back to top
KezdőlapExtraMit várhatunk a 2019-es Pirelliktől?

Mit várhatunk a 2019-es Pirelliktől?

-

A Pirelli a Hungaroringen tesztelte 2019-re szánt gumikeverékeit, az itt megszerzett adatok pedig döntő fontosságúak lesznek a következő évre nézve.

Hiába lett a tavalyinál két lépéssel lágyabb az idei felhozatal, a hiperlágy kivételével a Pirelli 2018-as abroncsai így is jelentősebb köridő-visszaesés nélkül elmennek a versenytáv feléig, amiből egyenesen következik a sokak által unalmasnak titulált egykiállásos stratégia. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy az ultralágy—szuperlágy—lágy trió túlzottan közel van egymáshoz teljesítmény terén, így kis túlzással lényegtelen, az adott versenyző melyiket szeretné használni (ezért döntött a Pirelli a szuperlágy száműzése mellett).

„Csökkenteni szeretnénk a keverékek számát és nagyobb deltát kialakítani közöttük” – reagált a kritikákra Mario Isola. „Öt vagy hat keverékben és 0,9-1 másodperces teljesítménybeli különbségben gondolkozunk. Persze nem ez az egyetlen célunk; ha például növelni szeretnéd a lehetséges stratégiák számát, a keverékeknek különböző mértékben kell kopnia. Rengeteg olyan visszajelzést hallottam az idei évvel kapcsolatban, hogy a futamok legnagyobb része egykiállásossá válik, mivel a csapatok igyekeznek a lehető legtovább életben tartani a gumikat a boxkiállások számának minimalizálása végett. De ha megnézzük Kimi [Räikkönen] stratégiáját a [Magyar Nagydíjon], kétszer állt ki és nagyon jól teljesítményt nyújtott, vagyis az egy- és a kétkiállásos stratégia lényegében azonos szinten mozgott. Ami pozitívum az idei évre tekintve, hogy a legtöbb helyszínre három olyan keveréket vittünk, amelyek mindegyikét fel lehetett használni a futam során, nem csak kettőt.”

A kétnapos hungaroringi teszt során a Pirelli minden csapat számára szolgáltatott néhány jelöletlen 2019-es prototípust, a keverékek véglegesítésére pedig a szeptember 20-21-i Paul Ricard-i Pirelli-tesztet követően kerül sor, ahol a Ferrari és a Mercedes vesz részt. Az új konstrukció egyik jellegzetessége az egyenletesebb kopásprofil lesz.

„Elöl és hátul is változik a konstrukció” – folytatta Isola. „A gumiteszteken általában egy vagy két autó van a pályán, a legutóbbi silverstone-i teszten pedig néhány érdekességet észleltünk az abroncsokban, így úgy döntöttünk hogy itt a Hungaroringen minden csapatnak lehetőséget biztosítunk a prototípus tesztelésére, hogy megerősítsük a Silverstone-ban látott viselkedést. A több csapat egyben több megtett tesztkilométert is jelent természetesen, így jobban ki tudjuk elemezni a hőmérsékleti jellemzőket, a kopásmintát és –mértéket, illetve ki tudjuk küszöbölni az egyes autók sajátos viselkedéséből fakadó befolyásoló tényezőket.”