A Forma-1-es versenyzőket tömörítő szervezet elnöke, Alexander Wurz békülékeny hangnemben beszélt az FIA által a mezőny tagjaira kivetett újabb káromkodási, magatartási szabályról, amely eltiltással fenyegeti a többször vétkezőket.
Tavaly ősszel állt bele először az FIA elnöke az ügybe, miszerint a hivatalos közvetítésben vagy a sajtótájékoztatón csúnya szavakkal dobálózó versenyzőkre büntetés várhat – Max Verstappen pedig az első áldozata lett ennek.
Januárban aztán frissítette állásfoglalását a szövetség a Nemzetközi Sportkódexben, eszerint akit egy év során háromszor is valamilyen durva magatartáson kapnak, legyen szó akár fizikai vagy verbális agresszióról, azt eltiltás vagy pontlevonás veszélyezteti.
Az FIA elnöke még messzebbre ment: eltiltás és pontlevonás is járhat káromkodásért
Bár tavaly már kiadtak egy közös közleményt a helyzettel kapcsolatban a versenyzők, amivel Mohamed Ben Sulayem FIA-elnök intézkedéseit támadták és vonták kérdőre, a mostani szigorítás kapcsán ilyen még nem történt. Wurz utoljára 2007-ben versenyzett az F1-ben, ám még máig ő az elnöke a versenyzők érdekvédelmi szervezetének, a GPDA-nak, s most a Sky Sportsnak beszélt arról, miért hallgatnak egyelőre a mezőny tagjai.
„Váltottunk már róla pár szót, de nincs most idejük a versenyzőknek arra, hogy összeüljünk és átbeszéljük, hogyan reagáljunk rá, hiszen ez egy nagyon sűrű időszak a számukra” – utalt a közelgő szezonkezdetre az osztrák, majd a folytatásban látszólag megenyhülten, de legalábbis nagyon óvatosan fogalmazott, azt az érzetet keltve, a versenyzők szövetsége akár bele is törődhet a szigorításba.
„Én is apa vagyok, és végső soron az a legjobb, ha nem káromkodunk, de ez nem is a káromkodásról szól. Mindannyian tisztában vagyunk vele, hogy példaképek vagyunk. Minden versenyző jó példát akar mutatni. Nincs senki ez a 20 élsportoló közül, aki igazi lázadó lenne, és szánt szándékkal kiabálni meg káromkodni akarna.”
„Bízzunk abban, hogy amikor valakinek kicsúszik a száján egy csúnya szó, a hangmérnök pedig nem találja a gombot a kisípoláshoz, akkor is mindenkinél győzni fog a józan ész, hiszen együtt kell működnünk ebben.”
„Fontos, hogy mindannyian hűek maradjunk önmagunkhoz, de ezt megtehetjük káromkodás nélkül is. Szóval lényeges ez a téma, de számunkra azért nem annyira, mint a sajtó számára. Egyelőre nem volt időnk arra, hogy közös véleményt alkossunk és döntsünk arról, hogy szükséges-e cselekednünk valamit.”
Főnökének kell mentegetnie Verstappent egy különös egybeesés miatt