Porsche Engineering Magazine 1/2022-es számában jelent meg egy kiváló témájú írás arról, hogy az egykori fikciókat utolérte-e mára az autóipar. A válasz persze „igen”, de kérdés, hogy olyan formában-e, mint ahogy azt évekkel ezelőtt a filmrendezők megálmodták?
Számos dolog természetes már számunkra, ami nem is olyan túl régen, a filmekben látva még elképzelhetetlennek tűnt. De nem is feltétlenül kell nagy dolgokra gondolnunk, ha olyan eszközöket keresünk, melyek korábban a sci-fikben már léteztek.
Az egyik leglátványosabb ilyen terület a mobiltelefonoké és okoseszközöké. Tudtad például, hogy a kihajtható (flip) mobiltelefonokat a Star Trek ihlette? David Hasselhoff a Kinght Riderben pedig gyakorlatilag egy „okosorához” beszélt egy a ma Sirinek, Alexának, vagy Google Assistant-nek megfelelő „virtuális személyi asszisztenshez”. De a VR szemüveg is feltűnt már 1994-ben a Zaklatás című filmben.
De mi a helyzet a járművekkel, autókkal? Ezt Christian Buck a Porschénak írt cikke nyomán járjuk körbe, 5 ismert film/sorozat példáján keresztül.
Az ötödik elem (Luc Besson, 1997)
A két főszereplő, Leeloo (Milla Jovovich) és Korben Dallas (Bruce Willis) a világ megmentése érdekében a kitartó gonosztevőtől olyan szállítóeszközökön utazik, mint egy repülő taxi, amely szükség esetén robotpilótával is képes navigálni a futurisztikus metropoliszban.
Tényellenőrzés: Világszerte számos cég dolgozik már autonóm és elektromos meghajtású légi taxikon. A leggyakrabban említett felhasználási forgatókönyv a metropolisz központja és egy külterüketi repülőtér közötti légi uzatás, illetve a forgalmi dugók átrepülése. Az első szolgáltatók az elkövetkező néhány évben kívánnak piacra lépni. Technikailag az autonóm repülő taxik mindenképpen megvalósíthatók.
Magunk is láttunk egy ilyet – bár nem működés közben – velokopter formájában a Formula E 2019-es berlini hétvégéjén. Az alábbi videóban látható:
Knight Rider (TV-sorozat,1982-1986)
A volt rendőr, Michael Knight (David Hasselhoff) bűnözők nyomába ered a K.I.T.T. (Knight Industries Two Thousand) nevű high-tech autóval. Az autó önvezető is tud lenni, automatikusan parkol, és egy karórán keresztül hívható.
Tényellenőrzés: A nagymértékben automatizált vezetés egyik fejlesztése az automatizált parkolás: a jármű magától behajt egy parkolóhelyre, és később (például okostelefonon keresztül) vissza is hívható a vezetőhöz. Ahogy a „karórás hívás” is életszerű, a fent már említett okosorákhoz és virtuális asszisztensekhez hasonlatosan.
Blade Runner 2049 (Denis Villeneuve, 2017)
Ridley Scott sci-fi klasszikusának folytatása újra feleleveníti az emberek és a „replikánsok”, az emberhez hasonló androidok közötti nehéz kapcsolat témáját, akik harcolnak a jogaikért. A főszereplő, K rendőr (Ryan Gosling) egy replikáns és egy ember lányának üldözése közben egy repülő autóval utazik, amely szükség esetén saját maga is képes eljutni a célhoz. A fedélzeten mindig van egy drón is, amely szenzorai segítségével a levegőből is fel tudja fedezni a környéket.
Tényellenőrzés: Az autonóm járművek és a drónok kombinációja mindenképpen hasznos lehet. Például madártávlatból térképet lehetne generálni az előttünk álló útvonalról, így az autopilóta mindig pontosan tudná, hogy mire számíthat a közeljövőben. A drónok átrepülhetnének a parkolók felett is, és megkereshetnék a szabad helyeket az automatizált parkoláshoz. Rengeteg ötlet van az ilyen fejlett szenzorok felhasználására, és a technikai megvalósítás gyorsan megvalósítható lenne. Jelenleg azonban nem ismert, hogy létezne ilyen jármű.
Az emlékmás (Paul Verhoeven,1990)
Az Arnold Schwarzenegger által alakított Douglas Quaid építőmunkás egy autonóm taxiban („Johnny Cab”) menekül, amelyet egy Johnny nevű robot vezet. Az android hangutasításokra reagál, és beszélgetni is tud.
Tényellenőrzés: Az autonóm vezetés alapvetően megváltoztatja az utas és a jármű közötti kapcsolatot, utóbbi inkább a munkavégzés vagy a pihenés környezetévé válik. Az autóval folytatott csevegés tehát a jövőben a mindennapi élet részévé válhat. Az utastérben azonban valószínűleg nem lesz humanoid robot. A jövő járműve valószínűleg inkább valami guruló asszisztens rendszer lesz.
Különvélemény (Steven Spielberg, 2002)
John Anderton rendőrtisztet (Tom Cruise) gyilkosság elkövetésével vádolják a jövőben, ezért megpróbál elmenekülni az egyik automata Maglev (mágneses lebegés) járművel. A hatóságok azonban bele tudnak avatkozni az autó vezérlésébe, így az Anderton számára csapdává válik. Már nem képes kézzel irányítani a járművet.
Tényellenőrzés: A biztonság központi szerepet játszik az autonóm vezetésben. Ha a technológia meghibásodna, külső beavatkozás is elképzelhető lenne. Kalifornia például 2018-ban úgy döntött, hogy a pedálok és kormánykerék nélküli autókat mobilhálózaton keresztül távolról is irányítani kell tudni. Egy operátor élő kameraképek segítségével venné át a kormányt – de csak vészhelyzetben és mindig az adatvédelmi előírások betartásával.
Nektek milyen járművek (vagy más eszközök) jutnak még eszetekbe, melyek filmekben előbb megjelentek, mint a valóságban? Mi az a filmbéli eszköz, mely ma még nem létezik, de szerintetek a jövőben megvalósul?