back to top
2025. február 23. 17:34
KezdőlapEnduranceV12-es motor, Schumacher és Barrichello újra egy mezőnyben – milyen évet írunk?

V12-es motor, Schumacher és Barrichello újra egy mezőnyben – milyen évet írunk?

-

A WEC Katarban rendezett prológja hozott néhány olyan bemutatkozást, amelyek kellemes nosztalgiát ébreszthettek az autósport rajongóiban.

A prológ a Hosszútávú Világbajnokság hivatalos tesztje, ami két napon át zajlott a luszaili versenypályán, ott, ahol a következő hétvégén már a katari 1812 kilométeres versennyel a szezonnyitó futam érkezik – a különös kijelölt táv az arab ország december 12-re eső nemzeti ünnepére utal. A verseny egyébként 10 órás időlimittel fut majd, és tavaly, az első ilyen eseményen sikerült is 9 óra és 55 perc alatt teljesíteni a kijelölt össztávot a győztes és végül bajnok #6-os Porschénak.

Az idei tesztet egy új gyártó, az Aston Martin érkezése miatt is fokozott várakozás előzte meg, végre pályára gördült az évek óta készülő projekt, a közúti használatban lévő Valkyrie alapjaira építkező hiperautó. Az Astonnal együtt nyolc különböző gyártó szerepel idén a WEC csúcskategóriájában. A zöldek két autója ráadásul a hatás kedvéért különleges engedélyt is kapott a rajtszám megválasztására, hiszen 007-es és 009-es alatt versenyeznek majd (miközben hagyományos 7-es is van a mezőnyben, a Toyota hosszú ideje használja).

De ami az érzékeket igazán stimuláló különlegesség a Valkyrie kapcsán, az a motorhangja, ugyanis ez az egyetlen autó a mezőnyben, amely V12-es szívómotort használ, melynek hengerűrtartalma 6,5 liter.

Az Aston Martin a hosszútávú versenyzés csúcskategóriájában legutóbb 2011-ben volt jelen, és V12-es motor is abban az évben tűnt fel utoljára a mezőnyben: az egyik éppen a Kronos Racing által nevezett LMP1-es Aston Martinban, a másik pedig egy Peugeot-ban.

Mondani sem kell, autós világbajnokságon napjainkban már igazi kuriózumnak számít a V12-es motor – és ez a 2011-es eset sem sorolódhat ide, hiszen a Hosszútávú Világbajnokság 2012-ben indult, azt megelőzően az Interkontinentális Le Mans-kupa keretein belül zajlottak a legrangosabb sportautóversenyek, köztük a Le Mans-i 24 órás is.

A Forma-1-ben legutóbb 1995-ben állt rajthoz V12-es motor, a Ferrari 412 T2, de a következő évtől utolsóként ők is átálltak V10-esre, noha a szabályok egészen 1999-ig lehetőséget adtak a V12-esek használatára.

Egy másik együttállás, ami nosztalgikus érzéseket kelthet, az két korábbi Forma-1-es csapattárs fiának jelenléte a WEC idei mezőnyében. Még egy közös fotóra is összeállt Mick Schumacher és Eduardo Barrichello, ezzel megidézve Michael Schumacher és Rubens Barrichello ferraris kettősét a 2000-es évek első feléből. (Akik közül Schumacher azt a bizonyos V12-es Ferrarit is tesztelhette, amikor 1995 végén megérkezett a csapathoz.)

Zengett a környék Imolában – így szól Schumacher egykori V12-es Ferrarija ma (videó)

Mick Schumacher második évét kezdi a WEC-ben az Alpine egyik hiperautójának versenyzőjeként, míg a nála két évvel fiatalabb Barrichello idén érkezett a sorozatba, ami reménykeltő ugrás a karrierjében azok után, hogy az előző két évben a Brazília túraautós sorozatában, az immár Stock Car Pro Series néven futó bajnokságban talált csak helyet (bár tavaly harmadikként zárta a szezont, elhomályosítva csapattársát, aki apja, a még mindig aktív Rubens volt).

Eduardo Barrichello az Aston Martin versenyzője, de nem a Valkyrie-hiperautóban, hanem a WEC másik kategóriájában, az LMGT3-ban vezeti majd a V8-as Vantage-t.

A prológot egyébként a BMW zárta a legjobb időeredménnyel Robin Frijns kezei alatt, a második pedig a Cadillac lett Sébastien Bourdais vezetésével. Az LMGT3-ban az AF Corse Ferrari két autója diktálta a tempót.

Együtt nem sikerült, külön-külön viszont beteljesíti a nagy visszatérést a Ford és a McLaren