Idősebb Carlos Sainz egyelőre csak mérlegeli, hogy elinduljon-e a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) elnöki pozíciójáért, ám ha úgy dönt, hogy belevág, nagyon nehéz dolga lesz. Mutatjuk, hogy miért.
Nagy port kavart az autósport berkein belül, hogy idősebb Carlos Sainz bejelentette: fontolgatja, hogy elindul a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) elnöki pozíciójáért. A tisztséget 2021 decembere óta Mohammed Ben Sulayem tölti be, ténykedése pedig finoman szólva sem ellentmondásoktól mentes. Az idén decemberben esedékes elnökválasztás toronymagas esélyesének is őt tartották eddig, lévén mostanáig nem akadt kihívója. Ezen változtathat idősebb Sainz fellépése, amennyiben végül úgy dönt, csatába száll az egyesült arab emírségekbeli sportvezetővel.
A Sulayemmel egyidős kétszeres railvilágbajnok attól tette függővé az indulását, hogy képes lesz-e olyan kampányt felépíteni, amely mögé elegendő támogatást tud felsorakoztatni. Azaz mérlegelnie kell, hogy van-e egyáltalán bármi esélye a győzelemre, miután az FIA jelenlegi rendszere a regnáló elnöknek kedvez. Ezt jól mutatja, hogy legutóbb 1993-ban fordult elő olyan, hogy hivatalban levő FIA-elnök elveszített egy választást, akkor Max Mosley győzött Jean-Marie Balestre ellen. A választási szabályzat pedig azóta úgy módosult, hogy még nehezebbé tegye a kihívó dolgát.
Már az induláshoz is elképesztően sok dolog kell
Az FIA belső szabályzata például előírja, hogy a jelöltként fellépő személynek teljes, kizárólag őt támogató csapattal kell indulnia, amelyet „listának” neveznek. Ez a lista a következőkből kell, hogy álljon:
- az elnökjelölt
- a szenátus elnöke
- az autós mobilitásért és turizmusért felelős alelnök
- a sportért felelős alelnök
- hét FIA alelnök a Motorsport Világtanácsból, akiket a sporthatóságként elismert tagszervezetek jelölnek
További kritérium, hogy a hét alelnökből egy-egy személynek kell érkeznie az alábbi régiókból: Közel-Kelet és Észak-Afrika (Algéria, Egyiptom, Tunézia stb.); Afrika többi része; Észak-Amerika; Dél-Amerika; Ázsia és Csendes-óceáni térség; valamint kettőnek Európából.
Mindez garantálja, hogy a regnáló elnök kihívója globális támogatottsággal bírjon, és ne csupán egy régió érdekeit képviselje. Emellett az FIA szabályai szerint minden jelölt csak egy listát támogathat, azaz ha például a dél-amerikai klubok beállnak Ben Sulayem mögé, azzal rögtön el is lehetetlenítik bármelyik kihívót, hiszen az nem tudja teljesíteni a lista regionális követelményeit. Ráadásul az FIA az idén júniusban, Makaóban esedékes rendkívüli közgyűlésén akár a választási szabályok módosításáról is dönthet.
Később sem lesz könnyebb Sainz dolga
Tegyük fel, hogy idősebb Sainz megugorja a fentebb taglalt lépcsőfokot és megfelelő listát tud összeállítani. Ezután következik a tagszervezetek szavazatainak elnyerése, a választást ugyanis 149 ország képviseletében összesen 245 tagszervezet bonyolítja le. Minden ország 24 szavazattal rendelkezik: 12 a mobilitási klub, 12 pedig a sportklub révén. Ha egy országban több mobilitási klub is van, megosztják egymás között a 12 szavazatot, azokban az országokban viszont, ahol a sport és mobilitás egyetlen szervezethez tartozik, az automatikusan 24 szavazatot ér, ezért értelemszerűen ezeket az országokat a legfontosabb maga mellé állítania annak, aki nyerni szeretne.
Sainznak a mobilitási klubok terén lehet nehezebb dolga, hiszen bár ezen a területen is van tapasztalata (tanácsadóként dolgozik a spanyol közlekedésbiztonsági Ponle Freno platformnál, valamint a családi tulajdonú madridi gokartcentrumban is biztonsági oktatásokat támogat), a motorsportban értelemszerűen ismertebb a neve. A győzelemhez azonban elengedhetetlen a mobilitási klubok meggyőzése is, ami azért nehéz dió, mert ezek érdekei sokszor távol állnak a versenysporttól.
A jelöltállítási határidő 21 nappal a szavazás előtt jár le, azaz mivel utóbbit december 12-én tartják, november 21-ig kell jelezni az indulást. Ez persze csak elméletben van így, hiszen ahhoz, hogy megszerezze a szükséges támogatásokat és olyan kampányt tudjon felépíteni, amivel esélye lesz a győzelemre, Sainznak sokkal korábban meg kell nyomnia az általa is emlegetett gombot.
Ha idősebb Sainz elindul az FIA elnöki posztjáért, annak a fiával való viszonya látja a kárát