Az első tisztán elektromos MINI a brit prémiumgyártó háromajtós klasszikusának műszaki alapjaira épül majd, az adaptív járműstruktúra kiépítése pedig a vállalatcsoport összes modellsorozatának villamosítását lehetővé teszi.
A hálózatról tölthető modellpaletta szisztematikus kiépítése és folyamatos fejlesztése a BMW Group „Strategy NUMBER ONE > NEXT” vállalati stratégiájának egyik alappillére, amelynek tükrében a vállalatcsoport 2017. július 25-én bejelentette, hogy a közeljövőben képes lesz összes márkája mindegyik modellsorozatát hálózatról tölthető típusokkal bővíteni, a belsőégésű erőforrással szerelt paletta oldalán így egyre több tisztán elektromos, illetve plug-in hibrid hajtáslánccal szerelt gépkocsi jelenik majd meg. A BMW Group következő generációs, adaptív járműstruktúrája egyre több tisztán elektromos meghajtású modell sorozatgyártását vetíti előre, a vállalatcsoport hálózatról tölthető portfóliója így már az elkövetkező években és 2020 után is újabbnál újabb modellekkel bővül.
A BMW Group mindeközben azt is bejelentette, hogy a MINI modelltörténetének első, nagyteljesítményű akkumulátor-technológiával felszerelt, tisztán elektromos meghajtású négykerekűje a brit prémiumgyártó háromajtós klasszikusának műszaki alapjaira épül majd. A modell sorozatgyártása a tervek szerint 2019-ben kezdődik: az emisszió-mentes hajtáslánc elemeit a BMW Group elektromos mobilitásra szakosodott üzempárosa, a dingolfingi gyár és a bajorországi Landshutban működő létesítmény közösen készíti, a végső összeszerelés feladatát pedig a háromajtós MINI elsőszámú otthonának számító oxfordi üzem kapja meg.
„A BMW Group elektromos mobilitásra szakosodott, globális kiterjedésű fejlesztőközpontjaként a Dingolfingban és Landshutban működő üzempáros a vállalatcsoport nemzetközi gyártási hálózatának két úttörő létesítménye. Rendkívül innovatív, rugalmas tömegtermelési technológiánk lehetővé teszi számunkra, hogy ügyfeleink folyamatosan változó igényeihez gyorsan és gördülékenyen alkalmazkodjunk, így amennyiben szükség van rá, a piac fejlődésével párhuzamosan az elektromos hajtáslánc erőforrásának alkatrész-gyártási volumenét is hatékonyan tudjuk növelni” – nyilatkozta Oliver Zipse, a BMW AG igazgatótanácsának gyártásért felelős tagja.
A BMW Group várakozásai szerint 2025-re a hálózatról tölthető modellek a vállalatcsoport egész éves értékesítésének 15-25 százalékát teszik majd ki, miközben az elektromos mobilitás világméretű elterjedését különféle tényezők, így többek között az eltérő piaci szabályozások, a járműtöltési infrastruktúra fejlesztése és a bevezetett állami kedvezmények határozzák majd meg. Annak érdekében, hogy a jövőben hálózatról tölthető modellpalettája tagjaival is gyorsan és hatékonyan tudjon reagálni a különböző értékesítési régiók eltérő ügyféligényeire, a BMW Group egy egyedülállóan adaptív járműstruktúrát és ezzel párhuzamosan egy globális méretű tömegtermelési rendszert fejlesztett ki, amely lehetővé teszi, hogy a vállalatcsoport üzemei a jövőben egy időben termeljék az adott modellsorozat belsőégésű erőforrással szerelt, plug-in hibrid hajtásláncú és tisztán elektromos meghajtású képviselőit.
A BMW Group hálózatról tölthető modelljei jelenleg világszerte tíz létesítményben látnak napvilágot. 2013 óta a tisztán elektromos meghajtás főbb alkatrészeit a vállalatcsoport dingolfingi és landshuti üzemei gyártják, miközben Dingolfingban készülnek a BMW 5-ös sorozat és a BMW 7-es sorozat plug-in hibrid modellváltozatai, 2021-től pedig az automatizált járművezetés korszakát elhozó BMW iNEXT modell is. A BMW Group eddig összesen több mint 100 millió eurót invesztált a dingolfingi létesítmény elektromos mobilitásra kifejlesztett gyártósoraiba, a vállalatcsoport hálózatról tölthető modellpalettájának jövőbeni bővítésével párhuzamosan pedig ezen befektetések még tovább folytatódnak majd.
Jönnek a BMW Group újabb hálózatról tölthető modelljei
Az elkövetkező években a BMW és a MINI újabb hálózatról tölthető modellekről rántja le a leplet, amelyek közül az egyik meghatározó újdonság a brit prémiummárka modelltörténetének első tisztán elektromos meghajtású modellje lesz. 2018-ban a BMW i modellcsalád a BMW i8 Roadster képében új taggal bővül, míg a tisztán elektromos BMW X3 2020-ban, a BMW iNEXT modell pedig 2021-ben érkezik meg az utakra.
Tisztán elektromos meghajtású és plug-in hibrid hajtáslánccal szerelt modelljeit egyesítő portfóliója kilenc tagjával a BMW Group már most az iparág legszélesebb hálózatról tölthető palettájával büszkélkedhet. A lista a BMW i3 tisztán elektromos meghajtású prémium kisautótól egészen a vállalatcsoport legújabb hálózatról tölthető gépkocsijáig, a MINI Cooper S E Countryman ALL4 plug-in hibrid modellig terjed (átlagos üzemanyag-fogyasztás és kombinált károsanyag-kibocsátás az EU-ciklus plug-in hibrid modelleket vizsgáló tesztkörének mérései szerint: 2,1-2,3 liter / 100 km; 49-52 gramm / km), amely a holland VDL Nedcar üzemében lát napvilágot. A BMW Group célul tűzte ki, hogy a hálózatról tölthető modellpaletta egész éves értékesítési mutatójával 2017 végén most először átlépje a 100 000 darabos értéket, amellyel a vállalatcsoport által forgalomba helyezett tisztán elektromos, illetve plug-in hibrid meghajtású modellek száma még idén kétszázezer fölé nő.
A BMW Group a hálózatról tölthető hajtásláncok korai tanulmányozásával hatalmas előnyre tett szert a jövőbe mutató járműtechnológiai innovációk kifejlesztése terén. A vállalatcsoport elektromos járművekre épülő, úttörő tesztelése a MINI E modellel már 2008-ban megkezdődött, az évek során felhalmozott szaktudást pedig a tervezőmérnökök a BMW i3 és a BMW i8 modell későbbi megálmodásakor maradéktalanul kiaknázták, egy vadonatúj modellcsalád megszületését váltva valóra.