back to top
KezdőlapFormula 1Steiner: Szükség van a Minardi-féle csapatokra

Steiner: Szükség van a Minardi-féle csapatokra

-

Günther Steiner, a Haas csapatfőnöke szerint a jövő tehetségeinek kibontakozása érdekében égető szükség van az olyan kiscsapatokra, mint amilyen a Minardi volt.

A Minardi az 1985-ös megalakulását követő 21 éven át adott F1-es lehetőséget a debütáns fiatal versenyzőknek, köztük Fernando Alonsónak, Giancarlo Fisichellának, Jarno Trullinak és Mark Webbernek. A HRT/Caterham/Manor trió távozásával az F1-ben jelenleg nincsen „belépőszintként” funkcionáló kiscsapat (a Toro Rossót leszámítva, amely azonban kizárólag a Red Bullnak neveli a pilótákat), ami komoly fejtörést okoz a kiterjedt nevelőakadémiákat fenntartó csapatok és az F1-es karrierre áhítozó versenyzők számára. Nincs könnyű helyzetben tehát például a Ferrari, Charles Leclerc-nek és Antonio Giovinazzinak ugyanis jelenleg szinte lehetetlen ülést szerezni – hacsak nem valósulnak meg azok a híresztelések, miszerint a Scuderia B-csapatot varázsolna a Sauberből.

„Az az igazán nehéz a fiatal versenyzők számára, hogy jókor legyenek a jó helyen” – magyarázta Steiner, akinek csapata korábban edzéslehetőséget biztosított a két fentebb említett fiatalembernek. „Nem tudsz mást tenni, jelenleg még bevásárolni sem tudod magad, mert nincs hova. Amikor még itt volt a Minardi, örömmel voltak az utolsó helyen, mert csak annyi volt a feladatuk, hogy kineveljék az újoncokat. Jó, talán nem repdestek az örömtől az utolsó hely láttán, de nyugodtan aludtak emiatt, mert ezen alapult az üzleti modelljük, és a versenyzők kinevelése jó üzleti modell. Ez hasonló ahhoz, mint amikor [Daniel] Ricciardo a HRT-nél versenyzett: tudtad, hogy semmire sem lesz vele képes, de legalább tapasztalatot szerzett, amire most már nincs lehetőség. Egyfelől jó dolog, hogy eltűntek az ilyen [hátul kullogó] csapatok, másfelől azonban szükség lenne rájuk.”

A nagycsapatok érthető módon nem szeretnének tapasztalatlan újoncokkal foglalkozni, különösen most, hogy az F2-es és az új F1-es autók között az eddiginél jócskán nagyobbra nőtt a szakadék.

„Szerintem mindketten [Giovinazzi és Leclerc] jó srácok, akiknek sok rejlik” – folytatta Steiner. „Ami a Ferrarit és a Mercedest illeti, a következő toppilóták közülük fognak kikerülni. De hogy hogyan találnak ülést… ez nehéz dolog, az F1 ilyen szempontból különösen nehéz eset. Az F2 és az F1 más ligában játszik, hatalmas a különbség, muszáj beletanulnod. Hatalmas kockázat lenne Charles-t vagy Antoniót azonnal egy Ferrariba ültetni; jól is elsülhetne a dolog, de nagyobb az esélye annak, hogy minden rosszul alakul, főként a hatalmas nyomás és elvárások miatt. Ez a sport annyira komplex, hogy tapasztalatlan fiatalként elkerülhetetlen, hogy hibázz. A tapasztalatot pedig nem lehet megvásárolni – azon csak az idő változtat.”