2018-tól kezdve az FIA akkor is megbüntethet valakit rajtkiugrásért, ha az automatikus érzékelőrendszer egyébként nem jelzett anomáliát.
Az idei Osztrák Nagydíjon előtérbe került, mit is értünk pontosan rossz rajt vagy kiugrás alatt, amikoris Valtteri Bottas a kameraképek szerint a lámpák kialvása előtt bemozdult, a büntetés viszont elmaradt, habár a finn környékéről induló több pilóta elmondása szerint fizikailag képtelen volt, hogy Bottas rajtja szabályos legyen. Egy másik, szintén büntetlen incidens kicsit korábban, a Kínai Nagydíjon történt, amikor Sebastian Vettel – a csúszós fehér felfestéseket elkerülendő – a rajtrács közepe felé húzódva állt meg a rajtkockájában és onnan várta a startot. A Ferrari azonban elvileg olyannyira eltávolodott a kijelölt helytől, hogy az FIA rajtelektronikája nem is érzékelte, hogy valaha is elrajtolt volna.
A sportszabályzat jelenlegi 36.13-as cikkelye viszonylag nagyvonalakban van megfogalmazva: „hibás rajt esetén a 38.3c) vagy d) pontokban megfogalmazott büntetés kerül kiosztásra, amelyet az FIA által hitelesített megszabott módon az autóra helyezett egyenkészülék alapján bírálnak el” – ez mellesleg áthajtásos vagy tízmásodperces stop/go-büntetést jelent. A következő szezontól azonban a citált szabály így hangzik: „A 38.3c) vagy d) pontokban megfogalmazott büntetés kerül kiosztásra, amennyiben egy adott versenyző:
- a) a startjelzés előtt bemozdul, amelyet az FIA által hitelesített és megszabott módon az autóra helyezett egyenkészülék alapján bírálnak el; vagy
- b) olyan pozícióba helyezte el az autóját a rajtrácson, hogy az érzékelőkészülék nem képes jelezni azt a pillanatot, amikor az autó a startjelzést követően először megmozdul.”
Ezentúl tehát a korai kiugrás mellett a rajtkocka nem megfelelő elfoglalása is büntetést von maga után.