A Magyar Nagydíjon újra hallhatta a közönség V10-es motorok zúgását, még ha nem is éles, aktuális F1-es autók által. Az élményt a Forma-1 „nem hivatalos tizenegyedik csapata”, az F1 Experiences kétüléses Minardijai szolgáltatták, az egykori csapatfőnök, Paul Stoddart vezénylete mellett, valamint Baumgartner Zsolttal és Patrick Friesacherrel a volán mögött.
Paul Stoddart mindig is érdekes, és szimpatikus színfoltja volt a Forma-1-es paddocknak, a magyarok szívéhez pedig különösen közel áll, tekintve, hogy az ő csapatában versenyzett 2004-ben hazánk egyetlen F1-es versenyzője. Stoddart az F1 Experiences kapcsán újra a Hungaroringen járt, és készséggel mesélt a Racingline.hu-nak erről az új kihívásról, és véleményezte a mai Forma-1-et.
„Imádom Magyarországot, mindig is az egyik kedvenc helyszínem volt. Éveken át jártam ide is, ahogy jártuk a világot, fantasztikus idők voltak. De ez most más. Másként „támadt fel a csapat”, vendégeket autóztatunk. A csapat nagyon profi, és úgy néz ki, hogy működik ez a koncepció. Örülök.”
„Zsolt 2004-ben versenyzett nálam, de azóta is közeli kapcsolatban vagyunk. Azóta is előfordult már, hogy vezette a kétüléses autót, főleg Ausztráliában, és remek, hogy most ezt a hazájában is megteheti. Mesélt arról, hogy mi minden történt vele azóta (F1-es szezonja óta) üzleti szempontból is, de azóta is az autósport közelében maradt, és azóta sincs semmi félelme a versenyautóban, ez fantasztikus.”
Az F1 Experiences kétüléses autóztatása mondhatni hirtelen ötlet volt, és a koncepció pillanatok alatt öltött formát. Barcelonában debütált, majd Silverstone és a Hungaroring következett. Lesz még ilyen Spában, Monzában, Austinban és Mexikóban, ám a jövőben a tervek szerint minden versenyhelyszínen meghonosítanák.
„Volt egy találkozóm Seannal (Bratches) és Chase-szel (Carey) Ausztráliában, és azt terveztük, hogy ez a program majd Austinban vagy Mexikóban indul. Azonban kipróbáltuk volna már Kínában (az Ausztrál Nagydíj utáni versenyhétvége volt, így könnyű volt átszállítani az autókat), azonban az időjárási körülmények miatt, a mentőhelikopter nem tudott volna felszállni, így ezt a programot törölték. Akkor megkerestek, hogy ott tudnánk-e lenni Barcelonában. Mondtam oké, de nem volt motorhome-unk, nem voltak kamionjaink, gyakorlatilag csak az autóink voltak, semmi más. Aztán három hét és három nap alatt összeállt ez a dolog. Jó kis kihívás volt.”
Csodásan szóltak a kétülésesek V10-es erőforrásai, a közönség nagy örömére. De hogyan vélekedik a mai erőforrásokról és a jövőről Paul Stoddart?
„Ennek szerintem két oldala van. El kell fogadni, hogy a mindennapos közúti autózásainkhoz szükséges dolgok alapvetően a Forma-1-ből érkeznek. Így a Forma-1 nem lépdelhet visszafelé. Igen, persze mindenki hangosabb motorokat akar, mint például a V10-es erőforrások voltak. De a 2020 utáni motorszabályok talán lehetőséget teremtenek majd arra, hogy valamilyen formában hangosabbá tegyék az autókat. De nem lehet visszafelé haladni az erőforrásokat illetően, még akkor sem, ha sokan szeretnénk ezt. A technológia fejlődik, a gyártók pedig milliárdokat költenek erre a sportra, így előre kell tekinteni. Szóval én azt mondom, hogy aki V10-est akar, az hallgassa a mi kétüléseseinket.” – mondta nevetve.
S ha már technológia és fejlődés, mit gondol a Formula E-ről?
„Úgy vélem, hogy a technológia ebbe az irányba halad, és mindenki kezd érdekelt lenni benne, de számomra a hang nélküli autók nem biztos, hogy beleférnek az autósport fogalmába. Ám a gyártók egyre inkább beleállnak ebbe a történetbe. Persze nem egyszerű elfogadni, hogy ez a fajta technológia a jövő, mikor az emberben még erősen él, hogy miként dübörögnek a V10-es vagy V8-as motorok.”
Alain Prost nem régiben azt nyilatkozta, hogy a komolyabb pénzdíjak miatt manapság könnyebb dolguk van a belépő, új csapatoknak. Stoddart azonben némileg másképp látja ezt.
„Elég nehéz összerakni a költségvetést. Akkor lehet fenntartani egy csapatot, ha stabil szponzoraid vannak, vagy gyártóként veszel részt a Forma-1-ben. Egy új csapatnak nagyon nehéz dolga van. Pusztán létezni a Forma-1-ben is sokkal drágább most, mint akár csak 5 évvel ezelőtt volt. Persze ez relatív.”
Mi lehetett az alapvető oka a Caterham és a Manor csődjének?
„Alulfinanszírozottak voltak.” – érkezett a határozott válasz. „Mikor új csapatok érkeztek 2010-ben (Virgin Racing, HRT, Lotus Racing, és Mercedes lett a Brawn GP-ből).”
„Max Mosely azt ígérte, hogy lesz költségvetési felső korlát, ezért is mertek beszállni az újak. De ez sosem történt meg. És soha nem is fog.”
„Meg kell érteni, hogy nem lehet kontrollálni a csapatok bankszámláit, mindig el akarják költeni amijük van, vagy még többet. Ilyen az autósport. Az érkezhet újként, aki elég bölcs ahhoz, hogy lássa, mekkora költségvetésre van szüksége ehhez, mint például az új amerikai csapat a Haas esetében. De még így is nagyon szerencsésnek kell lenni. A Forma-1 még mindig nagyon drága. De a Haas jól mutatkozott be, nyolcadik helyen zártak a bajnokságba, ami lenyűgöző. Idén már nehezebb dolguk van, de továbbra is pontszerzők. De ehhez persze az is kell, hogy ők nem egy tipikus privát csapat, mivel elég szoros az együttműködésük a Ferrarival. De ez így van jól! Ha teljesen egyedül akarod csinálni, akkor valószínűleg úgy végzed, mint a Caterham.”
Paul Stoddart mesélt nekünk az újonc Fernando Alonsoról, a négy éves Max Verstappenről, valamint arról is, hogy mely fiatal versenyzőkben lát potenciális világbajnokot a jövőre nézve. Ezen kívül ütős véleménye van a Halóról is. Interjúnk második részét holnap olvashatjátok majd.