A BMW Group elektromos mobilitásra koncentráló vállalati stratégiájában hamarosan, az első tisztán elektromos meghajtású BMW márkájú modell kifejlesztésével új fejezet veszi kezdetét. A 2018-as Kínai Autószalonon bemutatkozó BMW Concept iX3 tanulmányautó a bajor prémiumgyártó modellpalettájának eme új irányba mutató bővítésébe enged idő előtti betekintést. A BMW márka első, sorozatgyártásban kínált, tisztán elektromos hajtáslánccal felszerelt négykerekűje egy teljes értékű Sports Activity Vehicle (SAV) modell lesz – a funkcionalitás és a kényelem terén egyaránt minden kompromisszumtól mentesen.
A BMW Concept iX3 tanulmányautó pekingi világpremierjével a BMW Group tovább erősíti iránymutató piacvezetőként betöltött pozícióját a hálózatról tölthető modellek szegmensében. Azáltal, hogy „Strategy NUMBER ONE > NEXT” vállalati stratégiája égisze alatt szisztematikusan formálja a személyes mobilitás jövőképét, a Münchenben székelő vállalatcsoport az automatizált járművezetésre képes, teljes mértékben hálózatba kapcsolt, tisztán elektromos meghajtású, intelligens szolgáltatásokkal támogatott mobilitás kifejlesztése terén központi tényezőként tekint a zéró emissziójú modellpaletta módszeres bővítésére.
A BMW Group „Strategy NUMBER ONE > NEXT” vállalati stratégiájának alappilléreit a károsanyag-kibocsátástól mentes modellportfólió, az automatizált járművezetés technológiai háttere, a professzionális járműkapcsolati hálózat és az újabbnál újabb digitális szolgáltatások adják, amelyek kifejlesztésével és úttörő megvalósításával a vállalatcsoport intenzíven alakítja a személyes mobilitás jövőképét. A BMW Group automatizált járművezetésre képes, tisztán elektromos meghajtású, tökéletesen hálózatba kapcsolt csúcsmodellje 2021-ben, BMW iNEXT néven ünnepli világpremierjét, amelyhez a BMW Concept iX3 tanulmányautó iránymutató műszaki innovációkkal járul hozzá.
—–
A BMW Concept iX3 tanulmányautó egyik legjelentősebb innovációja a BMW eDrive hajtáslánc-technológia ötödik generációjának premierje. A forradalmian új megoldás az elektromos motort, a váltót és a vezérlőelektronikát egy különálló, elektromos meghajtású házban egyesíti, amely kompakt méretei okán nem csupán egyszerűbben beépíthető, de a korábban alkalmazott három önálló alkatrészhez képest jelentős mértékben könnyebb is lesz. Az ötödik generációs hajtáslánc energiaellátásáról ráadásul vadonatúj, minden korábbinál kitartóbb akkumulátorok gondoskodnak. Az átfogó járműtechnológiai innovációk nem csupán a menetteljesítmény és a hatótávolság terén, de a beépíthetőség tekintetében is jelentős fejlődést garantálnak – elsőként egy tisztán elektromos meghajtású SAV modellben.
A BMW eDrive hajtáslánc-technológia ötödik generációjának kifejlesztésében meghatározó szerepet játszott a BMW i divízió páratlan járműtechnológiai szaktudása, amely újabb ékes bizonyítékként szolgál arra, hogy a hosszú távon fenntartható mobilitás középpontjában továbbra is a Münchenben székelő vállalatcsoport jövőbe mutató részlege áll. Azáltal, hogy az elkövetkező években a BMW Group szisztematikusan átörökíti legfőbb modellpalettája képviselőibe a BMW i modellekhez kifejlesztett hajtáslánc-technológiákat, a BMW márka sikertörténetében új fejezet veszi kezdetét.
A BMW márka tisztán elektromos meghajtású modelljei a BMW i divízió jellegzetes márkalogóját is megöröklik, amely a BMW Concept iX3 tanulmányautón kétoldalt és a csomagtérajtón is feltűnik. A BMW eDrive hajtáslánc-technológia a hálózatról tölthető BMW iPerformance modellek és a MINI Cooper S E Countryman ALL4 plug-in hibrid modell meghajtásában is kulcsfontosságú szerepet játszik. A BMW Concept iX3 tanulmányautóban már eme innovatív technológia továbbfejlesztett változata dolgozik, amely egyben a 2020-ban érkező, tömegtermelésben kínált, tisztán elektromos meghajtású Sports Activity Vehicle (SAV) modell műszaki alapjait is adja, megágyazva ezzel a 2021-ben debütáló BMW iNEXT modellnek.
Rugalmasan alakítható járműstruktúrák a hosszú távon fenntartható mobilitás érdekében
A BMW Concept iX3 tanulmányautó világpremierjével a BMW Group új fejezetet nyit hálózatról tölthető vállalati stratégiájában. A vállalatcsoport rugalmasan alakítható járműstruktúráinak és moduláris modellépítési szisztémájának köszönhetően a jövőben a BMW Group elsőkerék-meghajtású, összkerékhajtású és hátsókerék-meghajtású platformjainak bármelyike hálózatról tölthető hajtáslánccal is felszerelhető lesz, amely azt jelenti, hogy az elkövetkező években a bajor prémiumgyártó a piaci igények alakulásával párhuzamosan bármelyik modelljét tisztán elektromos meghajtású és plug-in hibrid hajtáslánccal is elláthatja.
Az ötödik generációs BMW eDrive hajtáslánc-technológia alkatrészei könnyű önsúlyuknak, végtelenül kompakt méretüknek és eltérő teljesítményszintjüknek köszönhetően minden korábbinál egyszerűbben építhetők be a különböző járműstruktúrákba, amelyet a moduláris modellépítési szisztéma rugalmas megoldásai még tovább könnyítenek. A BMW Group a jövőben így szinte bármelyik modelljébe képes lesz beépíteni a BMW eDrive hajtáslánc-technológia ötödik generációját.
Hogy kihasználják eme rendkívüli lehetőséget, a BMW Group márkái már most olyan járműstruktúrákat terveznek és küldenek sorozatgyártásba, amelyek adott esetben belsőégésű erőforrásra épülő, plug-in hibrid és tisztán elektromos hajtáslánccal is felszerelhetők lesznek. A Münchenben székelő vállalatcsoport így a jövőben a károsanyag-kibocsátástól mentes modellek szegmensében is villámgyorsan tud majd alkalmazkodni a folyamatosan változó piaci igényekhez, a hálózatról tölthető modellek iránt mutatkozó egyre intenzívebb keresletre pedig újabbnál újabb modellváltozatokkal reagálhat. A BMW modellpalettáján a BMW Concept iX3 tanulmányautó műszaki alapjait adó, új BMW X3 az egyik első olyan négykerekű, amelynek járműstruktúráját már eme moduláris hajtáslánc-fejlesztési szisztéma szerint tervezték meg a mérnökök. Sőt mi több, a BMW Concept iX3 tanulmányautó speciális futómű-beépítési megoldásokat, hátsó tengelye pedig egyedi segédvázat is kapott.
Eltérő teljesítményszintű alkatrészek és rugalmas gyártósorok
A BMW eDrive hajtáslánc-technológia ötödik generációjának egyik legjelentősebb újítása a rendkívül kompakt kialakítás. Az elektromos motor, a váltó és a vezérlőelektronika egy különálló, elektromos meghajtású házban kapott helyet, amelynek köszönhetően az egység minden korábbinál egyszerűbben integrálható a különböző járműstruktúrákba. A moduláris felépítés ráadásul azt is lehetővé teszi, hogy a mérnökök a hajtáslánc teljesítményszintjét az adott modell karakteréhez hangolják, az egyes alkatrészek elrendezését pedig a rendelkezésre álló hely függvényében módosítsák. Az ötödik generációs hajtáslánc másik legnagyobb előnye, hogy előállításához nem lesz szükség ritka nyersanyagok kitermelésére, amellyel a BMW Group újabb lépést tesz a környezetvédelem és a véges nyersanyagkészlettől független, hosszú távon fenntartható működés felé.
Eme moduláris felépítést a mérnökök a nagyfeszültségű akkumulátorok következő generációjának kifejlesztésekor még tovább optimalizálták. A BMW i modellek megtervezésével és az energiatárolás területén felhalmozott évtizedes szakmai tapasztalattal a BMW a menetteljesítmény, az energiafelhasználás, a járműtöltési képesség és az akkumulátor-kitartás területén is jelentős fejlődést ért el. Az akkumulátor-prototípusok legyártásával ráadásul a vállalatcsoport a teljes értékláncot előre felmérheti, amelynek ismeretében a speciális igényekre is jó előre felkészítheti potenciális beszállítóit.
És miként járműstruktúráit és BMW eDrive hajtáslánc-technológiáját, a BMW Group úgy nemzetközi gyártási hálózatát is a magas szintű rugalmasság szempontjai szerint fejleszti tovább – többek között a tisztán elektromos meghajtás iránt mutatkozó, egyre intenzívebb ügyféligények maradéktalan kiszolgálása érdekében. A BMW Group hálózatról tölthető modelljei jelenleg világszerte tíz létesítményben látnak napvilágot, amelyekhez a németországi Dingolfingban, a kínai Senjangban és az egyesült államokbeli Spartanburgban működő gyárak állítják elő a megfelelő BMW eDrive alkatrészeket. A BMW Group nemzetközi gyártási hálózatának középpontja e téren a dingolfingi létesítmény, amely a vállalatcsoport elektromos mobilitásra szakosodott fejlesztési és termelési ágazatának szakérő központja is egyben.
A BMW Concept iX3 tanulmányautó sorozatgyártásban kínált változata a kínai Senjang városában, a BMW Brilliance Automotive üzemében készül majd.
Bemutatkozik a BMW Concept iX3 tanulmányautó, 200 kW / 270 lóerő maximális teljesítményre képes elektromos motorral és több mint 400 kilométeres* hatótávolsággal
Miközben a BMW Concept iX3 tanulmányautó újabb meghatározó mérföldkőként debütál a BMW Group zéró emissziójú vezetést célzó, elektromos mobilitásra koncentráló vállalati stratégiájában, a bajor prémiumgyártó egyik legnépszerűbb Sports Activity Vehicle (SAV) modellje a márka által fémjelzett vezetési élmény újfajta oldalát is előrevetíti. A BMW márka első, sorozatgyártásban kínált plug-in hibrid modellje, a BMW X5 xDrive40e iPerformance (átlagos üzemanyag-fogyasztás: 3,3 – 3,4 liter / 100 km; kombinált energiafogyasztás: 15,3 – 15,4 kWh / 100 km; kombinált károsanyag-kibocsátás: 77 – 78 gramm / km) 2015-ben ünnepelte világpremierjét, miután 2009-ben a gyártó a BMW ActiveHybrid X6 modell képében a világ első, teljes értékű hibrid hajtáslánccal felszerelt Sports Activity Coupé (SAC) modelljével örvendeztette meg rajongóit.
A BMW Concept iX3 tanulmányautó a BMW X modellcsaládra jellemző, sokoldalú vezetési élmény és a károsanyag-kibocsátástól mentes mobilitás egyedülálló kombinációjának előfutára. A pekingi világpremierre a bajor prémiumgyártó tervezőmérnökei a forradalmi SAV modell karakteréhez hangolták a BMW eDrive hajtáslánc-technológia ötödik generációját, amelynek elektromos motorja így 200 kW / 270 lóerő maximális teljesítményre képes. Az ugyancsak típus-specifikus, nagyfeszültségű akkumulátor nettó kapacitása 70 kWh, amelynek köszönhetően a tisztán elektromos meghajtású BMW Concept iX3 tanulmányautó a valós körülmények közötti legdinamikusabb járműhasználat eredményeit vizsgáló, globális szabvány szerint működő tesztciklus (WLTP – Worldwide Harmonized Light Vehicle Test Procedure) mérései szerint egyetlen feltöltéssel több mint 400 kilométer megtételére képes.
A BMW eDrive hajtáslánc-technológia ötödik generációjához kifejlesztett nagyfeszültségű akkumulátor másik kimagasló innovációja a még tovább optimalizált töltési képesség. Az energiatároló rendszer működését egy vadonatúj fejlesztésű töltésvezérlő egység szabályozza, amely azt is lehetővé teszi, hogy a BMW ügyfele akár 150 kW teljesítményű gyorstöltőhöz is csatlakoztassa járművét. A nagyfeszültségű akkumulátor maximális töltöttségi szintje ez esetben mindössze 30 perc alatt elérhető.
A tisztán elektromos meghajtás egyedi karosszériajegyek mögött érkezik
A BMW Concept iX3 tanulmányautó frontrészén a jellegzetes „hűtőrács” és a BMW i divízió márkalogója utal a tisztán elektromos meghajtásra. Az összefüggő kék keretbe foglalt, teljesen zárt „hűtőrács” a 2017-es Frankfurti Nemzetközi Autószalonon bemutatott BMW i Vision Dynamics tanulmányautó klasszikus stílusjegyét idézi. A „hűtőrács-pár” lezárásával a mérnökök jelentős mértékben csökkentették a modell légellenállását, amely a menetteljesítményre és a hajtáslánc hatékonyságára is jótékony hatást gyakorol.
A 2018-as Kínai Autószalonon debütáló tanulmányautó egyedi karosszériajegyeit a BMW i divízió kék árnyalata szegélyezi, így a zárt „hűtőrács” kerete mellett a márkalogó körvonala, a két oldalsó küszöbtoldat és a hátsó lökhárító diffúzorbetétje is ebben a színben pompázik. A messziről felismerhető karosszériajegyek kiválóan harmonizálnak a BMW Concept iX3 tanulmányautó Moonstone Silver árnyalatú matt karosszéria-fényezésével. A modell alatt mindemellett aerodinamikailag optimalizált könnyűfém keréktárcsák gurulnak.
A BMW Concept iX3 tanulmányautó világpremierje mellett a bajor prémiumgyártó a BMW i Vision Dynamics tanulmányautót is színpadra gurítja Pekingben, miközben most először a BMW márka és a BMW i divízió termékei közötti eltérő dizájn-különbségekre is reflektorfény vetül. A BMW i Vision Dynamics tanulmányautót a BMW i modellek számára kifejlesztett hamisítatlan, iránymutató dizájnnyelvezet járja át, amelynek innovációit a közeljövőben a BMW i divízió négykerekűi is megöröklik majd. Az első tisztán elektromos meghajtású BMW márkájú modell tanulmányát eközben egyértelműen a műszaki alapot adó Sports Activity Vehicle (SAV) egyszerre masszív, magabiztos és kifinomult karaktere jellemzi, amely a lemezek alatt megbúvó forradalmi hajtáslánccal felszerelve végtelenül exkluzív, magával ragadó, úttörő párosítást garantál.
A BMW márka első, sorozatgyártásban kínált, tisztán elektromos hajtáslánccal felszerelt négykerekűjét a BMW i divízió fentiekben részletezett, egyedi karosszériajegyei emelik majd a forgalom többi résztvevője fölé.
A BMW i divízióról
BMW i részlegével a BMW Group minden részletre kiterjedő alapossággal közelíti meg a jövő járműtechnológiáinak kérdéskörét: maximális hatékonyság szerint megtervezett koncepcióival és interaktív járműkapcsolatokat kínáló mobilitási szolgáltatásaival a BMW i divízió a hosszú távú fenntarthatóság prémium szintű újraértelmezését váltja valóra. A részleg a nagyvárosi környezetbe tervezett, tisztán elektromos meghajtású BMW i3 modellel, a BMW i8 plug-in hibrid sportautóval és a BMW iPerformance modellekkel a világ 54 országában van jelen.
A BMW i almárka új célcsoportokkal ismerteti meg a vállalatcsoport termékeit, miközben nem csupán házon belül, de iparágon belül is innovációs iránymutatóként szolgál. A BMW i modellekben bemutatott úttörő járműtechnológiákat a bajor prémiumgyártó összes modellje megörökli.
A BMW i divízió égisze alatt egyesül továbbá számos kiegészítő mobilitási szolgáltatás, így a DriveNow és a ReachNow autómegosztó szolgáltatások, a ChargeNow nemzetközi járműtöltési hálózat, a parkolóhely-keresést, -foglalást és –fizetési opciót is kínáló ParkNow parkolási segédlet, a nagyvárosok mobilitását forradalmasító megoldások felkarolására létrehozott BMW i Ventures társaság, az elektromos mobilitást támogató szolgáltatások háttérintézményeként tevékenykedő BMW Energy Services, valamint a kormányzati és közösségi szaktanácsadásra megalapított BMW i Urban Mobility szakértői központ.
*A valós körülmények közötti legdinamikusabb járműhasználat eredményeit vizsgáló, globális szabvány szerint működő tesztciklus (WLTP – Worldwide Harmonized Light Vehicle Test Procedure) mérései szerint.