back to top
KezdőlapFormula 1Abiteboul: A kevesebb futam emelné az F1 értékét

Abiteboul: A kevesebb futam emelné az F1 értékét

-

Amikor mindenki a versenynaptár bővítéséről beszél, Cyril Abiteboul nem volt rest ellenkező álláspontra helyezkedni és kijelenteni, az ideális szezon 15-18 futamból állna.

21 versenyhétvégéjével a 2018-as F1-es szezon az eddigi leghosszabb (a 2016-os mellett), és idén először zsinórban három hétvégén is rendeztek futamot. A Liberty hatalomátvétele óta téma a naptár bővítése amerikai és ázsiai futamokkal, ennek azonban megvannak a maga hátulütői.

„Közelebb kell hoznunk a sportot a rajongókhoz, de egyben különlegesnek is kell maradnunk” – magyarázta Abiteboul. „Már így is jóval az exkluzivitást jelentő korlát fölött vagyunk. Büszkeséget, motivációt és energiát kellene sugároznunk, de a jelenlegi naptárnál nem ugyanakkora a lelkesedés mértéke, mint amikor csak 15 hétvégére utaztunk el. Ha nekünk nincsen energiánk, nagyon nehéz lesz erről meggyőzni a rajongókat. Szinte rutinná vált, pedig nem szabadna átlagos munkának lennie. Már kicsúsztunk az egyensúlyi helyzetből, szóval nagyon óvatosnak kell lennünk. Értem, hogy üzleti szempontból megérné a naptár bővítése, de ami engem illet, inkább az ellenkezőjét tenném meg.”

Abiteboul szerint a 15-18 verseny „drasztikusan növelné a sport értékét”.

„Ha nagyon agresszívak lennénk és mondjuk 15 futamban maximalizálnánk a naptárat, a jelenlegi 21 helyszínnel közölnénk, hogy ’srácok, hatan ki fogtok hullani, harcoljátok le’” – fűzte hozzá a Renault csapatfőnöke. „Ezzel a feje tetejére állítanád a piaci tendenciákat, nagyon érdekes lenne látni a reakciókat. Tisztában vagyok vele, hogy az F1 aktuális kialakítását figyelembe véve ez hatalmas kockázat lenne, elvégre minden évben egyre több a sport bevétele, egyre több emberrel kerül kapcsolatba, egyre több a pálya, egyre nagyobb a pénzalap, egyre több minden. De egyszer elkövetkezik az a pillanat, amikor válaszúthoz érkezünk és döntenünk kell, a mérleg melyik oldala felé húzunk.”

A több futam több utaztatással és kiadással járna, a kisebb csapatok így érthetően szkeptikusak az ötlettel kapcsolatban.

„A versenyekre való utazás rengeteg pénzébe került a csapatnak és az F1-nek” – mondta Günther Steiner a Haas képviseletében. „Biztosra kell menni, hogy a versenyek után növekedik a bevétel is, nem csak pluszba költünk. Annak igazán nincs értelme, hogy csak a hecc kedvéért bővítsük a naptárat. Az ideális pont 20 és 22 verseny között van, ennél több esetében nincs profit.”

A pénzügyi dilemmán kívül a legnagyobb problémát a személyzet testi és főként mentális kimerültsége okozná.

„Több futam egyenlő több bevétel, és ha lehetne másfél vagy két csapatom, az F1 pedig fizet nekem érte, átgondolnám a dolgot” – osztotta meg véleményét Vijay Mallya, a Force India csapatfőnöke. „De ha minden így marad, a 21-nél több verseny és a zsinórban három hétvége túlságosan megterhelné a mérnököket, a szerelőket és a csapat minden egyes alkalmazottját.”