back to top
KezdőlapEnduranceMegrázó vallomás: pánikba esik a lerombolt önbizalmú versenyző, amikor meghallja egy bajnokság...

Megrázó vallomás: pánikba esik a lerombolt önbizalmú versenyző, amikor meghallja egy bajnokság nevét

-

A 33 éves spanyol Daniel Juncadella ma már sikeres versenyző sportautókkal, de bevallotta, hogy pszichológushoz kellett fordulnia, hogy újra megtalálja önmagát az őt ért sérelmek miatt.

Fiatal autóversenyző korában Juncadella az F1 felé is joggal kacsingathatott, hiszen a Red Bull Junior Team tagja volt, majd tesztelhetett a Williamsnél és a Force Indiánál (a mai Aston Martin egyik jogelődjénél), utóbbival három nagydíj szabadedzésén is megmutathatta, mire képes.

A karrierjét az törhette meg, hogy a szponzorok miatt nem lett meg a fedezete a GP2-ben való részvételhez, így jobb híján a DTM-be ment, és itt összesen öt szezont teljesített 2013 és 2018 között (2017 kimaradt neki). Mint elmondta, az egymással versengő gyártók sportpolitikával is összefüggő sajátos taktikázása nem kímélte őt, alárendelt szerepbe került, ami eltiporta az önbizalmát, és a negatív spirálból nem tudott egyedül kimászni.

„A Force India Forma-1-es tartalékpilótája voltam, de az egyik szabadedzésen balesetet szenvedtem [2014-ben], mert mentálisan összetörtem. Nem bírtam a nyomást – ismerte el az Over The Limit podcast adásában, amiben egy szintén versenyző testvérpár, Laurens és Dries Vanthoor a műsorvezetők. – Most amikor meghallom azt a szót, hogy DTM, pánikba esem. Nem akarom hallani ezt a szót.”

Így lehet idén japán versenyzője a Red Bullnak, két britje a Ferrarinak vagy két brazilja a Saubernek

„Nem tudom, a BMW, az Audi és a Mercedes küzdelmében melyikben volt rosszabb a helyzet, melyiket szőtte át jobban a politika. De a Mercedesnél kemény volt. Legbelül úgy éreztem, sohasem kapok majd esélyt [a győzelemre]. Ennek ellenére hittem benne akkor, hogy mégis kapok esélyt, de ha felmerülnek ilyen gondolatok, azok sohasem oszlanak el.”

„Nem értettem bizonyos döntéseket, és hogy öt év alatt miért nem szereztem jó eredményeket. Lehet valaki akármilyen jó, a jó eredmények hiánya megtöri.”

Fotó: IMSA

Emiatt fordult sportpszichológushoz, aminek lett is hatása: később több neves hosszútávú versenyt is nyert GT-autókkal. „Ez megváltoztatta a nézőpontomat, megtanultam, hogyan kezeljem az önbizalom hiányát – mondta. – A karrieremnek viszonylag késői szakaszától, 2018-tól sportpszichológussal dolgozom, hogy figyeljek erre. Ez fordulópontot jelentett, mert a karrierem addig egy nagy hullámvasút volt. Az F3-ban töltött sikeres évek után a DTM-be mentem, de az tönkretette a pályafutásom a politika miatt.”

Erre azt hozta fel, hogy a Mercedes nagyon tolta a márkán belül a veterán klasszisát, Gary Paffettet, és Juncadella szerint már a szezon korai részében is többször feláldozták őt miatta, például az időmérőn behívták a depóba, nehogy elüsse a továbbjutástól Paffetet, vagy rászóltak a verseny során, hogy ne támadja őt.

A felnőtté válás fontos lépcsőfokát tette meg az újonc, akivel a Mercedes rámozdul a Ferrari-rajongókra