back to top
KezdőlapExtraA Stájer Nagydíj elődjei: versenyek, amiket nem országokról neveztek el

A Stájer Nagydíj elődjei: versenyek, amiket nem országokról neveztek el

-

Az új versenynaptárban két olyan futam is szerepel, ami nem szokványos nevet kapott: a Stájer Nagydíj és a 70. Évforduló Nagydíja. Most visszatekintünk a hasonló esetekre.

?? Pescara Nagydíj, 1957

Az első alkalom, amikor egy ország két nagydíjat rendezett egy évben. A szuezi válság miatt lemondták a Belga és a Holland Nagydíjat is, így a sorozat szervezői az akkor nagy múlttal rendelkező országúti versenyt, a Coppa Acerbót léptették elő világbajnoki rangra. Ráadásul majdnem hosszával ez a helyszín lett a valaha volt leghosszabb, a Nürburgring Norschleifét is megelőzve!

?? Nyugat-Amerikai Nagydíj, Long Beach, 1976-83

Az utcai pálya mai napig rendez versenyeket, de már évtizedek óta nem a királykategóriát, hanem az IndyCart látja vendégül. Ez volt az F1 számtalan hódítási kísérletei közül az egyik, de hiába Long Beach, akkor nem sikerült megmaradnia Amerikában.

?? Caesars Palace Nagydíj, Las Vegas, 1981-82

A magyarul csak Las Vegas Nagydíjként emlegetett versenyt kétszer rendezték meg a Caesars Palace hotel parkolójában. A legméltatlanabb versenyhelyszínnek titulált pálya csak Watkins Glen pénzügyi nehézségei miatt kaphatott helyet a naptárban, és nem is maradt benne sokáig.

?? Dallas Nagydíj, 1984

Mindössze egyszer, rekkenő hőségben került sor a futamra. A pálya alkalmasságát sokat megkérdőjelezték, de végül elrajtolt a mezőny. A verseny talán legérdekesebb története, hogy az akkor még kezdőnek számító Senna az egyik betontömb mindössze 2 mm-es elmozdulása miatt esett ki…

?? Detroit Nagydíj, 1982-88

1982-ben három versenyt is rendeztek az USA-ban. Ez pedig máig egyedülálló. Abban az évben csatlakozott Detroit a Forma-1-hez, az amerikai autóipar Mekkája. A pálya a nehézsége miatt hamar kivívta a versenyzők elismerését. Érdekesség, hogy a mezőny fele sosem fejezte be az itteni futamokat.

?? Európa Nagydíj, 1983-2016 (nem folytonos)

Talán ez a legismertebb példa a listában szereplők közül. Előtte csak úgy odaadták az Európa Nagydíj címét valamelyik versenynek – többek között az 1950-es Brit Nagydíjnak is – 1983-ban azonban a New Yorkba tervezett forduló nem valósult meg, így a páros években Brit Nagydíjat rendező Brands Hatch ugrott be jutott versenylehetőséghez, megalapítva a független Európa Nagydíj gyakorlatát.

Számos jeles esemény kötődik a versenyekhez, például ’84-ben az új Nürburgring bemutatkozása az akkor elő bajnokok betétfutamával, ’85-ben Mansell első győzelme hazai pályán, ’93-ban Senna „isteni köre” Doningtonból, vagy a ’97-es „jerezi ütközet”.

?? Pacific Nagydíj, Okayama, 1994-95

Az Autopolis ’93-as sikertelen kísérletét követően – aminek a doningtoni versenyt köszönthetjük – a következő évben mégis lett Japánnak második futama. Igaz, nem sokáig, hiszen ’95-ben egy földrengés miatt az év végére került át a verseny, mielőtt végleg búcsút mondott az F1-nek.

?? Abu Dhabi Nagydíj, 2009-

Nem feltétlenül gondolná az ember, mégis igaz. Az Egyesült Arab Emírségek fővárosa – és hét emírsége közül a legnagyobb és leggazdagabb – ugyanazt a nevet viseli, ami azonban nem egyezik az Egyesült Nemzetek szerinti országnévvel. Ugyan minden emirátusnak, így Abu Dhabinak is külön teljhatalmú uralkodója van, nem számítanak külön országnak.

Valószínűleg a Stájer Nagydíj és a 70. Évforduló Nagydíja egy év után eltűnik a süllyesztőben, de eközben az egyik futamot hivatalosan Mexikóvárosi Nagydíjra nevezik át…