A Tower Motorsporttól elvették a Daytonai 24 órás kategóriagyőzelmét, amivel az istálló legnevesebb pilótája és a csapatfőnök sem értett egyet. Két másik korábbi F1-es pilóta viszont jól járt.
A múlt hétvégén rendezték meg az idei Daytonai 24 órást, amelynek LMP2-es kategóriájának győztesét utólag megbüntették. Ezzel a Tower Motorsport Sebastien Bourdais, Job van Uitert, Sebastian Alvarez és John Farano által sikerre vitt 8-as számú autója elveszítette az első helyet, és a 12., azaz utolsó pozícióban lett rangsorolva a hivatalos értékelésben. Noha a technikai vétségért büntetett istálló utólag fellebbezett, ezt az IMSA nem fogadta el.
A 2008-ban és 2009-ben a Toto Rossóval a Forma–1-et is megjárt háromszoros Champ Car-bajnok Bourdais utólag határozott közleményben kritizálta az IMSA-t, mert szerinte nem voltak ésszerűek. A Tower Motorsport egyetlen autójának ugyanis a megengedett 5 mm-nél jobban elkopott a hátsó kopólemeze, ezért zárták ki, Bourdais szerint azonban figyelembe kellett volna venni, hogy mindez miért történt.
A Tower Motorsport itt még örülhetett:
Congratulations to the No. 8 Tower Motorsports team on winning the LMP2 Class in the 63rd Rolex 24 At Daytona!!@Rolex24Hours | @TOWERMTSPRTS8 | @ROLEX pic.twitter.com/iDw8SDgLur
— IMSA (@IMSA) January 26, 2025
„A versenyzés kegyetlen tud lenni, de az irányító testületek ennél sokkal rosszabbak lehetnek. A harmadik hátsó lengéscsillapító, ami a hátsó hasmagasságot kontrollálja, elromlott, ettől pedig az autó hátulja túlságosan alacsonyra került, és végül a kopólemez túlzottan elkopott. Amíg csak visszaemlékszem, az IMSA mindig józan ésszel alkalmazta a szabályokat technikai szabályszegésnél, de most sajnos nem ez volt a helyzet. Mindenkinek szeretnék köszönetet mondani a csapatban a hibátlan kivitelezésért és elkötelezettségükért.”
Bourdais ezután megvette a csapatát. „Rosszul vagyok attól, hogy csalóknak állítják be őket, mivel mindig követik a szabályokat. Természetesen remélem, hogy lesz még lehetőségünk versenyeket nyerni a jövőben. Mindenkinek köszönöm a támogatást!”
„A Tower Motorsport mélyen csalódott az IMSA döntésében – olvasható Ricky Capone, a Tower Motorsport csapatvezetőjének közleményében. – A csapatunk határozottan vitatja ezt az ítéletet, és kitart amellett, hogy nem sértettünk meg szándékosan semmilyen technikai szabályt. Az IMSA által citált szabályszegés a kopólemez túlzott kopására vonatkozik. Az ilyesmi természetesen előfordulhat egy intenzív hosszú távú versenyen a csapat közvetlen ráhatásán kívül álló változók miatt. A 8-as autó folyamatosan gond nélkül átment a technikai ellenőrzéseken az esemény alatt és a korábbi versenyeken. Határozottan hisszük, hogy ez a végkifejlet nem tükröz a részünkről semmilyen jogosulatlan tettet vagy versenyelőny-szerzést.”
„Beadtunk egy hivatalos fellebbezést, amit az IMSA elutasított. Miközben tiszteletben tartjuk a szabályozási folyamatot, elképesztően elkeserítő ez a döntés. Hihetetlenül büszkék vagyunk erre a csapatra, mindez pedig nem kisebbíti a versenyzőink, mérnökeink és szerelőink óriási erőfeszítéseit és elkötelezettségét. 24 órán át hiba nélkül teljesítettek. Azt is megértjük, hogy nehéz volt meghozni az IMSA-nak ezt a döntést, és méltányoljuk a kommunikációjukat és a folyamatba történő betekintésüket. Miközben nem értünk egyet a végkifejlettel, tisztában vagyunk vele, mennyire komplex dolog betartatni a szabályokat. Elkötelezettek maradunk a sport igazságosságának megőrzése mellett, és minden lehetséges opciót megvizsgálunk válaszul erre a büntetésre. Szeretnénk kifejezni a hálánkat a szurkolóink, partnereink és támogatóink felé, akik mellettünk állnak, miközben keresztülmegyünk ezen a nagy kihívást jelentő helyzeten.”
A 8-as autó kizárásával a United Autosport Paul di Resta személyében szintén korábbi F1-es pilótát soraiban tudó 22-es egysége örökölte meg a győzelmet, míg a szintén korábbi F1-es Felipe Massával felálló Riley-csapat autója lett a második, a PR1/Mathiasen Motorsports 52-es egysége pedig a harmadik.