A motorspecialista Ilmor segítségével a Honda jelentős előrelépéseket tett – ez pedig nemvárt fejtörést okozhat a McLarennek 2018-as terveit illetően.
A McLarennek záros határidőn belül döntenie kell: vagy kitartanak jelenlegi motorpartnerük mellett, vagy valahogy ráveszik a Renault-t (a Ferrari és a Mercedes kategorikusan elutasította őket), hogy 2018-ban szállítsanak motorokat a brit istállónak. Néhány héttel ezelőtt még úgy festett, hogy a jelenlegi állapot tarthatatlan a McLaren számára, ám azóta az Ilmor hathatós közbenjárásának okán a Honda jelentős mértékű fejlődésről tett tanúbizonyságot – ez pedig újabb csavart jelenthet a régóta húzódó dilemmában.
A japán gyártó idénre szakított F1-es részlegének eddigi működési filozófiájával és a pályán is tetten érhető javulás mértékének felgyorsítása végett kívülálló tanácsadók véleményét és kikérték. Habár a Honda hivatalosan sosem árulta el őrangyalának kilétét, néhány forrás megerősítette az Autosportnak, hogy az (egyik) őrangyal nem más, mint az Ilmor. A McLaren-Honda szövetség életben maradásához elkerülhetetlen, hogy a Honda masszív fejlődést produkáljon, ez pedig a hírek szerint sikerült is (már ami a próbapadot illeti), hála az Ilmor tüzetes és alapos munkájának. Mivel a végleges döntés ideje vészesen közeleg, a fejlődés híre nem is jöhetett volna jobbkor a Honda számára, ez pedig közvetve Fernando Alonso szerződéshosszabbítási tárgyalásainak megkezdtével is együttjárhat.
A Renault vészhelyzeti megoldásként a háttérben lebeg, habár a franciák (megbízhatósági aggodalmakat citálva) nem szívesen vállalnának be egy negyedik csapatot a gyári alakulatuk és a Red Bull/Toro Rosso-páros mellé – ám végleges kizárásra sem került sor egyelőre, a Toro Rosso Hondára váltása ugyanis felszabadítana egy üres helyet a Renault kapacitásában.
Motorfronton tehát egyelőre kettes alával teljesített idén a Honda, a színfalak mögött azonban zajlik az élet: a japán gyártó a szezon kezdetén búcsút intett a korábban a Ferrarinál dolgozó Gilles Simonnak, ezt követően pedig számos kollegától tanácsot kért, beleértve az Ilmort és a Mercedest is. A Honda ennek ellenére még mindig nem hajlandó hivatalosan megerősíteni az ilmoros behatást.
„Noha nem tagadjuk annak lehetőségét, hogy külső tanácsadókkal dolgozunk együtt, részletekbe nem megyünk bele” – mondta a Honda egyik szóvivője. „Már fejlesztjük a 2018-as erőforrást is, jelenleg azonban semmit sem jelenthetünk be azon kívül, hogy nagyon keményen dolgozunk a versenyképességünk javítása céljából.”
A külső segítség alkalmazása mellett a Honda a stratégiai hozzáállásán is változtatott. A pálya és a próbapad közötti korrelációs problémák komolyan visszavetették a japánok fejlődési potenciálját, és különösen az okozott nekik nehézséget, hogy az egyetlen hengeren talált fejlődést átültessék a teljes motorblokkra. Yusuke Hasegawa, a Honda főnöke elismerte a probléma súlyosságát, de azt is igyekezett kijelenteni, hogy a csapat ezentúl kevesebb bizalmat fektet a próbapados eredményekbe.