A Cité de l’Automobile, vagy ahogy inkább ismerik AZ első számú Bugatti múzeum, vagy a Schlumpf Kollekció, Mulhouse-ban, Franciaországban található, épp a német határnál.
E nevezetes gyűjtemény története szorosan kötődik a Schlumpf testvérek, Hans és Fritz Schlumpf életéhez.
Olaszországban születettek a múlt század elején, majd Mulhouse-ba mentek szüleikkel, 1906-ban. 1935-ben a testvérek megalapították a SAIL nevű, gyapjúval foglalkozó vállalkozást, részesedést vettek egy fonóból és több céget is megvásároltak 1940-ben.
Az ’50-es évek végére Fritz Schlumpf elkezdett régi autókat vásárolni, miután 1939-től számos rally versenyen indult Bugatti 35B-jével. Eleinte titokban gyűjtötte az autókat, később francia, svájci, angol, olasz, német, és amerikai kapcsolatokra is szert tett. A testvérek figyelme egyre inkább a drága autók felé fordult és eltávolodtak eredeti vállalkozásuktól.
Egyre nagyobb hely kellett a növekvő gyűjteménynek, így átalakították a gyapjúmalmot egy bemutató épületté az autóik számára, majd 1966-ban elkezdtek azon dolgozni, hogy a „Schlumpf Museum” a nyilvánosság előtt is megnyissa kapuit.
Miután 1976-ban csődbe mentek, több szervezet és az ország is azon volt, hogy életben tartsa a gyűjteményt.
Az egyik testvér 1989-ben, a másik 1992-ben halt meg, 2000-ben pedig a Culturespaces újjáépítette és modernizálta a múzeumot. 2006-ban jött létre a Cité de l’Automobile, mely átvette és máig üzemelteti a múzeumot.
Manapság több, mint 400 álomautó van ott kiállítva, így ez az egyik legcsodálatosabb gyűjtemény a világon. Már az épülethez vezető út és a bejárat is látványos: a látogató felfüggesztett autókkal találja szemben magát. Az autók és állatok ilyen különös elrendezése mellé egy hangeszköz is társul, mely elegyíti a természetes, környezeti hangokat a mechanikus hanghatásokkal.
A múzeum nyugodt légköre kifejezetten alkalmas arra, hogy mindenki a maga tempójában járja azt körbe, kényelmes kanapéra ülhetünk le például családdal érkezünk, vagy találkozunk a barátainkkal, de arra is lehetőséget kínál a hely, hogy az igazi fanatikusok több információhoz jussanak.
A kiállítás több, mint 4 hektáros területen található, tipikus 19. századi építészettel. A tervezők törekedtek rá, hogy a lehető legjobban megtartsák a régi gyárépület egyedi építészeti jellegét. Az 17 000 négyzetméteres múzeum 800 utcai lámpával van bevilágítva, épp olyanokkal, mint amilyenek a párizsi III. Sándor hídon találhatók.
2007 júliusában a helyiségeket kibővítették és modernizálták, így a Nemzeti Motor Múzeumból Cité de l’Automobile – National Museum – Schlumpf Collection lett. 2011-re a Cité de l’Automobile tovább bővült egy pályával, mely lehetőséget nyújt a látogatók számára, hogy mozgásban is megnézhessék a kiállított autókat. Minden hétvégén van egy show, mely a “In the arena! 17 symbolic cars tell their story” (Az arénában! 17 szimbolikus autó elmondja történetét). A Culturespaces egy gourmet éttermet is nyitott, melynek “L’Atalante” a neve, valamint négy más vendéglátó helyet.
A múzeum területe több témára osztható:
- Az első csoport az „Elődök és úttörők”: Panhardok, Peugeot-k, De Dion-ok és Benzek az 1895 és 1918 közti időből.
- A második csoport a „Klasszikus autók”, 1918 és 1938 között.
- A harmadik csoport a „Modern autók”, 1945-től napjainkig, immáron könnyebb, ismertebb autókkal.
- Van egy versenyautókból álló, lenyűgöző kollekció is, olyan modellekkel, mint a Mercedes W125 (1937), a Maserati 250F (1957), vagy a Lotus 33 (1965), vagy épp a 2000-es évek F1-es és sportautói.
- Ezen kívül vannak további mesterművek, például egy Bugatti Veyron terület, vagy a The Jammer kollekció 101 gyerek autóval, vagy a kabalák kollekciója, mely azokat a figurákat mutatja be, melyek az autók hűtőjén voltak.
Audioguide készülékek – mely hat nyelven érhető el -, segítségével további információkat tudhatunk meg az egyes autókról, és a kollekció történetéről.
Attól függően, hogy mennyire szeretsz elmélyülni az autók történelmében, könnyedén el lehet tölteni egy fél napot, vagy többet is, a múzeumban.
Én azt javaslom, hogy akinek lehetősége lesz rá, menjen és látogassa meg a múzeumot!
Hamarosan videóval is jelentkezünk!
Fotók: Jo Klausmann
[Best_Wordpress_Gallery id=”132″ gal_title=”2018 Bugatti múzeum”]