back to top
KezdőlapFormula 1Megfér egymás mellett a techológia és a szórakoztatás

Megfér egymás mellett a techológia és a szórakoztatás

-

Az FIA technikai igazgatója, Gilles Simon úgy gondolja, hogy az átgondolt techológia és a szórakoztatás nem zárja ki egymást az F1-ben, csupán a megfelelő egyensúlyt kell eltalálni.

Simon, aki korábban dolgozott a Renault-val, a Ferrarival és a Hondával is, szeptemberben lett kinevezve az FIA technikai részlegének vezetőjévé.

Az F1 épp a 2021-től életbe lépő szabályokon dolgozik, különös tekintettel az erőforrásra. Simon maga is úgy látja, hogy a javítani kell a „show-t”, ugyanakkor szerinte a technológia és a szórakoztatás tud létezni egymás mellett.

„Nem hiszem, hogy a szórakoztatás és a technológia egymással szemben állnának.” – mondta Simon a Racecar Engineeringnek. „A promóterek, minden bajnokságunk esetén azt akarják, hogy a bajnokság izgalmas legyen az utolsó pillanatig, hogy látványos legyen, és jó legyen a show. Ez a legjobb módja annak, hogy megragadjuk a rajongókat és fenntartsuk az érdeklődésüket, és ez alapvetően minden sportra igaz.”

„Ami a motorsport tekintetében specifikus, az a motor, a technológia. A rajongók érdeklődésének egy részét az autók adják. Ez a csatázásról szól, de ugyanakkor az autók szépségéről is. A látványos és a gyors autókról, és bárki is megnéz bármilyen versenyt, látja, hogy az autók tervezéséről is szól. Miért gyorsabb ez, és miért viselkedik úgy? A show egy részét a technológia adja.”

„Nincs ellentét a technológia és a szórakoztatás között, csak az egyensúlyt kell megtalálni minden bajnokság esetében. A költségeknek elfogadható mértékűnek kell maradniuk. A probléma sokkal inkább az, hogy fenntartható modellre van szükség a motorsport minden ágában, ehhez pedig meg kell érteni, hogy mire van szükség az F1-ben, endurance-ban, GT-ben, vagy túraautózásban; és ebben a tekintetben kell foglalkozni a technológiával is.”

Hozzáteszi azonban, hogy fontosnak tartja azt, hogy az F1 kapcsolatban maradjon az autós szegmenssel és releváns legyen a közúti autózásban is.”

„Júniusban voltam egy benzines motorokról szóló kongresszuson, megvitattuk ezt az emberekkel és az is kiderült, hogy a legnagyobb gyártók új programba kezdtek, hogy visszanyerjék az energiát a kipufogóból, mert tudták, hogy ez lehet a poteciális megoldás. Sosem volt elegendő büdzséjük az ehhez szükséges kutatásokra, egészen addig, míg el nem kezdték a rendszert használni az F1-ben. Ez a hatás mindig is megvolt és hiszem, hogy fontos része is marad az iparágunknak, a sportunknak.”

„A fogós kérdés az, hogy a technikai szabályok oldaláról nézve meg lehet-e találni az egyensúlyt a költségek és a maximális technológia között. Szembe kell néznünk pár nehézséggel, hogy megtaláljuk a megoldást.”

„Ez nehézkes és mindig különböznek a vélemények, de meg ezeket vitatnunk teljes egészében, hogy rájöjjünk, mi ésszerű és mi a jó irány. Az a célunk, hogy leüljünk az érintett felekkel és azt mondjuk, ‘ezek a szabályok’.”