Zak Brown, a McLaren ügyvezető igazgatója elmondta, hogy jelenleg értékelik a sportautó versenyzés összes lehetőségét, beleértve a potenciális prototípusokat a WEC vagy az IMSA SportsCar bajnokságban 2019-től kezdődően.
Úgy véli, hogy a WEC legmagasabb szintű LMP1 szabályai életképtelenné váltak, mivel a gyártók közelednek az F1-es kiadások szintjéhez, ezért új irányra van szükség, ami inspirációt nyerhet a jelenlegi LMP2 szabályozásokból és az IMSA bajnokságban alkalmazottakhoz hasonló DPi specifikációkból. A McLaren 1995-ben abszolút győzelmet szerzett a Le Mans 24 órás versenyen a Yannick Dalmas, Masanori Sekiya, JJ Lehto hármassal egy F1 GTR volánja mögött. Brown korábban már mondta, hogy támogatná, ha a márka visszatérne Le Mans-ba.”Úgy vélem, a WEC-nek lehetősége van a reset gomb megnyomására” – mondta Brown. Szeretném, ha visszatérnének azok az idők, amikor a Porsche 956 vagy 962 típusok a mezőny részét alkották; ahol a gyári és privát csapatok versenyezhetnek egymással, tudván, hogy mindegyiküknek van nyerési esélye. Most, a jelenlegi szabályok szerint ez nem lehetséges.
„Nézzük meg az LMP2 kategória sikerét, ahol a költségek ellenőrzése mindenki javára válik, ezért jó lenne, ha ez a gondolkodásmód átkerülne az LMP1-be. Nagyon hasonló a DPi helyzet az IMSA-ban, ahol a gyártók előre egyeztettek a csapatokkal.
Ha a WEC ugyanazt a szellemiséget és költséghatékonyságot tudja reprodukálni egy olyan szabálycsomaggal, amely magában foglalja a hibrid technológiát is – melynek nagy rajongója vagyok -, akkor érdekel.”
Az LMP1 hibrid technológiája az utóbbi időkben költségnövekedést eredményezett, és Brown szerint a gyártók nem kapnak arányos jutalmazást az általuk befektetett többletköltséggel szemben. „Az LMP2 autóknak ma már magasabb sebességük van, mint néhány évvel ezelőtt az LMP1-eseknek” – mondta. Ez komoly benyomást tesz, ha figyelembe vesszük, hogy 5 millió dollár elég egy teljes LMP2 szezonra.
Az LMP1 a megnövekedett költségeihez képest a jelenleg nem annyival jobb üzlet. Először ki kellene jelölni a gazdasági kritériumokat úgy, hogy tükrözzék a sorozat nagy múltját.
A fenti szempontokat ötvözni egy LMP1-es autóba, mondjuk 20 millió dolláros költségvetéssel. Nem feltétlenül kell az IMSA DPi platformjának másolatát létrehozni, de talán a szellemét át lehetne venni. Egy másik alternatíva lenne, ha a DPi teljesen globális platform lenne. ”
Brown azt mondta, úgy véli, hogy a legmagasabb szintű sportkocsiknak meg kell tartaniuk a technikai jelentőségüket a közúti autópiacon, de nem szabad hagyni, hogy a költségek irreálisan magasak legyenek. A kutatás-fejlesztés előnyökkel kell járjon a motorsportban minden gyártó számára, de ez nem az egyetlen ok” – tette hozzá. „Ha ez nem hatékony kiadás, nincs értelme – arányosnak kell lennie a megtérüléssel.