Megérkezett a tegnap beígért Alex Wurz interjúnk folytatása, ahol a következő potenciális ausztriai Forma-1-es versenyző, a Formula E és a sportot érintő biztonsági kérdések kerültek középpontba.
Ha valaki lemaradt volna az első részről, ide kattintva pótolhatja.
Ausztria sok versenyzővel képviseltette magát a Forma-1 történelmében, legutóbb azonban 2010-ben Christian Klien volt az utolsó osztrák F1-es résztvevő. Mikor érkezik a következő ausztriai F1 pilóta?
Wurz: Van néhány fiatal tehetség, azonban ha egy nevet kell mondanom, hogy ki lesz a következő, akkor Habsburg Ferdinándot választanám. Szenzációs munkát végzett a Forma-3-ban, kishíján győzni tudott Makaóban, ami a versenyzés egyik legnagyobb kihívását jelentő pályája. Nem lepődnék meg, ha ő lenne a következő, aki osztrák színekben eljut a Forma-1-be.
Ferdinánddal egyébként mi is remek kapcsolatot ápolunk.
Wurz: Pont azon gondolkodtam, hogy az osztrák mellett magyar zászlóval a neve mellett is indulhatna, azonban nem vagyok benne biztos, hogy ez kivitelezhető. Mindenestre nagy tehetség!
„Ha egy nevet kell mondanom, akkor Habsurg Ferndinándot választanám.”
És a gyermekeid? Gyakran látjuk, hogy erre-arra gokartoznak.
Wurz: Ha befektetsz némi tőkét a fiaimba, sokkal jobb lehetőségeik lesznek. Szóval be kell fektetned némi pénzt! – mondta nevetve. Szerencsés családom van, hogy megengedhetjük a versenyzést, hiszen, ahogy te is tudod, ez nem olcsó sport. Nem tudom, hogy később profik lesznek-e vagy sem, jelenleg nagyszerűen érezzük magunkat a versenypályákon.
Beszéljünk egy kicsit általánosságban az autóversenyzésről. A Formula E egyre népszerűbb, a Mercedes például a DTM-et is otthagyja miatta. Az elektromos versenyzésben lehet a jövő?
Wurz: A Formula E az új gyermek, nagyon érdekes széria. Az elektromos autógyártás természetesen sokat merít a technológiából. A sorozat azonban már mostanra is látványos dolgokat ért el, viszont úgy gondolom, hogy az elektromos és a hagyományos versenyzés számára is van hely. Továbbra is magasan a Forma-1 a legvonzóbb, de a Formula E nagy ütemben lépett előre. A WEC-ben politikai döntések miatt sajnos megállt a fejlődés, de nagyon pozitív vagyok a jövőt illetően, két-három éven belül ismét nagyszerű lesz a sorozat, pont olyan, amit az emberek látni szeretnének. A motorsport számára nagy kihívást jelent a mostani időszak, hiszen a költségek nőnek, a nagy tőkével rendelkező emberek pedig egyre kisebbek lesznek. Amikor elérünk arra a pontra, hogy a közúti közlekedés teljesen átalakul, a motorsport továbbra is létezni fog. Talán más formában, hiszen ekkor már nem kell többé a közúti technológia melegágyának lennie. Gondoljunk bele, hogy mi kell a nézőknek. Ez egy sport, az emberek pedig azt akarják látni, hogy a versenyzők kihívásokba ütköznek. Ezért nézünk focit és teniszt is, vagy bármit, ami tehetséget és nyomás alatt való teljesítést igényel. Lehetőségekkel teli időszak ez, de sok veszélyt is tartogat. Számomra a legnagyobb félelem, hogy a motorsport elitje túlságosan eltávolodik a kisebb, helyi versenyzéstől. A helyi versenyeknek minden országban erősnek kell lennie, és ha az irányító szervek ezt figyelmen kívül hagyják, az problémát okozhat a jövőben. Számomra nem a pénz és nem a technológia jelenti az aggodalomra okot adó problémát.
„A versenyzésnek izgalmasnak kell lennie ahhoz, hogy népszerű legyen.”
Egy utolsó dolog: muszáj megkérdeznelek halóról. A GDPA elnökeként hogyan látod a versenyzők viszonyulását a fejvédő rendszerhez?
Wurz: A biztonság az FIA hatásköre, ők terjesztik ki a csapatok irányába az egyes döntéseiket. A halo rendszert az F1 egyik legjobb csapata (Mercedes) fejlesztette ki, majd bemutatta az FIA-nek, aki alapos vizsgálatoknak vetette alá. A Red Bull előállt egy másik ötlettel, a versenyzők és a GDPA ekkor még nem volt közvetlenül érintett a témában. Később publikus vita tárgyává vált, hogy melyik fejvédő rendszer legyen az, amelyik bevezetésre kerül – úgy vélem ez hiba volt. Ha megnézzük a múltat, a Forma-1 a ’70-es évektől kezdve folyamatosan fejlesztette a biztonságot. Sokkal nagyobb problémák vannak a Forma-1-ben annál, minthogy felrakjuk-e a halót vagy sem, nézzük csak meg a költségek csapatonkénti elosztását. Garantálni merem, hogy amennyiben a versenyzés izgalmas lesz, és a rajt pillanatában öt potenciális győztesünk van, sokkal kevesebbet fogunk a halóról beszélni. Két-három éven belül egyébként esztétikailag is sokkal jobban fog kinézni, amiben én is bízom, mert a jelenlegi forma számomra sem megnyerő.
A modern világban senki nem engedheti meg, hogy megbízhatósági problémája legyen, ám mindig megvan az esélye annak, hogy egy adott országban valami olyan történik, amitől a motorsportot illegálisnak tekinthetik. A történelem első motorsport eseménye Franciaországból indult és Spanyolországba vezetett. A versenyt követően be akarták tiltani a sportot, és azt mondták, csak akkor maradhat legális az autóversenyzés, ha alakul egy szervezet, amely a biztonságért felel. Egy buta baleset nagyon alacsony szintre sodorhatja a sportot. Néhány ember azt mondja, hogy menőnek és veszélyesnek kell lenni a versenyzésnek, azonban meg kell értenünk a kockázatokat.
Végül pedig: a ’70-es évektől 2000-ig a Forma-1 hatalmas fejlődésen ment keresztül, és sokkal népszerűbb lett. Ezen időszak alatt a balesetek száma nagyon lecsökkent, gondoljunk a Ratzenberger-Senna, valamint Bianchi és Maria de Villota balesete közötti időre. Nincs korrelációs aközött, hogy a versenyzésnek veszélyesnek kell lenni ahhoz, hogy népszerű legyen. A versenyzésnek izgalmasnak kell lennie ahhoz, hogy népszerű legyen. Természetesen történnie kell valaminek, gondolok itt arra, hogy valaki kicsúszik, röpködnek az alkatrészek, de nincs olyan ember, aki azt akarja látni, hogy bármelyik versenyző súlyosan megsérüljön. Amit tenni tudunk, hogy biztonságosabbá tesszük az autókat, így lecsökkenhetjük a bukóterek méretét, versenyezhetünk városi pályán, versenyezhetünk gyorsabban, ami sokkal izgalmasabb, és közben tudjuk, hogy a versenyző nem sérül meg. A biztonság növelésével sokkal extrémebb és izgalmasabb versenyzést láthatunk.