back to top
2025. május 29. 00:30
KezdőlapFormula 1Így lehetne épkézláb F1-es versenyt rendezni Monacóban, ha félretesszük a viccet

Így lehetne épkézláb F1-es versenyt rendezni Monacóban, ha félretesszük a viccet

-

Miután az idei Monacói Nagydíjra bevezetett kötelező két kerékcsere szabálya sem pörgette fel az eseményeket, a verseny izgalmait remélők újabb apátiába süllyedtek. A pilóták ugyan elkomolytalankodták a javaslataikat, de Christian Horner szerint egy drasztikus módszerrel még lehetne tenni az előzések számának fokozásáért.

Az az ötlet ugyanis, hogy minden versenyzőnek legalább kétszer kelljen a bokszba hajtania, az előzések mennyiségén fikarcnyit sem dobott – a Forix számításai szerint a rajtot leszámítva egyetlen szabályos, nem lekörözős előzés sem történt – ellenben a futamon látottak még bizarrabb képet festettek a kényszerű csapatmunka miatt, ahol az egyik versenyző már-már veszélyes mértékben lassítva tartotta fel a mögötte érkezőket, hogy csapattársa kiautózhasson egy bokszkiállásnyi előnyt.

A mezőny egyik pontján sem találták élvezetesnek a futamot a pilóták, Max Verstappen vicces javaslata szerint az F1 csak úgy lehetne életképes Monacóban, ha a Mario Kart szabályait alkalmaznák, míg George Russell egy fokkal komolyabb, de így is teljesen elképzelhetetlen ötlete szerint versenyt nem is kellene rendezni a Monacói Nagydíj hétvégéjén, ehelyett több értelme lenne szombaton és vasárnap is az időmérős köröket pontozni.

A Red Bull csapatfőnöke, Christian Horner nem tartotta annyira tragikusnak az idei versenyt, de van egy realisztikus javaslata arra, hogyan lehetne előzéseket varázsolni a versenybe.

„Szerintem azért ez előrelépésnek számított. Jelentősen érdekesebb volt a verseny, több bizonytalanságot tartalmazott, mint a tavalyi, ahol csak vonatozást láttuk. Az autók jelenleg olyan nagyok, hogy egyszerűen nincs esély egy másik autó mellé érni” – fogalmazott Horner, majd elővette a pálya átalakításának ötletét.

„Úgy gondolom, ez az egyetlen módja, hogy bármilyen előzést kicsikarjunk. Egyetlen előzést sem láttam a versenyen. Meg kellene próbálni egy hosszabb fékezési zónát kialakítani valahol, talán az 1-es kanyarban vagy az alagút kijáratánál. Ha erre van lehetőség, mindenképpen utána kellene mennünk.”

Nem ez az első eset, amikor felmerül, módosítani kellene a monacói vonalvezetésen, akár a városállam új utcáinak integrálásával, vagy ahogy Horner felveti, valahogyan az egyenesek meghosszabbításával, ám eddig nem történtek lépések ennek érdekében. Gyaníthatóan nem is nagyon van mozgástér a tengerpart mellé szorított pálya bővítésére, illetve nincsenek olyan közeli útszakaszok, amelyek hozzá tudnának adni a verseny élvezhetőségéhez.

A monacói pálya egyébként sem sokat változott az 1929-es első nagydíja óta, az Uszoda körül és a Rascasse-ban történtek a legjelentősebb módosítások.

Horner másik aggodalmán, a túl nehéz és túl széles autók problémáján a 2026-os szabályok enyhíteni fognak, az új F1-es gépek hossza 20 cm-rel, szélessége 10 cm-rel fog csökkenni, a tömeget illetően pedig 50 kg-os könnyítés a cél.

Alonso az egyik legnagyobb ottani győzelmet idéző tettre készült Monacóban