Hét F1-es világbajnoki címmel és egy Ferrari-szerződéssel a zsebében Lewis Hamilton talán úgy érzi, hogy már mindent kihozott az életéből, amit a Földön lehetséges. Elon Musk cégével így most megkezdte a felkészülést egy lehetséges űrutazásra.
Az extrém kihívásokat kereső Hamilton már többször beszélt azon ambiciózus tervéről, hogy szeretne kiutazni az űrbe. Ez a lehetőség az űrutazás történetének alig több mint 60 éve során csak nagyon keveseknek adatott meg, ám azzal, hogy az utóbbi években néhány vállalat, például Elon Musk által alapított SpaceX valóra váltotta a kereskedelmi célú, turistáknak szóló űrutazást, megnyílt annak esélye, hogy tulajdonképpen bárki szétnézzen a világűrben – aki persze ki tudja fizetni ennek költségeit.
„Őrültségeket fogok csinálni” – így lett vadászpilóta Charles Leclerc-ből (videó)
A SpaceX űrhajójával, a Polaris Dawn küldetés keretében szeptemberben lezajlott az első kereskedelmi űrséta. Persze ahhoz, hogy valaki útnak indulhasson a világűr felé, hosszú kiképzésen, tréningen kell részt vennie, amelynek kezdeti szakaszában egy vadászrepülőgépben, a földi légkörben kell megszoknia azokat az óriási erőhatásokat, amelyek az űrhajó kilövésekor érik a testet.
Hamilton is most ezt az első lépcsőfokot teljesíthette: a Polaris-program pilótaoktatója, John Baum segítségével a levegőbe emelkedett egy repülőgéppel. A brit F1-es pilóta az első ülésen foglalhatott helyet, így ő is részt vehetett a gép irányításában. A különféle forgások és manőverek során a 7,5 G-s erőhatást is megtapasztalta, ami nagyobb annál az 5-6 G-nél, ami a versenyautóban éri őt. Bár kétségtelen, hogy a Forma-1-es versenyzés remek alapozást nyújt számára ahhoz, hogy megbirkózzon ezzel a kihívással, a közelmúltban azért még neki is meggyűlt a baja ezzel.
Egy éve történt: Hamilton elájult egy csehszlovák vadászgépben
„Tényleg olyan érzés, mintha a vér távozna a testemből. Nagyon nehéz abban a pillanatban lélegezni, és nagyon nehéz ébernek maradni” – mondta Hamilton arról az élményről, amikor 360°-os csavarokat hajtottak végre a gépben.
Ahhoz, hogy Hamilton maga is űrturista legyen, még tovább kell folytatnia a képzést, ám oktatója szerint a 39 éves brit készen áll a feladatra.
„Megvan benne a kitartás, a tájékozottság és a szenvedély, ami ehhez kell. Ha úgy dönt, hogy kimegy az űrbe, remek asztronauta lenne belőle” – méltatta őt John Baum.
Hamilton eközben nyomatékosította vágyát a program folytatása iránt: „Szeretnék kiutazni az űrbe, felfedezni valami újat, akár a Marsra is elmenni.”
A Mars-utazás realitása azért még nemcsak Hamiltontól, de az emberiségtől is távol van, a legoptimistább célkitűzések szerint is leghamarabb 2035-ben küldhetnek emberes missziót a Naprendszer negyedik bolygója felé.