Megérkezett a Drive to Survive negyedik évadjának utolsó elemzése, ahol is jobban kifejtük a véleményünket a sorozatról.
Az első felvonásban a Forma-1 és a Netflix múltja került előtérbe, az első öt rész vizsgálata mellett. Most folytatódik a móka, ugyanis még vissza van az szezon második fele.
Aki még nem olvasta az első felét az évadkritikának, az ide kattintva érheti el.
Spoiler Alert!
A lehetőségek tengerében:
George Russell és a Mercedes.
A fiatal brit versenyző már régóta készül a csillagosokhoz. A visszajátszások során végre belekerült a sorozatba az a pár képkocka is, mikor 2020-ban, a Szahíri Nagydíjon Lewis Hamiltont helyettesítette. Russell végül az Ezüst Nyilak hibája miatt nem nyerte meg a versenyt, ám kapott némi ízelítőt a topcsapatból.
Megismerhettük jobban Jost Capitót is, aki Claire Williams távozása után került a csapathoz. Ugyanakkor jó húzás volt az egykori csapatfőnököt is megszólítani. A német vezető lazán, ám mégis szigorral irányítja a Williamst. Kapott pár képsort Nicholas Latifi is, bár inkább Russell helyzete foglalkoztatta a Netflixet (legalább ebben az évadban szerepet kapott).
Plusz pont jár a készítőknek azért, amiért megmutatták, hogy örült az első williamses pontjainak a brit, sőt, még a dobogós helyezés ünneplését is láthattuk. Ám jobban ki lehetett volna fejteni, miképp is végzett a második helyen a 23 éves pilóta.
Mindeközben a 8. részben a narratíva az imolai ütközésre volt felfűzve. Valtteri Bottast sikerült ugyanis kiütnie Russellnek. Míg a finn a helyéért küzd, addig ellenfele mindent megtesz, hogy eléjre célját.
Wolff nem tudja mit tegyen. Nem tetszett neki Russell magatartása az ütközés során, így nem biztos abban, hogy magukhoz vegye a fiatalt. Bottas mindig jó „szárnysegédként” viselkedett, ám egy ifjonc pilóta nem feltétlenül fog annyira alkalmazkodni. Silverstone-ban mindenki arra számít, hogy bejelentik a 23 éves versenyzőt, még az F1 is említést tesz róla. Ám a Mercedes cáfolja a híreket, ami az érintettnek nagyon rosszul esik.
Lewis Hamilton többször is kampányol a nastolai mellett, ám Russell teljesítménye meggyőzi az osztrák csapatfőnököt. A Holland Nagydíj után el is mondja a jó hírt a britnek.
Bottas eközben a barátnőjével beszéli meg jövőjét és Wolff monacói lakásába látogat. Russell hasonló módon jár el egy étterembe. Ám ezek a „családi” pillanatok egy kissé mesterkéltnek tűnnek. Russell némileg a zabolázatlan tinédzser szerepét kapja, holott a versenyző nagyon is következetes és higgadt. Egy hibát vétett Imolában, mégis a sorozat azt hangoztatja, hogy némileg meggondolatlan és forrófejű.
Azonban arról egy szó sem esik, hogy a nagy hír bejelentése után mi lett Bottasszal, vagy ki érkezik a Williamshez.
Távol az otthontól, és a visszatérés:
Yuki Tsunoda személye és beilleszkedése, Esteban Ocon felemelkedése.
A japán versenyző nem igazán boldog Milton Keynesben. A város unalmas, sokat kell edzeni és emellett még rendet is kell tartani. Az első néhány versenyen jó az összkép, ám utána a megforgások és a törések veszik át a főszerepet.
Minden fiatal pilótának fontos az, hogy megvesse a lábát a Forma-1-ben. Bekerülni is nehéz, ám megtartani a helyet, még nehezebb. Ezt mondja Franz Tost is, aki kedvesen, mégis szigorúan áll az új versenyzőjéhez.
Tsunodának a keleti ízek is hiányoznak. Amikor először kóstolta meg az angol konyha egyik legikonikusabb művét (fish and chips), nem igazán volt elragadtatva. Szókimondó stílusa és bohókás énje, viszont megnevetteti a nézőt. Pierre Gasly is elmondja, pont azt szereti csapattársában, hogy nem kertel, ami a szívén az a száján.
Ugyanakkor a rádióban is sokat káromkodik a 20 éves pilóta. Ennek egyszerű oka van. A mérnökeitől tanult meg angolul az évek során (na meg a Valorantból), így nem rendelkezik még szofisztikált szókinccsel.
Azonban költöznie kell Faenzába, ahol minden egyes óráját beosztják.
Esteban Ocon visszatért a Forma-1-be egy év kihagyás után. Az Alpine-nál megtalálta számításait, Fernando Alonsóval is jól ki jön, továbbá első futamgyőzelmét is megszerezte a Hungaroringen.
Világbajnoki csaták:
Egymásnak feszülő ellenfelek, és a híres Abu Dhabi Nagydíj.
Összedarálva ismét megkapjuk hogyan is jutott el az utolsó három felvonásra a két bajnok aspiráns.
Wolff és Horner a családjával beszéli át a dolgokat, míg a Mercedes oldaláról láthattunk egy kis részletet a szárny megóvásáról.
Az utolsó előtti futam eseményei miatt pontegyenlőséggel fordulnak a szereplők a mindent eldöntő megmérettetésre.
Az Abu Dhabi Nagydíj hétvégéje részletesebben jelenik meg. Az időmérő és a futam eseményeit nem idézném fel, hiszen az elmúlt három hónapban eleget olvastuk, láttuk, és hallottuk. Azonban nem adott annyi pluszt a történésekhez a DTS. Láthattuk a Red Bull örömét, azt hogy pár pilóta (a szezon főszereplői) kire tippel, de ezen felül semmi extra.
Pozitívumok:
A Netflix még mindig mesterien prezentálja a sorozatot. A képi megjelenítés tökéletes, a vágások szépek és az audio is kifogástalan. A Haas F1 drámája, Günther Steiner és a hegymászás allegóriája, valamint Yuki Tsunoda vitte el számomra jó irányba az évadot. Susie Wolff és Geri Horner egy-két megjegyzése is remekül betalált. Max Verstappen ugyan nem akart részt venni a sorozatban, ám hiányát jól megoldották. Bemutatni Lewis Hamilton és a Mercedes tanakodását az óvni készülő Red Bull-lal szemben, kiváló ötlet volt. Még több ilyet!
Ami kimaradt:
Ez a lista hosszabb lesz a pozitívumoknál. Először is az Alfa Romeo, mintha nem is létezett volna Kimi Räikkönnel és Antonio Giovinazzival. Meg sem említették, hogy a távozó finn helyére Bottas kerül, míg az olasz ülését Guanyu Zhou veszi át. Alexander Albon visszatérése is elmaradt. Az Aston Martin versenyzői egy-két képkocka erejéig feltűntek, sőt talán még egy mondatot is elmondhattak, ám az ő történetüket nem élhettük át a sorozatban.
Fernando Alonso csak Esteban Ocon kapcsán került elő, holott a spanyol is érdekes és mozgalmas évet tudhat a háta mögött.
A szárny botrány kevés pillanatot kapott, ahogy a Brazil Nagydíj is. Verstappen büntetése viszont nem került bele a sorozatba. A meg sem történt belga versenyt és annak botrányát szintén elfelejtette a Netflix, ahogy Lando Norris szemszögéből sem nézhettük meg az Orosz Nagydíjat (az, hogy az első rajtkockából indult, szintén nem volt megemlítve). Ehelyett háromszor átélhettük Bottas hibáját a Hungaroringen, az ütközését Imolában, valamint a monzai Hamilton-Verstappen balhé is többször szerepelt.
A Mercedes óvása az évadzáró után még csak egy sort sem kapott. Sőt, én megnéztem volna azt is, hogyan fut a Ferrari segíteni a csillagosoknak a futam után leszedni Bottas kerekét Monacóban.
Konklúzió:
A 2021-es évad rengeteg nyersanyaggal látta el a Drive to Survive készítőit. 22 verseny eseményeit nem is lehet 10 részbe összesűríteni, de a nagyobb volumenű történések egy része még csak egy mondat erejéig sem tűnt fel a sorozatban. Az új szabályváltozásokra sem utalnak sokat.
A tipikus jó és rossz oldal megjelenítése itt is érződik, valakivel együtt kell érezni, valakin meg kell lepődni, hogy ilyen viselkedést tanúsít, sőt valakit meg is kell sajnálni. A narratíva egy síkú, kevés alkalommal mutatja be a történéseket mindkét fél oldaláról.
Christian Horner szerepeltetése lehet negatív és pozitív is. A motivációit hallgatni érdekes, de az, hogy mindenről is elmondja a véleményét, nem feltétlenül. Inkább az adott szituációban szereplőket kellene többször megszólítani.
Egyszer nézhető, és lapos lett a negyedik évad. Az irány sajnos nem jó, bár ferdítés most talán kevesebb volt az előző évadokhoz képest. Ha lesz következő szezon, akkor át kell gondolni merre menjenek tovább. Lehet, hogy új nézőket vonz be a sorozat, viszont ha végig követik a szezont, akkor már ők is csalódni fognak. Nincs plusz információ, sőt többeket ki is hagytak.
Jól indult az első évaddal, ám a negyedik szezon nem váltotta meg a világot. Talán az újdonság varázsa miatt lett sikeres az alkotás akkor? Vagy valóban jobban lett megcsinálva?
Számomra ez a szezon 3,6-os. Nem jó, de nem is tragikus.
Ti milyen osztályzatot adnátok a negyedik évadra?