hogy ha valamit mondok, azzal nagyobb bajba kerülök. Remélhetőleg minden megoldódott, és szerencsére a végén simán átmentem [a vámon].”
Hogy pontosan miért vegzálták a japánt órákon át az amerikai határőrök, az Cunoda nyilatkozatából nem derült ki – valószínűleg ő sem tudja –, de azt tényleg nehéz elképzelni, hogy 2024-ben ne lehetne nagyjából 20 másodperc alatt leellenőrizni, hogy valaki tényleg Forma–1-es pilóta és nem illegális bevándorló.