back to top
KezdőlapFormula 1A „sokkolóan” gyors Haas-köridő rejtélye

A „sokkolóan” gyors Haas-köridő rejtélye

-

1:18.360 – jegyezzük meg, ugyanis ez az a köridő, ami a legnagyobb meglepetést generálta a barcelonai téli teszten annak ellenére, hogy nem ez volt a leggyorsabb. A „tizennyolchármas” idő tulajdonosa Kevin Magnussen és a Haas, amivel a dán pilóta a hatodik leggyorsabb köridőt regisztrálta a szuperlágy abroncsokat használva. Az utolsó információ kulcsfontosságú: Magnussen kettővel keményebb keverékkel futotta ezt az időt, mint az őt megelőző öt versenyző, és így is mindössze 1,2 másodperccel maradt el Sebastian Vettel rekord 1:17.182-es körétől. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy a hiperlágyakon Magnussen leiskolázta volna a mezőnyt, ám a Haas ideje ennek ellenére sem lebecsülendő.

Magnussen egy kilenckörös etap második gyorskörén érte el ezt az időt, míg Vettel negyed órával később futotta meg a sajátját egy hatkörös etap szintén második gyorskörén. Ez alapján elmondhatjuk, hogy a pályakörülmények és az üzemanyag-mennyiség sem befolyásolta túlzottan az autókat. Az 1:18.360-at követően Magnussen négy további kört is futott, amelyek mindegyike néhány tizeden belül maradt leggyorsabb köréhez képest; ha pedig kiszámoljuk elméleti leggyorsabb körét a legjobb szektoridejei alapján, 1:18.114 jönne ki. Ahogyan Lewis Hamilton megjegyezte: sokkoló.

Romain Grosjean a tavalyi Ausztrál Nagydíj időmérőjén a hatodik helyet szerezte meg, és habár az első hat helyet lényegében kibérelte a Mercedes, a Ferrari és a Red Bull, a középmezőny eleje bőven elérhető a Haas számára. Gigászi küzdelemnek nézünk elébe, ahol a Haas fő ellenfelei az elmúlt két évben sziporkázó Force India, a metodikusan építkező Renault és a bizonyítani vágyó McLaren lesznek. Az említett három csapat mindegyike komolyabb fejlesztéscsomaggal érkezik Melbourne-be, ellentétben a Haasszal, ami Gunther Steiner csapatfőnök szavaival élve „semmi nagyot” nem tervez az első futamra.

Ez azonban nem egyenlő azzal, hogy a Haas visszaesik a szamárlétrán. Az amerikai alakulat viszonylag korán átállt a 2018-as autó tervezésére, ez pedig a Carbone Industrie-fékekre váltással egyetemben magabiztossággal tölti el Grosjeant. Magnussen egyetért csapattársával: szerinte nem az a kérdés, mennyire tud jó autót építeni a Haas, hanem hogy mennyire képes kiaknázni az autóban rejlő potenciált. Erre a kérdésre nem mostanában fogunk választ kapni, annyi azonban bizonyos, hogy a Haasra érdemes lesz odafigyelni.