Robert Reid úgy véli, az FIA-ban egyeseknek nem tetszett, hogy megfogalmazta aggályait a szövetségen belül, és elárulta, nem arról volt szó, hogy nem akarta aláírni a titoktartási egyezményt, ennek ellenére elbántak vele. A brit sportdiplomata hálás a támogatásért, aminek kapcsán kijelentette, sokan nem merik nyilvánosan vállalni a véleményüket.
Múlt héten többen is kemény szavakat fogalmaztak meg az FIA-val kapcsolatban. Köztük volt Robert Reid is, aki egészen addig a sportért felelős elnökhelyetteseként végezte a munkáját a szövetségen belül, ám egy héttel ezelőtt benyújtotta lemondását. Ezzel együtt pedig kemény kritikával illette a Nemzetközi Automobil Szövetség működését.
Reid a közleményében hangsúlyozta, hogy bírálata nem konkrét személyekre irányul, hanem az elvekkel nincs kibékülve, ám soraiból nehéz volt nem kiolvasni, hogy Mohammed Ben Sulayem elnök vezetési módszerei, illetve annak következményei nem tetszenek neki. Egy héttel a lemondása után pedig újból megnyilvánult, és ezúttal sem bánt kesztyűs kézzel a szervezettel.
„Akkor szólaltam fel, amikor úgy éreztem, hogy alapvető elvek csorbulnak – írta a Substacken. – Ezt tisztelettel, konstruktívan és mindig azzal a céllal tettem, hogy megóvjam sportágunk integritását. Ennek azonban ára volt. Világossá vált, hogy a jogos aggályok felvetését nem mindig fogadják szívesen, és a saját bőrömön tapasztaltam, hogyan vezethet a status quo megkérdőjelezése párbeszéd helyett kirekesztéshez. Nem bántam meg, hogy felemeltem a szavam. Azonban úgy gondolom, igazságtalanul bántak velem, amiért ezt tettem. A vezetés az, ami számít. Ha pedig a bizalom egyszer elveszett, nehéz helyreállítani. Ha a motorsport hiteles akar maradni és a jövőben is virágozni szeretne, akkor nem a kontrollnak, hanem az együttműködésnek kell diktálnia. Nem hallgatással, hanem elszámoltathatósággal.”
Reid számára az a döntés volt az utolsó csepp a pohárban, amikor az FIA a szenátus vagy a világtanács megkérdezése nélkül magánál tartotta a ralikrossz-világbajnoksággal kapcsolatos feladatokat. Ugyanakkor már azelőtt is látszott, hogy nincs minden rendben, hiszen kitiltották őt a Motorport Világtanács üléséről, miután nem írta alá a titoktartási egyezményt. Pedig valójában nem arról volt szó, hogy nem hajlandó aláírni.
Újabb botrány rázta meg az FIA-t, kőkemény szavakkal mondott le az elnökhelyettes
„Teljes mértékben támogatom a titoktartás szükségességét, és személy szerint mélységesen bosszús vagyok a sok szivárogtatás miatt, amelyek aláássák a bizalmat és a hatékony vezetést – szögezte le. – Egy újságíró azt mondta nekem, hogy az FIA-nak talán jobban kellene törődnie azzal, hogy miért szivárogtatnak, mint azzal, hogy ki teszi ezt, és szerintem ezen érdemes elgondolkozni. Nem tagadtam meg az egyezmény módosításának aláírását. Egyszerűen csak kértem egy rövid haladékot, hogy jogi tanácshoz folyamodjak egy bonyolult, a svájci jog által szabályozott dokumentum kapcsán, amelyet viszonylag rövid határidővel terjesztettek elő. Ezt a kérést elutasították. Ennek eredményeként kizártak a Motorsport Világtanács üléséről, véleményem szerint tisztességtelenül és jogtalanul. 10 nappal később minden előzetes értesítés nélkül elérhetetlenné tették az FIA-s email-fiókomat. Többszöri segítség- és magyarázatkérésemre sem kaptam választ, mígnem az ügyvédem jogi levele után tájékoztattak, hogy szándékos döntés volt. Szeretném tisztázni, hogy még mindig kötnek a titoktartási kötelezettségek, és továbbra is tiszteletben tartom ezeket a jogi kötelezettségeket. Nem fogom nyilvánosságra hozni a bizalmasan kapott vagy hivatalos minőségemben szerzett információkat.”
Egy ilyen horderejű lépés után természetes, hogy a reakciók sem maradtak el Reid irányába. Az 59 éves szakember beszámolója alapján még őt is meglepte, hogy mennyien támogatják, egy másik részlet viszont kevésbé. Az egykori ralis navigátor azt is leírta, hogy sokan nem szeretnék, hogy kitudódjon a nevük, mivel félnek a bosszútól.
„Őszintén meg vagyok hatva a pozitív visszajelzésektől, a motorsport csúcsától kezdve az FIA tagklubjaiig, kollégákig, szurkolókig és barátokig szerte a világon – fogalmazott. – Hihetetlenül hálás vagyok a nyilvánosan és privát módon tanúsított támogatásért, amelyet alázattal fogadok. Érdekes, de nem teljesen meglepő, hogy a támogató üzenetek közül sok azzal a kikötéssel érkezett, hogy a megtorlástól való félelem miatt nem hajlandóak nyilvánosan megszólalni, ami rávilágít néhány problémára, amellyel szembe kell néznünk. Soha senkit nem kérnék meg, hogy kellemetlen helyzetbe hozza magát, akár egy támogató levéllel, akár egy egyértelmű támogatásról tanúskodó közösségi médiás bejegyzéssel, mivel ezt nem érzem tisztességesnek. A másik oldalról fülsüketítő a csend.”